7 nemocí, které přenášejí klíšťata: Poznejte příznaky život ohrožujících onemocnění včas
V první polovině roku 2024 klíšťata nakazila již téměř čtyři tisíce lidí. To je zatím nejvyšší číslo od roku 1982, kdy se údaje o počtu nakažených začaly hlásit a registrovat. O varovných číslech informoval v první polovině srpna Státní zdravotní ústav.
Klíště se po přisátí živí krví svého hostitele. Během tohoto procesu může přenášet nebezpečné a někdy i život ohrožující nemoci. V tomto článku se dozvíte, jaká onemocnění to jsou, jak je co nejdříve poznat a jak probíhá jejich léčba.
Zimnice, horečka nebo bolest svalů. Běžné příznaky, které bychom mohli přisoudit nezávažné viróze, ale také symptomy, které není radno brát na lehkou váhu. Pokud si z procházky parkem nebo lesem přinesete přisáté klíště, je určitě namístě zpozornět a při pochybnostech navštívit lékaře. Onemocnění, která klíšťata přenášejí, totiž mohou být velmi nebezpečná. Která to jsou a na jaké další příznaky se zaměřit?
Lymeská borrelióza
Lymeskou borreliózu způsobuje bakterie Borrelia burgdorferi, která se do lidského těla přenáší skrze infikované klíště, přenos od komára nebo jiného bodavého hmyzu se zatím neprokázal. Jedním z příznaků je typické kruhové zarudnutí s bílým středem, které se objeví v místě přisátí klíštěte.
Borrelióza ale může propuknout i bez toho, aby se skvrna na kůži projevila. Dalšími varovnými signály jsou bolest hlavy, horečka, bolest kloubů, pokud se pak nemoc dostane do chronického stadia, hrozí pacientovi poruchy nervového systému či artritida. Následky tohoto onemocnění mohou být velmi vážné a celoživotní.
Jak borreliózu poznat, jaká je inkubační doba a jak probíhá léčba? Čtěte zde ↓
Klíšťová encefalitida
Klíšťovou encefalitidu na člověka zpravidla přenese nakažené klíště, výjimečně se ale lékaři setkají i s přenosem skrze neupravené čerstvé mléko. Prvotní příznaky se podobají chřipce, nakažený pociťuje teplotu, bolest hlavy a kloubů. Tento stav je přechodný, po pár dnech se pacientovi zpravidla uleví.
Ve druhé fázi onemocnění už se projeví další symptomy jako brnění rukou, horečka nebo světloplachost. Právě tehdy může dojít k napadení mozku a v těžkých případech může pak toto onemocnění končit i tragicky.
Jak se klíšťová encefalitida léčí, jaká je inkubační doba a jak účinné je očkování? Čtěte zde ↓
Tularemie
Tularemií se člověk nakazí nejčastěji při manipulaci s masem nebo kůží zajíců, vzácně se ale infekce způsobená bakterií Francisella tularensis může šířit i nakaženým klíštětem. Nicméně toto onemocnění je poměrně vzácné a v České republice se vyskytnou jen desítky případů za rok.
Nejčastěji se nemoc projevuje horečkou, svalovou slabostí, třesem, zvracením nebo zduřením mízních uzlin. Přidat se ale může i zápal plic nebo zarudnutí v místě, kde došlo k prvnímu kontaktu s bakterií. Pokud se infekce adekvátně neléčí, může se pak pacient potýkat s krvavým průjmem nebo meningitidou.
Jak se tularemie léčí, jaká je inkubační doba a vzniká po prodělání celoživotní imunita? Čtěte zde ↓
Ehrlichióza
Původcem ehrlichiózy je bakterie Anaplasma phagocytophilum, která, pokud se dostane do těla, ohrožuje bílé krvinky. Příznaky této nemoci se podobají příznakům lymeské borreliózy, zpravidla se u nakaženého objeví 3 až 7 dní po kousnutí klíštětem horečka, bolest kloubů a svalů, vyrážka, zvětšení uzlin nebo zvracení.
Nemoc dobře reaguje na antibiotickou léčbu, pokud se ale prvotní příznaky zanedbají, může být onemocnění velmi nebezpečné. A to zvláště pro těhotné ženy. Pokud se nemoc dostane do chronického stadia, může být i život ohrožující.
Babesióza
Za propuknutí nemoci babesióza jsou zodpovědní prvoci rodu Babesia, ti se do klíšťat přenášejí z hlodavců. Velmi často je tato nemoc diagnostikována spolu s lymeskou borreliózou a nebezpečná je hlavně pro lidi se sníženou imunitou. Toto onemocnění může probíhat skrytě nebo se u nakaženého projeví horečka, třes, únava, bolest kloubů a svalů nebo kašel.
Pokud onemocnění probíhá bezpříznakově, pacient se zpravidla uzdraví sám. V závažnějších případech se léčí kombinací klindamycinu s chininem.
Horečka Q
Horečku Q způsobuje velmi odolný parazit Coxiella burnetii, který se šíří mezi hospodářskými zvířaty. K přenosu na člověka může dojít nejen skrze infikované klíště, ale zejména vdechnutím, případně kontaktem s mlékem nebo močí nakažených zvířat.
Ačkoli se toto onemocnění velmi snadno šíří, je velmi vzácné. Pokud už k nákaze dojde, objeví se u pacienta vysoká horečka, bolesti svalů a zimnice, zvracení a průjem. V závažnějších případech může parazit napadnout plíce, játra nebo srdce. Nemoc obvykle dobře reaguje na léčbu antibiotiky.
Návratná horečka
Toto onemocnění způsobuje Borrelia miyamotoi a donedávna se prokazatelně šířilo hlavně na území Spojených států. Jeho výskyt už byl ale zachycen i v Evropě. Oproti lymeské borrelióze má návratová horečka kratší inkubační dobu a klíště dokáže infekci přenést rychleji.
Specifickým příznakem je hlavně vracející se horečka doprovázená bolestí svalů a kloubů či nevolností. Nemoc sice dobře reaguje na antibiotickou léčbu, ale přesto může u oslabených jedinců vést i k zánětu mozku.