Příušnice
Příušnice jsou virové onemocnění, které postihuje slinné žlázy a může mít vážné následky. Co jsou příušnice, jak se šíří a jaké jsou jejich příznaky? Víme, jaké jsou možnosti prevence a léčby příušnic, včetně očkování.
Co jsou to příušnice?
Jedná se o akutní zánět slinných žláz, který může být zkomplikovaný podrážděním slinivky a zánětem mozkomíšních blan. Infekce se přenáší kapénkami, tedy vzduchem nebo slinami.
Nakažlivý je člověk dva dny před výsevem a dva dny po propuknutí příušnic. Prodělávání nemoci zjišťuje celoživotní imunitu. Inkubační doba je dva až čtyři týdny.
Příznaky příušnic
- otok pod ušima
- zduření příušních a podčelistních žláz
- zánět varlat nebo vaječníků
- zánět slinivky
- zánět mozkových blan
- horečka
Asi u třetiny nemocných se infekce nemusí vůbec projevit. Typický je těstovitý otok před ušima a pod nimi. Jinak dochází ke vzestupu teploty, zvětšení příušních a podčelistních žláz, které jsou při pohmatu a žvýkání bolestivé. Často mohou být příušnice zkomplikované zánětem varlete nebo vaječníků, slinivky a mozkových blan.
Léčba příušnic
Klid na lůžku, podávání antipyretik (Ibalgin, Ibuprofen, Panadol, Paralen), nedráždivá dieta, přísun chuťově neutrálních tekutin.
Jak příušnice vypadají?
Fotogalerie
Léky
Pomáhají antipyretika (Ibalgin, Ibuprofen, Panadol, Paralen).
Bylinky
Bolest v krku může omezit kloktání heřmánku, na teplotu pomůže čaj z květů černého bezu nebo lípy.
Homeopatika
Po konzultaci s lékařem můžete užívat tato homeopatika:
Jaborandi – vhodný lék při otoku příušních žláz. Zmírňuje bolest i velké slinění, zmenšuje brzy otok. Může účinně bránit přechodu choroby na další orgány.
Baryta muriatica, Baryta iodata, Baryta carbonica – při zbytnění a zvětšení žláz, přesný lék u čerstvě vzniklých příušnic.
Belladonna – horká zduřelá tvář nad zánětem žlázy, vysoká horečka, rudé tváře, vystřelující bleskové bolesti.
Mercurius solubilis – léčí vystupňovaný horký zánět s tvrdnutím značně oteklé žlázy vpravo. Velmi silné slinění a k tomu bolest oteklého jazyku. Je riziko hnisání a vzniku abscesu. Lékaři zde nutně přidávají antibiotika.
Phytolacca – typická je bolest u kořene jazyka při obtížném polykání.
Rhus toxicodendron – je lékem velkých kloubů, tedy čelistního kloubu. Zánět je obvykle levostranný, s masivním otokem. Vadí chlad. Typicky se přidružuje opar na rtu.
(Zdroj: MUDr. Tomáš Karhan, homeopatie u dětí, Grada, 2011)
Postihuje
Projevuje se
Domácí léčba a babské rady
Pomáhají studené zábaly končetin při vysokých horečkách.
Vyšetření
Lékař prohmatá zvětšené žlázy.
Očkování proti příušnicím
V ČR je očkování proti příušnicím povinné v rámci kombinované vakcíny proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Očkuje se od 15. měsíce věku dítěte. Za 6–10 měsíců od první dávky se dítě přeočkovává podruhé. Očkování nechrání zcela, ale nemoc má pak lehčí průběh. Očkovat se mohou nechat i dospělí, kteří nemoc neprodělali.
Více o očkování najdete v tomto článku.
Inkubační doba
14 až 28 dníOčkování
anoDélka léčby
3 - 10 dní
V těhotenství
Nemoc není závažná, ale je třeba informovat svého gynekologa.
Možné komplikace
Komplikací příúšnic je zánět varlat, zánět vaječníku, zánět prsních žláz, zánět slinivky, zánět mozkových blan, zánět sluchového nervu následovaný i hluchotou.
Trvalé následky
Trvalým následkem může být hluchota a neplodnost.
Prevence
Nejlepší prevencí je očkování.
Kdy jít k lékaři
Při zvětšení žláz za ušima, při vysoké teplotě určitě zavolat praktickému lékaři, nemoc podléhá hlášení.