Růžovka: Příznaky, projevy, léčba | Moje zdraví

Růžovka

Růžovka neboli rosacea je onemocnění kůže obličeje (dermatóza). Postihuje muže i ženy, ženy ovšem trpí onemocněním častěji. Objevuje se zpravidla po třicátém roce života.

Příznaky

K prvním příznakům onemocnění patří zarudnutí pokožky (erytém), kdy pokožka extrémně reaguje na běžné situace, jako jsou změna teplot, pití horkých nápojů nebo alkoholu, na některá jídla nebo sluneční záření. Zčervenání můžou způsobovat také nevhodná kosmetika, stres, hormonální změny nebo některé léky. Zarudnutí je zpočátku přechodné, později může být trvalé. Často ho doprovází pálení kůže. Na obličeji jsou patrné rozšířené cévky, posléze se objevují pupínky a boláčky. Onemocnění může doprovázet i otok obličeje.

Růžovka se vyskytuje nejčastěji na nose, tvářích, středu čela a bradě. U mužů bývá velmi často postižen právě nos.

Při delším trvání dochází ke zvětšení mazových žláz a zhrubnutí kůže (fibrotizace), což vede k zesílení kůže (fyma), proto vznikají hrbolaté až květákovité útvary na nose, tedy nevzhledné zbytnění nosu (rinofyma).

Více než 50 % pacientů s růžovkou trpí tzv. oční formou rosacey, mají tedy problémy se zarudnutím spojivek, s pocitem cizího tělíska v oku, pálením, štípáním, suchostí, svěděním očí nebo citlivostí na světlo.

Postihuje

muži
ženy

Projevuje se

obličej

Příčiny

Příčina onemocnění není zcela jasná. Zcela jistě má vliv genetická dispozice, při které kůže člověka reaguje na běžné podněty začervenáním a zánětem (vrozená vazomotorická labilita obličeje). Spolupodílet se mohou též onemocnění trávicí soustavy, vysoký tlak nebo kožní mikroby (kvasinky či roztoč Demodex folliculorum, takzvaný trudník tukový).

Léčba

Vzhledem k tomu, že se jedná o chronické onemocnění, bývá léčba dlouhá. Čím dříve se s ní začne, tím větší je šance na to, že se onemocnění dostane pod kontrolu a pacient nebude mít žádné příznaky.

Léky

Na kůži se aplikují přípravky s protizánětlivými účinky. V počátečních stadiích onemocnění je tedy léčba místní, lékař předepisuje léčebné krémy, gely, pasty, například s metronidazolem či ichtamolem. Při zhoršení stavu se používají lokální či celková antibiotika, případně též metronidazol v tabletách, u těžších stavů pak izotretinoin.

Růžovku je možné léčit i chirurgicky. Na rozšířené cévky a začervenání kůže lze použít cévní laser, případně pulzní intenzivní světlo. Při vzniku jizev se využívají různé možnosti korektivní dermatologie, laserového ošetření nebo přímo plastické chirurgie.

Bylinky

Obličej je možné mazat protizánětlivou rakytníkovou mastí.

Jak si pomoci sám

Léčba patří do rukou dermatologa, pacient by se ale měl ke své pleti chovat šetrně. Omezit pití příliš horkých nápojů, kořeněná jídla a alkohol, omezit jídla obsahující histamin (červené víno, pikantní sýry, jogurty, pivo, slaninu). Důsledně chránit pokožku před slunečním zářením, omezit saunování nebo jiný pobyt v horku (bikram jóga a pod), pacient by měl používat nedráždivou kosmetiku a pokud možno se vyhýbat stresu.

Vyšetření

Diagnózu stanovuje kožní lékař.

Komplikace

Růžovka může způsobit na obličeji nevzhledné zbytnělé útvary, perzistující otok obličeje nebo takzvaný květákovitý nos. Komplikací mohou být i psychické potíže, v důsledku změn na obličeji mohou pacienti trpět špatným sebehodnocením, sklíčeností i depresemi.

Inkubační doba

-

Délka léčby

dlouhodobá
Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

Kdy jít k lékaři

Každý člověk, který pozoruje na obličeji zarudnutí, které nemizí, pálení obličeje nebo vidí malé rozšířené cévky, by měl navštívit dermatologa.

Růžovka, nebo akné?

Rosacea se vyskytuje u dospělých, akné především v období puberty. U akné jsou přítomny komedony, tedy černé a bílé tečky, ucpané póry, u rosacey se vyskytuje začervenání kůže přes viditelné cévky. Rosacea sice postihuje obě pohlaví, nicméně ve větší míře ženy, nejčastěji mezi 30. a 60. rokem věku.

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.