Letní problémy očí: Jak je chránit a co dělat, když se objeví náhlý problém? | Moje zdraví

Letní problémy očí: Jak je chránit a co dělat, když se objeví náhlý problém?

 • Letní problémy očí: Jak je chránit a co dělat, když se objeví náhlý problém?
  Oči • Autor: istockphoto.com
  31. května 2022 • 14:00

  Léto, slunce, voda a spousta aktivit. Na naše oči v letních měsících číhá řada nebezpečí. Svědění, moucha v oku nebo alergie. Jak své oči chránit a co dělat, když máte s očima náhlý problém? Zkušené oční lékařky vám poradí, co dělat, abyste rizikům předešli, a jak nejlépe zareagovat a poskytnout očím první pomoc.

  Drobné nehody: podráždění od táboráku, muška v oku…

  Malé nehody, které během léta potkají snad každého z nás, mohou přinést nepříjemnosti. Jistě už jste zažili, jaké to je, když při večerním táboráku vítr zanese kouř z ohně přímo do vašeho obličeje nebo když vám malá muška vlétne do oka. Jak se při takových patáliích nejlépe zachovat?

  Video se připravuje ...
  Zánět spojivek: Příčiny, příznaky a léčbaVIDEO 

  Co radí lékařka?

  „Kouř v očích může vyvolat pocit pálení až řezání, podráždění očí, které může přejít v nebezpečný zánět spojivek. Zbavte se kouře a oko vyplachujte kapkami. Při vniknutí nečistoty do oka rozevřete lehce víčka poraněného oka, odstraňte ji smotkem vlhké látky nebo okrajem kapesníku, oko vykapejte sterilizujícími očními kapkami nebo vypláchněte fyziologickým roztokem,“ doporučuje MUDr. Eva Jerhotová, Ph.D., lékařka Oční kliniky NeoVize.

 • V přírodních vodách číhají sinice

  Jednobuněčné bakterie obvykle žijí v koloniích a mohou se hromadit v podobě takzvaného vodního květu. Nejvíce jimi bývají zamořené stojaté vody v druhé půlce prázdnin – tedy v srpnu až začátku září. Jejich přítomnost ovšem nemusí být vždy viditelná, proto v létě sledujte informační portál Ministerstva zdravotnictví ČR www.koupacivody.cz, kde lze sledovat aktuální kvalitu vody ve volné přírodě. Sinice obsahují látky způsobující alergie – po vykoupání v takové vodě se mohou objevit vyrážky, rýma, ale také zarudlé oči. Toxiny mohou způsobit i střevní či žaludeční potíže, bolesti hlavy nebo jaterní problémy.

  Co radí lékařka?

  „Toxické látky obsažené v sinicích mohou vyvolávat alergické projevy na kůži a zároveň alergický zánět očí. Ten se projevuje jednak svěděním a pálením očí, někdy i zarudnutím očí se zvýšenou sekrecí. Jako první pomoc je nejvhodnější vypláchnout oči čistou vodou, lépe borovou vodou nebo speciálními dezinfekčními očními kapkami. Pokud nejsou přítomny další oční potíže, není nutná další léčba. Ale v případě přetrvávajících potíží je vždy vhodné navštívit očního lékaře kvůli vyloučení poškození rohovky,“ upozorňuje MUDr. Jana Mikšovská z Oční kliniky NeoVize Praha.

 • Klimatizace vysušuje oči

  V letních vedrech je klimatizace pomocníkem, který dokáže příjemně zchladit. Osvěžující vzduch si ovšem může vybírat také svou daň! Může pak docházet k nejrůznějším zdravotním obtížím od angíny až po suché a podrážděné oči. Myslete proto na důležité zásady: pravidelně místnost větrejte, nenechávejte klimatizaci (ani větrák) foukat přímo na sebe, nenastavujte klimatizaci na příliš nízké teploty (rozdíl v místnosti a venku by neměl překročit 5 °C) a klimatizaci pravidelně čistěte. Zároveň vlhkost vzduchu udržujte mezi 40–50 %, aby oči tolik neosychaly. Úlevu podrážděným očím lze poskytnout kapáním umělých slz.

  Co radí lékařka?

  „Často kvůli klimatizaci trpí očí, zejména při dlouhém pobytu v klimatizovaném prostoru a při namáhavých činnostech, jako je práce s počítačem. Dochází k osychání povrchu oka – spojivky a rohovky. Náchylnější bývají oči, které mají sníženou schopnost tvorby slz či zhoršenou kvalitu slzného filmu. V klimatizovaných prostorech očí pálí, pacienti často popisují pocit písku v očích a paradoxně dochází i ke zvýšenému slzení očí. U očí s alergickými záněty spojivek může dojít v klimatizovaných prostorech ke zhoršení alergických projevů, které se projevují zejména svěděním očí. U moderních klimatizací lze již kromě teploty vzduchu nastavit i vlhkost vzduchu tak, aby nedocházelo k nadměrnému osychání sliznic těla a očí,“ uvádí MUDr. Jana Mikšovská.

 • Sluneční brýle chrání před ostrým světlem i UV zářením

  Zejména intenzivní sluneční záření ve vyšší nadmořské výšce nebo u moře může způsobit bolestivé poškození oční rohovky, které může být komplikováno infekcí s trvalými následky. Dlouhodobé dávky neviditelného UV záření navíc mohou zvyšovat riziko vzniku šedého zákalu nebo poškodit sítnici. I v našich zeměpisných šířkách nezapomínejte oči chránit a myslete také na to, že sluneční paprsky se odrážejí od okolního prostředí, zvláště od vodní hladiny. Mimo uvedených potíží s očima mohou také způsobit popáleniny očních víček.

