Jak se zbavit oteklého obličeje? | Moje zdraví

Šest důvodů, proč máte nateklý obličej

Šest důvodů, proč máte nateklý obličej
Autor: istockphoto.com
5. října 2018 • 06:00

Jsou dny, kdy se člověk při pohledu do zrcadla nepoznává. Někdy je důvod oteklého obličeje celkem zřejmý, ať už to je probdělá noc nebo vytržený zub, a problém sám zmizí. Jindy může být signálem nějakého onemocnění. Jaké jsou nejčastější důvody nateklého obličeje?

Zánět dutin

Ucpaný nos, bolesti hlavy, krku a horečka můžou být příznakem nejen obyčejné rýmy, ale i zánětu vedlejších dutin mezi nosem, očima, čelem a lícními kostmi. A právě zanícené sliznice mohou otéci a způsobit otok obličeje. Zánět je většinou způsoben viry, antibiotika proto na jeho léčbu nezabírají. Naordinujte si proto klid na lůžku, hodně tekutin a spreje na uvolnění nosních dutin.

Alergie

Otok obličeje se může vyskytnout také jako reakce na podráždění  může to být nevhodná kosmetika, ale i potraviny, pyl nebo léky. Pokud jste třeba zkoušeli nový krém, raději se mu vyhněte. Pokud nevíte, co by mohlo být příčinou, konzultujte své potíže s lékařem.

Cushingův syndrom

Při tomto onemocnění dochází k nadměrné tvorbě hormonu kortizolu, který vzniká v nadledvinách. U nemocného se objevuje větší chuť k jídlu, čímž dochází k ukládání nadbytečného tuku a vzniku obezity. Tuk se ukládá především do oblasti břicha, krku a obličeje, ten mívá charakteristický měsícovitý tvar, končetiny nemocného zůstávají štíhlé. Kůže se stává náchylnější k různým infekcím a vznikají na ní fialově zbarvené strie.

Příušnice

Ačkoliv se většina z nás s příušnicemi setkala v dětském věku, výjimkou nejsou ani u dospělých. Kromě bolesti hlavy a svalů provází onemocnění horečka a často se přidává právě i oteklý obličej.

Štítná žláza

Štítná žláza v organismu ovlivňuje prakticky veškerý metabolismus. Produkuje dva hormony  tyroxin a trijodtyronin. Pokud neprodukuje dostatečné množství hormonů, můžou se objevit slabost, únava, zvýšená citlivost na chlad a také oteklý obličej, lámavé vlasy, nehty a suchá pokožkou hlavně na předloktí.

Růžovka (rosacea)

Rosacea je poměrně časté kožní onemocnění. Nejprve se projevuje začervenáním a rozšířenými žilkami na obličeji, dále pak zánětlivými boláčky. Zčervenání je později bohužel i trvalé, při delším trvání dochází ke zvětšení mazových žláz, otoku obličeje a zhrubnutí kůže, na které vznikají hrbolaté až květákovité útvary (například na nose). Léčba rozhodně patří do rukou dermatologa.

Autor: Pavla Skurovcová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.