Kvasinkový zánět pochvy (vaginální mykóza) | Moje zdraví

Kvasinkový zánět pochvy (vaginální mykóza)

Nepříjemný výtok a svědění je jeden z nejčastějších problémů, který přivádí ženu ke gynekologovi. Uvádí se, že vaginální mykózu za svůj život prodělá asi 75 procent žen a mnohým z nich se záněty opakovaně vracejí. Ve velké většině případů je původcem obtíží kvasinka Candida albicans. 

O dalších gynekologických zánětech způsobených jinými příčinami čtěte zde.

Projevy kvasinkového zánětu pochvy

Kvasinkové záněty provázejí především:

 • svědění
 • pálení
 • otok vnějšího genitálu a pochvy (někdy)
 • bílý hrudkovitý výtok připomínající svou konzistencí tvaroh
 • nepříjemné pocity až bolest při močení a během pohlavního styku

 

Postihuje

ženy
děti

Projevuje se

pohlavní ústrojí, genitálie

Kvasinky preferují teplé a vlhké prostředí, lépe se jim daří ve chvíli, kdy dojde ke zvýšení pH v oblasti pochvy. Rovnováha v pochvě je zajištěna „správnými“ mikroorganismy (laktobacily, které udržují kyselé prostředí), hormony a imunitním systémem. Na narušení prostředí mohou mít vliv:

 • antibiotika („vybijí“ i příznivé mikroorganismy v pochvě a přemnoží se ty špatné)
 • hormonální změny (vyšší hladina estrogenů způsobuje změny pH v pochvě, například při těhotenství nebo při užívání antikoncepce s vysokou hladinou estrogenů)
 • oslabená imunita
 • nevhodná strava (například s vysokým podílem cukrů)
 • nevhodné hygienické návyky (špatné utírání genitálu směrem od řitního otvoru k pochvě, používání parfémovaných toaletních papírů, menstruačních vložek, příliš časté mytí genitálu)
 • nevhodné prádlo (těsné a umělé spodní prádlo vytváří teplé a vlhké prostředí, ve kterém se kvasinky dobře množí, stejně rizikové může být v létě delší setrvání v mokrých plavkách nebo nošení těsných džín)

Na vznik zánětu mohou mít vliv i některá onemocnění (například cukrovka kvůli nevyrovnané hladině cukru v těle) nebo poruchy imunitního systému.

Léčba

Vaginální mykózy se léčí antimykotiky – nejčastěji lokálně krémy a čípky. Mírnější formy zánětu si může žena vyléčit sama pomocí volně prodejných preparátů v lékárnách (Canesten, Gyno Pevaryl). Stanovit původce bez konzultace s lékařem je ale obtížné a často toto samoléčení může pacientce spíše uškodit. Po volně prodejných lécích by žena měla sáhnout v případě, že si je kvasinkovým původem jistá.  V léčbě je důležité pokračovat podle pokynů na příbalovém letáku, i když obtíže vymizí. Léčbu se doporučuje zahájit hned při prvních příznacích. Pokud domácí léčba nezabere, navštivte gynekologa.

Vaginální mykóza se nepovažuje za pohlavně přenosnou chorobu, nicméně ji mohou získat oba partneři a prostřednictvím pohlavního styku ji na sebe opakovaně přenášet. Proto je důležité léčit oba partnery a doporučuje se vynechat v době léčby pohlavní styk. Muž může být přenašečem onemocnění, aniž by měl nějaké viditelné příznaky.

Léčba může být i celková (preparáty podávanými ústně).

Léky

antimykotika

Bylinky

Kvasinky, které vyvolávají záněty, můžete pomoci likvidovat tinkturou z grepových jader, ořešáku černého nebo česneku. V boji s plísněmi a s posílením imunity pomáhá čaj Lapacho. Dobrým prostředkem proti kvasinkám je také echinacea a dobromysl (oregano).

Homeopatika

S výtokem z pochvy mohou pomoci následující homeopatika:

Mercurius solubilis 9 CH

Ženu trápí žlutozelený, dráždivý a odírající výtok, který se zhoršuje v noci. Pacientka si stěžuje na páchnoucí dech, slinění. Pří léčbě homeopatiky se zkracuje doba léčení. Mercurius léčí i kvasinkové infekce.

Dávkování: 5 granulí 3–4krát denně.

Hydrastis canadensis 9 CH

Žlutý, hustý, přilnavý a táhnoucí se výtok, který je doprovázen svěděním pochvy. Genitální sekrece se ve vodě uvolní.

Dávkování: 5 granulí 3–4krát denně.

Kalium bichromicum 9 CH

Žlutozelený táhnoucí se hustý výtok, který dráždí děložní hrdlo. Jedná se o lék na kvasinkové i bakteriální záněty, které mohou přecházet až do vytvoření vředu v oblasti děložního čípku. Okraj vředu je lemován hnisem, který leptá sliznice a způsobuje jejich bolestivost.

Dávkování: 5 granulí 3–4krát denně.

Arsenicum album 9 CH

Čirý, ale velmi pálivý páchnoucí výtok, který může být doprovázen pálivými bolestmi břicha (v oblasti vaječníku). Vše se zlepšuje teplými obklady. Pacientka je unavená, úzkostná (zejména v noci). Obtíže se vracejí každý rok.

Dávkování: 5 granulí 3–4krát denně.

Očkování

ne

Délka léčby

3 - 7 dní
Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal?

Domácí léčba a babské rady

Na záněty mohou pomoci sedací lázně například v nálevu z řapíku, do kterého se dá přidat tinktura z grepových semínek (asi 20 kapek na litr). Jako první pomoc se dá použít bílý jogurt s živými kulturami, který se aplikuje přímo do pochvy.

Vyšetření

Kvasinková infekce bývá dobře rozpoznatelná při gynekologickém vyšetření. V ostatních případech se mohou provádět stěry a kultivace v laboratoři, případně odběr krve.

 

Komplikace

Kvasinková infekce se může často vracet. Vždy je důležité přeléčit i partnera. Pacientovi pomůže posílit imunitu a dodržovat správnou stravu a hygienu intimních míst (viz prevence). Kvasinky mohou mít ložisko i jinde v těle, to by měla pomoci odstranit celková léčba.

Závažnost onemocnění

lehké
střední
vážné

Prevence kvasinkového zánětu

Začněte zdravou stravou a omezte cukr na minimum, snižte podíl kofeinu, alkoholu, kynutého pečiva, plísňových sýrů. Preferujte kuřecí, králičí a krůtí maso a ryby, hnědou rýži, celozrnné potraviny, zeleninu a nepříliš sladké ovoce (grapefruit, jablka). Zaměřte se na jogurty s živými kulturami.

Je nutné dodržovat základní hygienu. K narušení rovnováhy přirozené vaginální flóry může dojít v důsledku používání příliš mnoha hygienických přípravků, často agresívních, nevhodné jsou parfémované toaletní papíry či vložky. Vhodné je podpořit přirozené pH intimních partií přípravky určenými k mytí těchto partií, a ani s nimi to nepřehánět.

Lékaři doporučují nosit bavlněné prodyšné oblečení, při léčbě antibiotiky použít laktobacily, ideálně ve formě vaginálních globulí.

Významnou roli však hraje především zdravý životní styl, protože podporuje imunitní systém a bojuje proti stresu, který se na vzniku či opakovaném výskytu infekce může také podílet.

Záněty pochvy, vejcovodů a vaječníků mohou mít původce v mikroorganizmech, které jsou sexuálně přenosné, je tedy třeba myslet na zodpovědné sexuální chování u sebe i partnera. 

 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.