Oční potíže, které nikdy nepřehlížejte! Mohou signalizovat vážnější onemocnění | Moje zdraví

Oční potíže, které nikdy nepřehlížejte! Mohou signalizovat vážnější onemocnění

 • Oční potíže, které nikdy nepřehlížejte! Mohou signalizovat vážnější onemocnění
  Nemůžete pořádně spát a ráno jste unavení? • Autor: iStock
  23. října 2018 • 06:00

  Přiznejte si: Jak často se zamyslíte nad tím, jestli máte zdravý zrak? Možná si někdy večer uvědomíte, že máte oči červené od nadměrného koukání na monitor nebo že vás pálí, protože jste si nevzali brýle? Možná byste jim měli věnovat větší pozornost. Především následujícím příznakům. Mohou být totiž známkou vážnějšího onemocnění. Které obtíže to jsou?

  Mžitky a skvrnky před očima

  Někdy se člověku stane, že mu před okem poletují mžiky, které mohou vypadat jako šedé pavučinky nebo šmouhy. Většinou nejde o vážné onemocnění, ale o takzvané sklivcové zákalky. Sklivec je rosolovitá hmota, která vyplňuje největší část lidského oka. Aby jí dobře procházelo světlo na sítnici, musí být průhledná a čirá. Pokud ale dojde k tomu, že se vlákna ve sklivci zhustí nebo zkapalní, tvoří se již zmíněné zákalky, které vnímáme jako pohybující se útvary při pohybech oka. Ve většině případů jsou neškodné, ale pokud vaše potíže trvají dlouho nebo přibývají, navštivte lékaře.

 • Silné pálení a řezání

  Pálení a řezání může být známkou zánětu spojivek. Pokud se k němu přidá i hnisavý výtok, bývá na vině bakteriální infekce a je potřeba zajít k lékaři pro antibiotické kapky nebo mast. Pokud je zčervenání očí náhlé a je doprovázené rozmazaným viděním, bolestí a tlakem v očích, bolestí hlavy, nevolností nebo zvracením, může jít o záchvat glaukomu. V takovém případě je potřeba neprodleně směřovat k lékaři.

 • Červené a suché oči

  Červené oči mohou být známkou alergie, únavy, mohou být ale i jedním ze symptomů takzvaného syndromu suchého oka. Toto onemocnění doprovází většinou velmi nepříjemné pálení, citlivost na světlo, bolest v očích, zhoršené vidění a někdy i bolesti hlavy. Onemocnění může být způsobeno nedostatečnou tvorbou nebo rychlejším odpařováním slz nebo poruchami slzného filmu.

 • Skvrny v oku

  Pokud se vám zničehonic objevila v oku skvrnka, raději zajděte k očnímu lékaři. Skvrny mohou mít různé barvy (žluté, červené, oranžové, černé) a často vznikají jako reakce organismu na jedy, těžké kovy, léky nebo drogy. Žluté skvrny poukazují na nemoci jater či potíže se žlučníkem, bílé skvrnky jsou spojovány s nadměrným stresem nebo zánětem.

 • Dvojité vidění

  Pokud náhle vidíte dvojitě, je to vždy signál k rychlé návštěvě lékaře. Může se jednat o šedý zákal, roztroušenou sklerózu, ale také o cévní mozkovou příhodu. Další příznaky cévní mozkové příhody si přečtěte zde. Dvojité vidění může poukazovat taky na mozkové nádory. V lepším případě jde „jen“ o nesprávnou funkci očních svalů a na to pomůžou brýle nebo operace.

Autor: Pavla Skurovcová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.