6 znamení, že můžete mít cukrovku. Co by vás mělo varovat?
- Cukrovka bývá mylně spojována s nadměrnou konzumací cukru. Příčiny jsou ale jiné
Téměř milion lidí. Tolik se, podle posledních průzkumů, léčí s diabetem druhého typu. Přitom je stále velký počet těch, kteří o své nemoci ještě nevědí. Cukrovku ale můžete odhalit včas, v drtivé většině případů ji má na svědomí špatná životospráva nebo genetika. Jaké jsou příznaky, které by vás měly varovat?
- Jako by nestačilo, že nadváha je sama o sobě problém. Jenže bohužel kilogramy navíc jsou vstupní branou pro řadu civilizačních nemocí a cukrovka je přesně jednou z nich. Společně s genetikou je na pomyslném žebříčku co do zvýšeného rizika. „Obecně lze říci, že počet osob s diabetem stoupá ze dvou důvodů. Jednak hromaděním vrozených faktorů a současně nepříznivých faktorů osobního života a prostředí, ve kterém žijeme,“ vysvětluje přednosta IKEM prof. MUDr. František Saudek, DrSc.
Máte nadváhu
- Chodíte často na toaletu, dokonce vás to budí i v noci? Pokud nejste zrovna nachlazení, může to také ukazovat na cukrovku. Při diabetu 2. typu si tělo vytvoří rezistenci vůči inzulínu. Ten pak tedy není schopen glukózu transportovat z krve do ostatních orgánů. Ledviny tak musí pracovat na plné obrátky, aby se zbavily veškeré glukózy v krvi. To se projevuje, mimo jiné, častým močením. Kromě toho je také příznakem neobvyklá žízeň, tělo se totiž snaží doplnit všechny ztracené tekutiny. Tyto dva příznaky tak jdou ruku v ruce.
Chodíte často na toaletu
- Problémy se zrakem není rozhodně dobré podceňovat, zvláště, pokud máte rozostřené vidění, před očima se vám objevují nejrůznější záblesky nebo tečky. I to může být varovným signálem, že vaše tělo bojuje s cukrovkou. Vysoká hladina glukózy v krvi totiž může způsobovat změnu tvaru čočky. Dobrou zprávou je, že jakmile se hladina glukózy v krvi srovná, zlepší se i váš zrak. Ovšem pouze za předpokladu, že cukrovku začnete řešit. V opačném případě může dojít k nenávratnému poškození zraku.
Máte problémy se zrakem
- Člověk by se z toho snad i radoval, že se zbavil kilogramů navíc, ale potíž je v tom, že hubnutí bez větší snahy nikdy nevěstí nic dobrého. Úbytek na váze se týká sice spíše případů prvního typu diabetu, není ale vyloučeno, že se takto nemůže projevit i druhý typ. Děje se tak ve chvíli, kdy je tělo vůči inzulínu rezistentní, není pak schopno zpracovávat glukózu z jídla a transportovat ji do buněk včetně těch tukových. Ty se pak začnou rozpadat a člověk hubne.
Hubnete bez zjevné příčiny
- Svědění kůže může být sice způsobeno suchou kůží, ale také špatným krevním oběhem, což může být často varovným signálem diabetu. Stejně jako další kožní potíže – jako třeba akantóza. Jde o zesílení a ztmavnutí kůže v důsledku zvýšené pigmentace a objevuje se nejčastěji v podpaží, kolem krku nebo v tříslech. Může za to inzulinová rezistence, která se vyskytuje, přestože cukr v krvi nemusí být vysoký.
Objeví se kožní potíže
- Pokud trpíte častěji na kvasinkové infekce, zatímco dříve jste o nich věděla maximálně tak z doslechu, může za tím vězet právě i cukrovka. Nadměrný obsah glukózy v těle totiž podporuje šíření a množení kvasinek, které pak infekci způsobují. Jestli jste nikdy kvasinkovou infekci neměla, projevuje se zejména svěděním a nadměrným výtokem, případně nepříjemným pálením.
Trápí vás kvasinkové infekce
Jak zabránit infekcím? Podívejte se na video!
Témata: