IKEM: Nová revoluční léčba cukrovky trvá jen 15 minut | Moje zdraví

IKEM: Nová revoluční léčba cukrovky trvá jen 15 minut

IKEM: Nová revoluční léčba cukrovky trvá jen 15 minut
Ilustrační foto • Autor: iStock.com
14. června 2017 • 06:00

Konec inzulinových injekcí, konec diabetu II. typu. To by mohla být pro 800 000 Čechů s touto nemocí brzy realita. Institut klinické a experimentální medicíny testuje použití nové mini invazivní metody. Není však vhodná úplně pro každého.

Nová přelomová metoda léčby cukrovky spočívá v zavedení laseru, endoskopicky, přes jícen a žaludek na začátek tenkého střeva, a změnit tak jeho fungování. To by mělo vést k výraznému zlepšení a u některých pacientů i k úplnému vymizení diabetu 2. typu

„Jde o mini invazivní metodu, kdy při částečné anestezii pacientovi zavedeme přes ústa endoskopicky do dvanáctníku speciálně pro tuto léčbu vyvinutý katetr s laserem DiaGone. Ten dokáže přesně zacílit na nervové buňky, které se nacházejí ve stěně této počáteční části tenkého střeva, a oslepit je bez poškození okolní tkáně. Tyto buňky totiž dokáží rozlišit, co a v jakém množství dvanáctníkem prochází, a rozhodují pak i o tom, zda například sacharidy uložit do zásob na horší časy, nebo je rovnou spálit. Mají tedy přímo vliv na to, jak s nimi tělo naloží," popisuje metodu MUDr. Marek Beneš, gastroenterolog a vedoucí lékař tohoto projektu.

A dodává: "Tím, že 50–80 % těchto nervových buněk laserem oslepíme, zmateme lidské tělo a to pak zásadně změní nastavení metabolismu a sníží hladinu cukru v krvi, což bude znamenat v důsledku zlepšení diabetu 2. typu a u některých pacientů možná i jeho úplné vyléčení.“

Zákrok by měl trvat přibližně 15 minut a je ambulantní. Normálně jíst budou moci pacienti už druhý den po zákroku.

Výsledky jsou okamžité a léčba je nenáročná

„Už delší dobu naše i světové výzkumy ukazují, jak důležitou roli při léčbě diabetu hraje počáteční část tenkého střeva – dvanáctník nebo-li duodenum. Do současnosti byly obvyklou možností, jak jeho funkci ovlivnit, některé bariatrické operace, což jsou ale mnohdy poměrně náročné operační zákroky vyžadující přemostění. Tím lze docílit toho, aby jídlo, které sníme, dvanáctníkem vůbec neprocházelo. Tyto operace však mohou být, zejména u těžce obézních pacientů, také poměrně rizikové a zatížené velkým výskytem komplikací. Navíc, řada takových pacientů ani nemůže operaci v celkové narkóze podstoupit, a tak je jim chirurgická léčba nedostupná. Nová metoda oslepení buněk dvanáctníku je elegantní a pacienta zatěžuje zcela minimálně. Výsledky jsou ale okamžité,“ vysvětluje diabetolog a zástupce přednosty Centra experimentální medicíny IKEM prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc.

A dodává: „Podle pilotních studií se daří cukrovku kompenzovat do několika týdnů a jako příjemný vedlejší efekt je zde také mírné snížení hmotnosti, což boj s touto civilizační chorobou dále ulehčuje. Navíc, s diabetem souvisí také mnoho přidružených onemocnění jako vysoký krevní tlak, ateroskleróza nebo problémy s ledvinami – to vše by se díky účinné léčbě diabetu mohlo také výrazně zlepšit.“
Tuto metodu vyvinuli vědci v Izraeli a Česká republika je první evropskou zemí, která bude tento typ léčby provádět. 

Jak jíst, když máte cukrovku? Podívejte se na naše video.

Video se připravuje ...
Odbornice na výživu Karolína Hlavatá radí pacientům s cukrovkou, jakým potravinám dávat přednostVIDEO 

Pro koho je nová metoda vhodná?

„Vzhledem k tomu, že se jedná o pilotní projekt a zcela novou metodu, musí pacienti s diabetem 2. typu v této fázi splňovat přísná kritéria, aby jim zákrok mohl být proveden,“ říká MUDr. Aleš Herman, Ph.D., ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny.

Například by jejich antidiabetická léčba neměla obsahovat inkretinovou léčbu gliptiny ani GLP-1 agonisty. Dále by neměli být léčeni žádnou injekční léčbou – ani inzulínem, ani jinými injekcemi. Neměli by mít léky zvyšující vylučování glukózy močí – tzv. glifloziny a v neposlední řadě je další podmínkou určitý stupeň nadváhy či obezity – u mužů by měl být obvod pasu minimálně 104 cm, u žen pak 94 cm.

„Mělo by se zkrátka jednat o špatně kompenzované diabetiky, tedy takové, kteří mají glykovaný hemoglobin vyšší než 58 mmol/mol. Zatím v rámci pilotního projektu počítáme s přibližně 100 až 150 pacienty, kteří budou mít tuto léčbu zcela zdarma. Vše financuje totiž Izraelská strana, která DiaGone vyvinula a oslovila naše odborníky na základě našich vynikajících výsledků z předchozích let a zkušeností s bariatrickou endoskopií, především s metodou EndoBarrier. Do budoucna, pokud se nám z této stále experimentální metody podaří vytvořit rutinní metodu, znamenalo by to nejen šetrnější přístup pro velké množství nemocných, ale i výrazné snížení nákladů na léčbu diabetiků. Jeden zákrok by totiž nahradil neustálou potřebu léků, inzulínových per, glukometrů atd.,“ doplňuje ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny.

S diabetem bojují i některé světové hvězdy. Zajímá vás, které to jsou? Podívejte se na video.

Video se připravuje ...
10 celebrit s cukrovkouVIDEO Autor: Kateřina Erbsová
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.