Oči stárnou s námi. Co pro ně udělat ve 30, 40, 50, 60 letech? | Moje zdraví

Oči stárnou s námi. Co pro ně udělat ve 30, 40, 50, 60 letech?

Oči stárnou s námi. Co pro ně udělat ve 30, 40, 50, 60 letech?
Autor: Shutterstock
3. února 2019 • 06:00

Zatímco klasickým problémem třicátníků může být syndrom suchého oka, okolo čtyřicítky se k tomu začínají projevovat problémy zejména se čtením na blízko. Ve vyšším věku pak hrozí vážnější potíže. Třeba šedý zákal a makulární degenerace. Jak potížím předcházet a jak včas odhalit příznaky?

Pokud má člověk oči celý život v pořádku a kolem čtyřicítky najednou poprvé potřebuje brýle, bývá obvykle dost zaskočen tím, jaká omezení to s sebou nese. Zrak je totiž náš nejdůležitější smysl. Proto bychom se o oči měli včas starat. Co pro ně můžete udělat? 

20 let: Vyživujte oči

I když se to nezdá, o oči je dobré se starat v každém věku. Po dvacítce vás většinou ještě nic netrápí. Už v té době je však vhodné myslet na to, že dobré vidění závisí v nemalé míře také na tom, co jíme. Oči "spolknou" až 25 procent vitaminů a minerálů přijímaných z potravy. Potřebují hlavně antioxidanty. V jídelníčku pro zrak by proto neměla chybět zelenina (česnek, cibule, špenát, rajčata, červená řepa a podobné) a ovoce (borůvky, brusinky, maliny, ostružiny, černý rybíz, pomeranče, kiwi, červený grep). Důležité jsou i další zdroje cenných látek, jako jsou mořské ryby a řasy, vejce, celozrnné obiloviny a fazole. 

30 let: Nedívejte se pořád do mobilu

S třicítkou se pak mohou začít projevovat následky celodenního koukání na různé obrazovky, ať už je to do počítače nebo na chytrý telefon. Na stavu očí se projevuje také novodobá epidemie nemoci nomofobie (z anglického „NOMOPHOBIA = NO MObile PHOne phoBIA) nebo nedostatek spánku a stres. 

Častým onemocněním může být také syndrom suchého oka. Ten v současnosti trápí každého sedmého Čecha, souvisí hlavně s rozvojem chytrých telefonů. “Při těchto činnostech totiž člověk intuitivně méně mrká a povrch oka rychle osychá. To způsobuje pálení a řezání očí,” vysvětluje Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini. Nejlepší pomoc je samozřejmě omezení sledování obrazovek, pokud se to nedaří, pomůže aplikace umělých slz v kapkách. 

40 let: Nechte si předepsat první brýle

Klasickým problémem čtyřicátníků je vetchozrakost. Zatímco krátkozrakost způsobuje zhoršené vidění do dálky, na čtení vidí člověk dobře. Dalekozrací lidé vidí hůř jak na dálku, tak i na blízko. “Vetchozrakost ovlivňuje vidění do blízka a lidé si musejí brát na čtení brýle, do dálky vidí dobře,“ popisuje Karel Liška, hlavní optometrista oční kliniky Gemini.

Každá dioptrická vada lze řešit brýlemi, což je nejjednodušší forma korekce a mezi Čechy i nejvyhledávanější. Roste však obliba laserových operací, které dioptrickou vadu vyřeší jednou provždy. Vyhnout se používání brýlí na čtení a zbavit se dioptrií jednou provždy lze pomocí zákroku zvaného PRELEX. Při něm se odstraní již nevyhovující lidská čočka a místo ní je pacientovi implantována umělá multifokální nitrooční čočka, která umožňuje vidění do blízka i na dálku bez brýlí.

„Zákrok se provádí ambulantně, je bezbolestný a trvá jen několik minut. Slouží také jako prevence, pacientům po operaci již nehrozí šedý zákal, výrazně se také snižuje riziko glaukomu,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová, primářka oční kliniky DuoVize Praha. 

50 let: Pravidelné kontroly jsou nutné

V padesáti by měl mít každý za sebou již dvě preventivní prohlídky u očního lékaře. Alespoň tak to  doporučují lékaři, podle nichž je dobré absolvovat preventivní prohlídky po pětačtyřicítce jednou za dva roky. Nejde jen o to, že přibývá dioptrií a brýle (nebo čočky) je potřeba „aktualizovat“. S věkem se zvyšuje i možnost vzniku závažných očních chorob, jako je katarakta (zákal) nebo věkem podmíněná makulární degenerace. Při ní odumírají buňky ve středu sítnice, které umožňují ostré a barevné vidění. Pokud se nemoci včas odhalí, bývají dobře léčitelnénebo je lze alespoň částečně zpomalit.

„Na preventivní prohlídky by neměli zapomínat především lidé s vyšším rizikem nějaké oční choroby – například silně krátkozrací, diabetici nebo ti, v jejichž rodině se vyskytl zelený zákal,“ upozorňuje Lucie Valešová. Povzbudivé je, že osmdesát procent zrakových vad je léčitelných. Současná oftalmologie nabízí nejen včasnou, účinnou a efektivní léčbu, ale také implantaci vysoce kvalitních nitroočních čoček a odstranění očních vad laserem. 

60: Šedý zákal lze odstranit, zelenému je třeba předejít

Šedesátka je pak ve znamení prevence nebo již řešení problémů se zákalem. Šedý zákal (katarakta) je onemocnění, jež podle odhadů postihne v průběhu života až polovinu obyvatel Česka. Nejčastěji ovšem seniory. Ke zkalení oční čočky, a tím ke zhoršení kvality vidění, dochází však nejen vinou věku, příčinou může být cukrovka, dlouhodobé užívání některých léků, kouření nebo úrazy oka. Operace katarakty bývá nejčastějším zákrokem prováděným u lidí starších 65 let. Je hrazen ze zdravotního pojištění a ti, kteří operaci podstoupili, často litují, že se k ní neodhodlali dříve.

Zelený zákal na rozdíl od šedého zákalu neznamená zkalení očních struktur, ale poškození zrakového nervu vysokým nitroočním tlakem. Je zrádný v tom, že se nemoc z počátku nemusí nijak projevit. Proto je důležitá prevence, včasná diagnostika. Pokročilý glaukom způsobuje výpadky zorného pole a změny už není možné zvrátit, proto je tak důležité je včas zastavit léčbou zvýšeného nitroočního tlaku. 

Autor: Alžběta Javorková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.