Aloe vera | Moje zdraví

Aloe vera

Aloe vera (také aloe pravá) je sukulentní, stálezelená bylina, dosahující výšky 60 až 90 centimetrů. Listy má světle zelené, tuhé a dužnaté, dlouze kopinaté, rostlé v listových růžicích. Na okrajích jsou znatelné řídké ostny. Květy byliny jsou žluto-červené ve tvaru válce. Jsou uspořádané v hroznovitém květenství. Opylují je  ptáci, kteří konzumují nektar. Plodem je pouzdrosečná trojpouzdrá tobolka, která má mnoho semen.

Účinné látky

Cenné látky jsou obsažené v listech, a to velmi různorodě. V mléčnicích pod povrchem se nachází latex (obsahuje mimo jiné hydroxyaloin s projímavým účinkem). V latexu je navíc obsaženo ještě dalších asi 80 hlavních složek, mnohé z nich nejsou dosud prozkoumány. V jádru listů najdeme gel. Ten obsahuje cca 99 % vody a 0,3 % různých sacharidů. Gelovitá hmota je kyselá, zastoupeny jsou zde aminokyseliny, lipidy, steroly a enzymy. V samotné sušině gelu nalezneme proteiny, tuky, minerální látky, polysacharidy (hlavní je acemanan) a rozpustné cukry.

Použití

Aloe vera má bohaté zastoupení zejména v kosmetickém průmyslu. Hydratuje pokožku (krémy), vlasy (šampony a kondicionéry), má rovněž hojivé účinky, takže se využívá i v přípravcích určených na spáleniny. V potravinářství se přidává do cukrovinek, populární je v posledních letech nápoj z aloe vera.

Účinky na zdraví

Dříve byly účinky aloe vera zpochybňovány, i navzdory tisíciletým zkušenostem s užíváním rostliny. V 90. letech 20. století ale vědecké studie potvrdily blahodárné účinky této byliny. Především se jedná o regenerační schopnosti rostliny. Pomáhá zklidnit pokožku po slunění, hojí podrážděnou kůži po bodnutí hmyzem, mírní akné. Při vnitřním použití podporuje peristaltiku, při nadměrné konzumaci působí až projímavě. Podporuje rovněž obranyschopnost, při studiích in vitro se prokázal i vliv na zpomalení průběhu onemocnění virem HIV (neplatí však u pokusů in vivo). Aloe vera snižuje hladinu krevního cukru, cholesterolu i tuků. Rovněž působí cytotoxicky proti některým nádorům.

Výskyt

Bylina pochází pravděpodobně z Arabského poloostrova, nejstarší důkazy o jejím využití pocházejí z Egypta asi před 6000 lety. Dnes jsou hlavními exportéry Mexiko, Venezuela či Dominikánská republika. Pěstovat se dá ovšem všude. Rostlina je to světlomilná a vyžaduje dobře propustnou půdu.

Sběr

Na plantážích se latex z listů aloe vera sbírá druhým rokem po výsadbě, gel až po třech letech. Vše probíhá ručně, nožíkem se odřezávají nejstarší listy z vnějšku růžice, z nichž se odebírají tekutiny. Rostlina samotná vydrží asi 12 let.

V domácím prostředí zpracujte rostlinu v době, kdy její listy dorostou 30 centimetrů.

Domácí recepty

Regenerační gel zklidní podrážděnou pokožku od slunce i štípnutí komára. Vezměte si jeden list aloe vera, který podélně nařízněte a nechte jej vyschnout (zmizí nepotřebná dužina). Vyjměte gel a smíchejte s 50 ml kokosového oleje. Hotový gel uchovávejte v lednici. Nejen, že postižené místo zchladí, ale ještě rychle vyléčí.

Pleťová voda vám projasní pleť a zbaví nedokonalostí. Stačí rozmixovat tři listy aloe a smíchat se 160 ml Alpy. Směs nalijte do uzavíratelné sklenice a dejte na 14 dní do sklepa. Poté přeceďte, přidejte 160 ml destilované vody, čajovou lžičku jablečného octa a přeceďte přes filtrační papír. Pleť můžete touto vodou ošetřovat vatovým tamponkem nebo ji vklepávejte prsty do pokožky.

Autor: Aneta Šimonková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.