Věkem podmíněná makulární degenerace oka (VPMD)
Makulární degenerace vede k poruchám zraku u lidí kolem 60. roku věku. Makula lutea nebo-li žlutá skvrna je místo nejostřejšího vidění na oční sítnici.
Existují dvě formy onemocnění. Suchá je charakteristická ukládáním žlutých depozit v makule, což vede k rozostření vidění a deformacím obrazu hlavně při čtení. Pokud poškození makuly pokračuje, vzniká atrofická forma makulární degenerace, při které dochází k poškození nebo i ke ztrátě centrálního vidění. Je hůře léčitelná než vlhká forma, v podstatě lze nemoc jen zpomalit.
Postihuje
Projevuje se
Vlhká forma se projevuje růstem abnormálních cév v cévnatce, to se nazývá choroidální neovaskularizace. Z těchto cév uniká krev a tekutina do sítnice. Může opět dojít k tvorbě slepých skvrn a ztrátě centrálního vidění. Pokud se abnormální cévy zajizví, dojde k permanentní ztrátě zraku.
Rizikovými faktory jsou věk nad 60 let, genetika, dědičnost a kouření. Vyšší riziko vzniku onemocnění je u žen, pravděpodobně kvůli vymizení protektivního vlivu estrogenu v jejich vyšším věku. Pacienti s makulární degenerací by měli být pravidelně sledováni očním lékařem.
Příznaky VPMD
Makulární deformace se projevuje změněným viděním, jakousi deformací obrazu, kdy rovina se zdá být zakřivená a centrum obrazu je změněné. V centru obrazu se objevují tmavé rozmazané oblasti, barevnost obrazu je snížená nebo změněná.
Léčba VPMD
Nemoc je neléčitelná, ale lze jí předcházet nebo ji částečně zpomalit. Ke zpomalení a zamezení růstu abnormálních cév se používají léky proti angiongenezi, laserová terapie a fotodynamická laserová terapie. Ta je založená na aplikaci fotosenzitivní látky, která se posléze hromadí přednostně v postižených buňkách a po ozáření světlem určitého spektra způsobí smrt odpovídajících buněk.
Léky
Používají se inhibitory angiogeneze.
Bylinky
Z bylinek pomáhá listová zelenina, protože obsahuje lutein a bioflavonoidy.
Homeopatika
Po konzultaci s lékařem nebo homeopatem můžete použít Arnica montana 9CH, Luteinum 15CH.
Domácí léčba a babské rady
Jako prevence i na zpomalení nemoci pomáhají vitamíny – C, E, beta karoten, zinek, měď. Kuřákům jsou doporučovány vitamínové přípravky s obsahem luteinu a zeaxantinu, které pomáhají lepšímu vstřebávání karotenu.
Délka léčby
DoživotníVyšetření
Základní vyšetřovací metodou je vyšetření zrakové ostrosti do dálky a na blízko.
Speciální vyšetření zaměřené na VPMD je Amslerova mřížka. Jedná se o čtverečkovanou síť s bodem uprostřed a slouží k odhalení deformací vnímaného obrazu a výpadů v centru zorného pole, které jsou způsobeny postižením a deformací makuly. Pacient se může vyšetřovat i sám. Vyšetření se provádí každým okem zvlášť, pacient fixuje bod uprostřed mřížky a sleduje, zda není pokřivení či výpad v kterékoli části mřížky.
Oční lékař také vyšetří přední segment oka a biomikroskopicky sítnici s důrazem na oblast makuly. Vyšetření se provádí v arteficiální mydriáze (rozšíření zornic) pomocí kontaktních či nekontaktních vyšetřovacích čoček na štěrbinové lampě.
Závažnost onemocnění
Trvalé následky
Trvalým následkem je zhoršené vidění a postupná slepota.
Prevence
Prevencí je užívání vitamínů A, C, E, betakarotenu, luteinu, zinku, mědi, boiflavonoidů, omega 3 mastných kyselin. Důležitou prevencí je také nekouření. Nemocný si může onemocnění odhalit včas sám pomocí samovyšetření Amslerovou mřížkou, a předejít tak dalšímu šíření nemoci.
Kdy jít k lékaři
Při zdeformovaném vidění. Po 50 letech věku je nutné docházet na pravidelné preventivní prohlídky.