Zelená stolice: Co znamená a jaké jsou příčiny? | Moje zdraví

Zelená stolice: 6 možných důvodů, proč se vaše stolice zbarvila do zelena

Zelená stolice: 6 možných důvodů, proč se vaše stolice zbarvila do zelena
Zelená stolice: Co znamená a co zelenou barvu způsobuje? • Autor: istock.cz
1. března 2024 • 06:00

Správná funkce střev je pro naše zdraví nezbytná, a proto je důležité sledovat, jak naše zažívání funguje. Jako rutinu bychom měli brát i kontrolu tvaru a barvy stolice. My vám poradíme, jaké příčiny může mít zelená stolice a jak tento problém řešit.

Barva stolice je možná důležitější, než si myslíte. Změny si nepochybně všimnete, pokud v toaletě objevíte stopy krve. Ať už té jasně červené, nebo natrávené velmi tmavé až černé. V takovém případě je namístě vyhledat co nejrychleji lékařskou pomoc.

Video se připravuje ...
Porucha trávicího ústrojí. Co může způsobit častý průjem?VIDEO 

Co ale dělat, když je vaše stolice zelená? V první řadě zachovejte klid. S největší pravděpodobností se nejedná o život ohrožující stav. Na vině může být i tak prostá věc, jako je nadměrná konzumace zeleniny nebo vedlejší účinek léků.

1. Infekce

Příčinou zelené stolice může být bakteriální nebo virová infekce ve střevech. Zpravidla se může jednat o nákazu salmonelou nebo norovirem. Salmonelou se nejčastěji nakazíme skrze špatně zpracované kuřecí maso nebo vejce, norovirus se přenáší z člověka na člověka nebo prostřednictvím kontaminovaných povrchů či jídla.

Oba výše zmíněné patogeny osídlí střeva a kromě úporných průjmů a zvracení mohou mít za následek i změnu barvy stolice. Pokud máte podezření, že jste onemocněli salmonelou, norovirem nebo podobnou infekcí a nedaří se vám ji domácí léčbou dostat pod kontrolu, navštivte lékaře.

2. Antibiotika

Na vině může být také užívání antibiotik. Jelikož jsou schopny ovlivnit střevní mikroflóru a rozbít v ní rovnováhu, nemusí vaše zažívání fungovat tak, jak má. Často se během nebo po antibiotické léčbě objeví i průjem. Proto je důležité spolu s antibiotiky užívat i probiotika a prebiotika a případně je doplnit o zakysané mléčné výrobky, které správné osídlení střev podpoří.

3. Zelenina

Pokud netrpíte průjmem, ani jiným zdravotním problémem, a přesto se zelená stolice objeví, je namístě se zamyslet, co jste v přechozích hodinách a dnech konzumovali. Pokud se ve vašem jídelníčku objevila přemíra špenátu, zelené papriky, brokolice, kapusty nebo třeba řasy nory, můžete zůstat v naprostém klidu a zelenou barvu na toaletě přijmout.

4. Onemocnění jater nebo žlučníku

V případě, že máte problémy s játry nebo žlučníkem a zaznamenáte ve své stolici zelenou, měli byste naopak zpozornět. Může být totiž způsobená žlučí a raději byste měli vyhledat lékaře, který provede potřebná vyšetření.

5. Barviva

V dnešní době se přidaným barvivům v potravinách vyhneme jen těžko. Jestliže jste zkonzumovali nemalé množství zelených, modrých a žlutých makronek, dobarvené mátové nebo šmoulí zmrzliny nebo sáček barevných bonbonů, nepanikařte a příště mlsejte v neutrálních přírodních barvách.

6. Železo

Trpíte na nedostatek železa a váš lékař vám předepsal preparáty, které ho mají doplnit? Spolu s receptem by vám měl říct, že železo může způsobit pár nepříjemností. Vedle zácpy nebo celkové nevolnosti totiž může obarvit vaši stolici. A to do zelena nebo do černa. Nicméně to není důvod k panice, a už vůbec ne k tomu, abyste přestali železo doplňovat.

Autor: Iveta Mazáčová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.