Pět věcí, které by si dermatologové na obličej nikdy nedali
- Jsou věci, které byste doma s obličejem dělat neměli
Všichni touží po krásné a hladké pleti na obličeji a zkouší různé cesty, jak toho dosáhnout. Mnozí se domnívají, že čím větší péči pleti dopřejí, tím krásnější bude. Naopak, některé věci, které si na pleť dáváte, ji mohou dokonce poškodit. A jiné jsou jen vyhazováním peněz za neúčinné látky. Co by si na obličej dermatologové nikdy nedali?
Luffa – houba
Luffa neboli houba, která se používá na čištění těla od staré kůže, se možná hodí na stehna či paže, na obličej je ale úplně nevhodná. Je hodně agresivní a dráždí jemnou pokožku. Navíc může obsahovat bakterie, které se prostřednictvím podrážděné kůže mohou dostat do pokožky, zanítit ji a způsobit třeba akné.
Jak se zbavit akné? Podívejte se na našem videu.
Chemický peeling
„Nikdy bych nepoužívala pleťovou masku koupenou v obchodě sama doma,“ říká dermatoložka Angela Lamb. Domácí slupovací masky nebo peelingy mohou být příliš agresivní pro neodborné použití. Často vedou k zarudnutí a k loupání kůže, což může dokonce vést k trvalému zjizvení nebo změně zabarvení tváře. Kosmetička lépe odhadne, jakou masku na váš typ pleti použít.
Make-up bez podkladového krému
Make-up sám o sobě pleti neubližuje, naopak ji chrání před škodlivým UV zářením. Ale pleť by měla dostávat i živiny a ty v make-upu nenajdete, proto je vždy nutné použít denní krém a teprve potom make-up.
Hydratační krém s kolagenem
Když si kupujete pleťový krém, určitě koukáte na jeho složení. Někteří výrobci ale přidávají do krémů látky, které sice pleti neškodí, ale ani jí nepomohou. Výsledkem je drahý krém s minimálním účinkem. Příkladem jsou třeba krémy s kolagenem.
„Molekula kolagenu je příliš velká, než aby pronikla do kůže, takže do pleti se nic nedostane. Jen vyhodíte víc peněz za obyčejný hydratační krém, říká lékař S. Manjula Jegasothy, generální ředitel a zakladatel Institutu Miami Skin.
„Obrušovací“ peeling
Mechanické čištění pleti pomocí malých částeček je příliš drsné pro pleť na obličeji. Může vést k trvalému poškození kožní bariéry a zjizvení tváře. Místo toho je lepší čistit obličej obyčejným neparfémovaným mýdlem a žínkou s vlažnou vodou. Základem je mít při čištění obličeje umyté ruce, aby se do pleti nezanesly bakterie.
Nevíte, jak se zbavit kruhů pod očima? Podívejte se na rady v našem videu.