6 jednoduchých způsobů, jak uklidnit napjaté nervy | Moje zdraví

6 jednoduchých způsobů, jak uklidnit napjaté nervy

6 jednoduchých způsobů, jak uklidnit napjaté nervy
Jak rychle uklidnit nervy • Autor: iStock.com
23. března 2021 • 14:00

Řídí náš život bez ohledu na rok, počasí nebo pandemii. Mluvíme o nervovém systému, který nese na svých bedrech všechny naše pracovní stresy, rodinné povinnosti až po aktuální dění. Je toho spousta a někdy je potřeba říct dost a dopřát mu oddech. Proč? Aby dobře fungoval dál. A my také.

Náš nervový systém dostává spoustu informací a pokynů a mimo jiné i neustálé zprávy, že bychom měli být produktivní, pravidelně cvičit, vzdělávat se, být společensky a virtuálně aktivní, meditovat a pozitivně motivovat děti a okolí. Člověk se pak cítí v permanentní tenzi. Jistě, zvládneme toho hodně, ale všichni máme své limity a někdy prostě musíme říct dost, abychom ochránili své zdraví. Timothy J. Legg, odborník v oblasti geriatrické a psychiatrické oblasti specializující se na duševní zdraví na California Southern University v Irvine klade stejně jako další odborníci na odpočinek nervů značný důraz. Dle něj se jedná o absolutní nezbytnost. „Náš nervový systém potřebuje tyto přestávky stejně tak, jako dostatečnou hydrataci, spánek či chodit na toaletu. Nejedná se o luxus, ale o zásadní věci,“ zdůrazňuje odborník. Když se vědomě rozhodneme dát našemu nervovému systému pauzu, necháme celý náš systém rekalibrovat. A zdravý nervový systém může vést ke zlepšení imunity, větší odolnosti a lepšímu pocitu pohody. Naštěstí existují jednoduché způsoby chování, prostřednictvím nichž můžeme mozek zklidnit, dopřát mu odpočinek a pomoci mu nabrat sílu.

Zahřátí

Mnoho z nás zažívá pocit uklidnění, když si dopřeje šálek teplého nápoje nebo horkou koupel. A našim nervům to opravdu prospívá. Nejen koupele, ale i sauny. Pobyt v sauně zvyšuje hladinu endorfinů a horké koupele pomáhají snižovat zánět a regulovat hladinu cukru v krvi. Studie z roku 2018 poukázala na to, že jednoduché vyhřívací podložky pomáhaly snižovat úzkost a strach u žen podstupujících cystoskopii, vyšetření močového ústrojí. Ještě více můžeme přispět k uklidnění nervového systému tím, že do koupelí přidáme bylinky, vonné směsi či si vytvoříme domácí perličkovou koupel.

Zvedání závaží

Jednou z aktivit, které zklidňují nervový systém, je zapojení síly ve formě zvedání a tahání. „Poskytují mozku tak zvaný proprioceptivní vstup, kdy nervový systém zaznamenává změny vznikající ve svalech a uvnitř těla pohybem a svalovou činností. A proto aktivity, které rozpohybují svaly, mohou mít uklidňující a organizační účinek na centrální nervový systém. Z běžných každodenních činností jsou to činnosti, jako je nošení tašky plné knih, tlačení sekačky na trávu nebo i žvýkání,“ vysvětluje doktor Timothy J. Legg pro server Healthline.com. „Jestliže sportujete, je ideální zvedání začlenit do silového tréninku.“ Používat činky, odporová pásma, něco těžšího přestěhovat, odnést naplněné pytle hlínou a další. Do tréninku se také začleňuje posilování s vlastní vahou těla bez náčiní. Účinnost zvedání dokládá studie olympijských vzpěračů, která ukázala, že zvedání může být prospěšné v proprioceptivní zpětné vazbě. Další studie uvádí, že vzpírání může zlepšit vědomí těla nebo kinestézii. Avšak při začleňování nového silového tréninku je dobré se poradit s odborníkem, aby určil správné hmotnosti závaží.

Mazlení se s milovanou osobou

Kromě silového tréninku je pro nervový systém skvělým dopingem mazlení se s někým, koho máme rádi. Objímání, hlazení dotýkání se. Je známo, že mazlení uvolňuje endorfiny a oxytocin, také známý jako „hormon lásky“. Když dotyky, mazlení objímání začleníme v malých troškách do každodenního života, budeme se cítit lépe a dopřejeme svému nervovému systému energii na fungování.

Vnímání okolí

Jestliže jsme v nervovém napětí a potřebujeme se zklidnit, pomůže nám jednoduchá meditace s dechem. Odborník Timothy J. Legg doporučuje dýchat a obrátit pozornost na okolí. „Pohodlně se posaďte a několikrát se nadechněte. Až budete připraveni, začněte se pomalu rozhlížet po místnosti a nechte svůj pohled dopadnout na různé předměty. Pokud tak učiníte, nahlas pojmenujte objekt. Pokud najdete předmět, který vás zvláště láká, chvíli na něm zůstaňte. Opakujte vše, dokud se nebudete cítit klidní a připraveni zastavit. Toto cvičení je neuvěřitelně jednoduché a účinné. Tím, že obrátíte pozornost na své vnější prostředí, zejména na příjemné věci kolem vás, vysíláte do svého nervového systému signál, že je vše v pořádku,“ vysvětluje jednoduchou techniku odborník.

Zásobení se tukem

Mozek a nervový systém milují tuky. Nervové buňky jsou zabaleny do ochranného povlaku zvaného myelin. Výzkumy nervové soustavy přinesly důkazy, že konzumace tuku může pomoci udržet tento ochranný povlak zdravý tím, že zabrání demyelinizaci nebo erozi myelinu. Z toho důvodu je dobré přemýšlet o konzumaci zdravých tuků jako o způsobu, jak doslova uklidnit nervový systém. Mezi zdravé tuky patří ty, které jsou obsaženy ve středomořské stravě, jako jsou avokádo, ořechy a tučné ryby. Dobrou volbou je také využívání ghee neboli přepuštěného másla. Když ho smícháme s bylinkami, ještě více svému nervovému systému prospějeme.

Dát si pauzu

Jednou z vysoce podceňovaných, ale důležitých a maximálně funkčních praktik, jak dát nervové soustavě pauzu. A to doslova. Mnoho z nás žije rušným životem a ve svých naplněných kalendářích nemáme téměř žádný čas udělat si přestávku. A když už ji máme, vyplníme ji sledováním Netflixu, telefonováním s přáteli, brouzdáním na sociálních sítích. I když na těchto činnostech není nic špatného, ​​nervový systém opravdu touží po prostoru a tichu. Každá aktivita je trochu podnětná. Dát našim nervům skutečnou pauzu znamená, že jim dodáváme minimální možnou stimulaci a maximalizujeme odpočinek. Odborníci jako odpočinkové aktivity pro náš nervový systém doporučují meditace v sedě, chodící meditace, jógu nidru, jednoduché ruční práce, čmárání, poslouchání hudby, práci na zahradě nebo lesní terapii. Pro svůj nervový systém uděláme dobře, když si každý najdeme svou odpočinkovou aktivitu a pravidelně ji praktikujeme.

Autor: Petra Kubalová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.