Oteklé víčko | Moje zdraví

Oteklé víčko

Oteklá víčka mohou doprovázet únavu způsobenou například nevyspáním nebo přílišnou námahou očí, typicky dlouhým koukáním do monitoru počítače či na display. Mohou být ale také projevem alergické reakce, podráždění nebo zánětu.

Příčiny oteklého víčka

Nejčastější příčinou oteklého očního víčka bývá zánět v oku. Otok bývá provázen zarudnutím, oko je bolestivé a může nadměrně slzet. Příčinami zánětu bývají viry nebo bakterie. Jedním z onemocnění, které začíná otokem víčka, je virový zánět herpes simplex palpabrae nebo herpes zoster ophthalmicus (pásový opar první větve trojklanného nervu). K druhému jmenovanému onemocnění se přidávají i úporné bolesti hlavy.

Může jít také o zánět víčkového okraje. V takovém případě se na víčku tvoří drobné šupinky, případně z oka vytéká tekutina, která zasychá a tvoří krusty. Během zánětu mohou také vypadávat řasy.

Oteklá oční víčka jsou také jedním z projevů alergie. Bývá doprovázena často i alergickou rýmou, svěděním či pálením očí a zarudnutím spojivek.

Otok víček a zarudnutí spojivek jsou typické pro zánět spojivek. Ten bývá doprovázen i slzením, bolestí oka a někdy i hnisavým výtokem. Ten je známkou bakteriální infekce.

Jednou z příčin otoku víček může být i ječné nebo vlčí zrno. Ječné zrno je zánět mazové žlázky u některé z řas na očním víčku. Projevuje se jako bulka na očním víčku, zarudnutím, pálením, otokem a bolestí. Podobně se projevuje i takzvané vlčí zrno, které vzniká ucpáním a následným zanícením hlubokých mazových žlázek víčka.

Za otokem víček může stát i nesprávné používání kontaktních čoček. Dokud problém nezmizí, čočky raději nepoužívejte a následně dbejte na dodržování hygienických zásad.

Otoky v oblasti očí mohou také signalizovat potíže se štítnou žlázou (hypotyreóza nebo hypertyreóza) a také nemoci ledvin.

Kdy jít k lékaři?

Nejrychlejší pomoc mohou poskytnout různé volně prodejné oční kapky. Pokud se potíže nezlepší nebo pokud jsou červená víčka doprovázena dalšími příznaky, jako jsou červené oči, pálení očí, otok nebo výtok, zajděte k očnímu lékaři.

 

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.