  Co radí lékařka?

  „V létě vzhledem k riziku vysoké expozice UV záření doporučujeme neodkládat sluneční brýle. Jinak hrozí riziko dráždění, akutní keratopatie, zánětu, rozvoje šedého zákalu nebo i problémy s centrem sítnice. Na oční víčka a oční okolí žádné běžné opalovací přípravky nepatří, oči zastiňujte brýlemi a pokrývkou hlavy,“ upozorňuje MUDr. Jerhotová. „Sluneční brýle jsou nezbytné také pro řidiče či sportovce. Během slunečného dne zlepšují vidění, chrání před oslněním, větrem a také jsou pomůckou poskytující ochranu před zraněním kamínkem, prachem, drobným hmyzem, které vám mohou vletět do oka. Pokud se běžně neobejdete bez dioptrických brýlí, může pro vás být léto celkem náročným obdobím. Brýle obtěžují při koupání i při sportu. Řešením sice mohou být sluneční dioptrické brýle, ovšem musíte počítat s tím, že pokud se zdržíte do večera, měli byste u sebe mít také brýle s čirými čočkami. Nebo si můžete pořídit sluneční klip, který nasadíte na vaše dioptrické brýle. Ale je tu ještě další možnost – laserová refrakční operace, která vás zbaví dioptrií,“ dodává doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno. Laserové operace očí se díky moderní medicíně staly rychlým a bezbolestným řešením, které zjednodušuje život lidem s dioptrickou vadou. Takzvaný femtosekundový laser umožňuje provést zákrok velmi přesně a bez použití skalpelu či šití. Díky tomu pacient už druhý den po operaci vidí zcela normálně a do čtrnácti dnů může vykonávat veškeré činnosti bez omezení.

 • Alergie útočí nejen na oči

  Svědění a pálení, otékání, slzení… Pro oči alergiků představuje jaro a léto zatěžkávací zkoušku. Pobyt venku může být „potrestán“ nepříjemnými projevy, které znepříjemňují každodenní život. Navíc mohou propuknout v jakémkoliv věku! Základem odstranění potíží je samotná léčba alergie, kterou je třeba konzultovat s alergologem či imunologem. Ten může nasadit antihistaminika pomáhající tlumit projevy alergie. Rozhodně si oči nemněte, jelikož tím uvolníte ještě více dráždivých látek. Úlevu mohou poskytnout také výplachy a obklady s odvary bylinek, jako jsou kupříkladu světlík lékařský, heřmánek, jitrocel, řepík lékařský, měsíček lékařský či maliník. Pokud potíže přetrvávají déle než tři dny, navštivte očního lékaře. Jestliže patříte mezi alergiky, vyhněte se kontaktním čočkám. Při alergiích je spojivka často oteklá a podrážděná a víčka mohou být změněna, takže kontaktní čočky v oku dráždí. Raději sáhněte po brýlích nebo si nechte dioptrie odstranit laserovou refrakční operací. 

  Co radí lékařka?

  „Oční alergie je důsledkem poruchy imunitního systému. Naše oči při ní reagují na alergeny, jako je například pyl, plíseň, srst zvířat nebo roztoči. V momentě, kdy se alergeny dostanou do očí, způsobí podráždění oční spojivky, která se zanítí. Oči začnou svědět, pálit nebo opuchat. Nejdůležitější je zamezení kontaktu s alergenem, takže v době maximálního výskytu pylových zrn či jiných alergenů v ovzduší je nejlepší vycházet ven co nejméně. Při příchodu domů je pak vhodné oči důkladně propláchnout, ale ideální je osprchovat se celý a nejlépe i vyměnit oblečení. Pokud jezdíte autem, neměli byste šetřit ani na kvalitních pylových filtrech a jejich časté údržbě,“ radí MUDr. Eva Jerhotová.

 • Léto přináší zvýšené riziko zánětů

  Oční záněty nemusí být jen alergického původu, ale také infekční, jejichž příčinou jsou mikroorganismy v podobě virů, bakterií nebo třeba plísní. V takovém případě bývá otok oka tvrdý, červený a teplý. Zvýšené riziko zánětů hrozí uživatelům kontaktních čoček, protože při manipulaci s čočkou se mohou nechtěně škrábnout do rohovky a zanést tam infekci, která se v čočkách snadno usídlí. Jakékoliv neléčené záněty mohou mít i dlouhodobé dopady, proto nic nepodceňujte a zavčasu potíže řešte.

  Co radí lékařka?

  „Když potíže trvají půl dne, většinou je člověk neřeší. Je ale dobré se na své oči pozorně podívat. Pokud je máte jen mírně zarudlé a je v nich vodnatý nebo hlenový sekret, většinou to nebývá nic vážného a často se dá situace zvládnout jednoduchými adstringentními nebo dezinfekčními kapičkami dostupnými v lékárně bez předpisu. Jen malá část zánětů spojivek je bakteriálního původu. Ta se u většiny projevuje žlutým mazlavým sekretem. Pokud se tento sekret v očích objeví, je to rozhodně okamžik, kdy k lékaři určitě jít, protože tento zánět se obyčejnými kapičkami z lékárny nevyléčí. Může se naopak rozšířit, mikroorganismy se pomnožit a zasáhnout třeba i rohovku. Takže v takovém případě k lékaři určitě jděte, aby se zahájila antibiotická kapková léčba,“ doporučuje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize.

Autor: Petra Kubalová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.