Nejlepší kočičí mazlíčci pro alergiky. Tyhle rasy vaše zdraví neohrozí | Moje zdraví

Nejlepší kočičí mazlíčci pro alergiky. Tyhle rasy vaše zdraví neohrozí

22. února 2021 • 06:00

Láká vás představa hraní si a mazlení s kočkou? Chtěli byste si ji pořídit domů, ale kýcháte pokaždé, když se na nějakou jen podíváte? Žádný problém! Naštěstí existují i „hypoalergické“ kočky, se kterými vám žádné zdravotní problémy nehrozí. Stačí si jen vybrat, která se vám nejvíc líbí.

Pokud jste alergičtí na kočky, respektive na jejich srst, nejspíš si myslíte, že vám tím osud znemožnil svého oblíbeného mazlíčka vlastnit. Dává to smysl, že? Nenechte se ale mýlit, nemusí to být tak docela pravda.

Vše o psích rasách, které nezpůsobují alergii, čtěte zde.

Primární příčinou alergií na kočky je glykoprotein známý jako Fel D1, který je produkován mazovými žlázami pod kůží a v menší míře je přítomen i ve slinách koček. Kočka neustále vylučuje drobné částice srsti (šupinky kůže) do prostředí, a když se olizuje, přenáší sliny na srst, šíří je pak po bytě či domě a tím vytváří u citlivých jedinců alergii.

Soužití se zvířaty dětem prospívá. Více čtěte zde.
Kolik stojí pes nebo kočka? Další informace najdete zde.

Je známo, že „nízkoalergenní nebo „hypoalergenní“ kočky produkují méně alergenů než „běžné“ kočky. Všimněte si, že rozhodující slovo je „méně“ – žádná kočka totiž není zcela hypoalergenní. Tento druh koček ale produkuje méně proteinu Fel D1, takže alergická reakce je menší nebo skoro žádná. Světle zbarvená koťata (nikoli kocouři, ale kočky) přitom produkují nejméně alergenů ze všech. 

Na několik typů hypoalergenních koček se podívejte v naší fotogalerii: 

Fotky spících koček vás zaručeně rozesmějí. Podívejte se na ně zde.

 

Autor: Marie Bezděková
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.