Zarudlé nebo slepené oči: Jak je v létě chránit před sluncem a vodou? | Moje zdraví

Zarudlé nebo slepené oči: Jak je v létě chránit před sluncem a vodou?

Zarudlé nebo slepené oči: Jak je v létě chránit před sluncem a vodou?
Autor: istock.com
27. června 2019 • 06:00

Zatímco v zimě oči trpí v uzavřených prostorách se suchým vzduchem a hrozí jim hlavně vysychání, v létě jsou zase náchylné k potížím souvisejícím se slunečním zářením či kontaktem s chlorovanou nebo špinavou vodou. Víte, jak je v horkém počasí chránit? 

Jestliže se v oku tvoří spíše hlen než hnis, půjde pravděpodobně o alergický zánět spojivek. V případě, že z oka nic nevytéká, ale je rudé, pak jde spíše o syndrom suchého oka. I ten byste ale měli konzultovat s lékařem.  Později, když už budete vědět, jak se projevuje, bude stačit používat kapky zvlhčující oko, takzvané umělé slzy nebo léky na alergii.

„Záněty očí jsou nejčastěji připisovány bakteriální nebo virové infekci. Ojediněle však mohou být i nespecifické," říká přednosta sítě očních klinik Gemini Pavel Stodůlka. „Průběh a klinický obraz se liší podle toho, která oční struktura je zasažena. Mezi nejznámější patří záněty spojivek, rohovek, víček nebo nitrooční záněty. Hlavními projevy zánětů jsou zarudnutí oční spojivky, pocit cizího tělíska v oku, svědění, pálení. Může se však objevit i bolest oka, zamlžené vidění, citlivost na světlo nebo otoky očních víček,“ vysvětluje Stodůlka.

Někdy se bez lékaře neobejdete

Lékaře byste měli vyhledat co nejdříve v případě, že máte oči nateklé, zalepené, rudé, ráno se budíte s hnisem v koutcích oka, pálí vás a řežou. Než se k němu vydáte, myslete na to, že pokud se potvrdí vzniklý zánět, je třeba chránit ostatní členy domácnosti a používat jiné hygienické potřeby (například ručníky) než oni. Jinak se nemocí snadno nakazí.

Pokud se bude jednat o lehký projev zánětu, vystačíte si s mastičkami nebo kapkami, které vám předepíše lékař. „Těžší formy mohou vyžadovat aplikaci nitrooční injekce nebo operativní řešení. Lékařské ošetření by měl člověk vyhledat při každém, byť i menším projevu očního zánětu, neboť neléčený zánět může vést i k trvalému poškození zraku,“ varuje Stodůlka. 

Pozor na to, kde se koupete

Lze potížím předejít? Ano! Mnoha problémům s očima se lze vyhnout. Jedním z rizikových míst jsou koupaliště. Téměř 90 % stojatých vod v Česku bývá pravidelně zamořeno sinicemi. „Koupání ve vodě se sinicemi může člověku způsobit zánět spojivek nebo rohovky, léčba takových zánětů bývá někdy komplikovaná a může způsobit trvalé poškození zraku. Obzvlášť nebezpečné jsou sinice pro malé děti, starší lidi, těhotné ženy, alergiky a nositele kontaktních čoček,“ říká Stodůlka. Když sinice na hladině vytvoří takzvané květy, raději se v ní nekoupejte vůbec. 

V koupalištích je zase rizikem chlor, ale také lidská moč. Očím určitě prospěje, když je ochráníte brýlemi do vody. Jinak vám hrozí podrážděné červené oči, záněty spojivek a v těžších případech i zánět rohovky. Pokud nosíte kontaktní čočky a budete s nimi plavat, tak používejte ty jednodenní, které po použití vyhodíte. I ty ale samozřejmě doplňte plaveckými brýlemi. 

Pokud se vám do očí dostane nečistota, například písek, nikdy oči nemněte, ale vypláchněte je je čistou vodou, nebo použijte umělé slzy.

Bohužel, ani koupání v moři není bez rizika. Zejména u moře se totiž lidé často rádi dívají pod vodou a sledují podvodní život. Bez potápěčských brýlí by to ale dělat neměli. Delší styk otevřených očí se slanou vodou může způsobit podráždění očí a následné problémy. U očí trpících podrážděním, alergií nebo nějakým jiným očním onemocněním se jejich otevírání bez ochranných brýlí pod vodou nedoporučuje vůbec.

Sluneční brýle neodkládejte ani večer

A jak oči chránit při pobytu na suchu? Určitě slunečními brýlemi. Při jejich výběru je důležitý zejména dostatečně výkonný UV filtr. Kategorie slunečního filtru se označuje číselnou hodnotou od nuly do čtyř. Vyjadřuje propustnost světla a určuje světelné podmínky, pro něž jsou brýle vhodné. Obecně platí, že čím vyšší je kategorie filtru, tím méně světla čočka propouští.

„Ač se to nezdá, pro oči je nebezpečné nejen přímé slunce, ale často také odraz UV záření, v létě zejména od vodní hladiny,“ připomíná doc. MUDr. Šárka Skorkovská z Oční kliniky NeoVize v Brně. Lidé si mnohdy neuvědomují, že slunce škodí zejména ve vysokohorských podmínkách i za mraky, takže se nevyplatí brýle odkládat ani dopoledne nebo v podvečer. Negativní vliv UV záření se může projevit i později, například předčasným výskytem některých očních nemocí, jako je makulární degenerace, šedý zákal, onemocnění rohovky apod.

Do auta jedině polarizační filtr

Na outdoorové sportování, např. cyklistiku, jsou vhodné samozabarvující brýle, které usnadní přechody ze světla do stínu. Do auta jsou ideální brýle s polarizačním filtrem, které minimalizují odlesky. „Polarizační filtr na brýlích je takový malý čaroděj. Ve skutečnosti se jedná o chemickou směs. Její molekuly se přirozeně řadí vedle sebe do vodorovných řetízkových struktur. Skrze tyto řetízky projde vertikální záření, nikoliv však horizontální. Díky absenci odraženého světla je krásně ostře vidět třeba i na mokré silnici zalité sluncem,“ vysvětluje optometrista Jan Vaverka z oční optiky Optovize.

Autor: Alžběta Javorková
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.