Vysoký tlak a sport? Ano, ale jen s těmito pravidly | Moje zdraví

Vysoký tlak a sport? Ano, ale jen s těmito pravidly

Vysoký tlak a sport? Ano, ale jen s těmito pravidly
Autor: istock.com
29. května 2020 • 10:00

Máte zvýšený krevní tlak? Pak byste se před tím, než se pustíte do většího sportování, měli poradit se svým lékařem. Ale určitě se nebojte začít! Chůzi můžete směle provozovat i bez konzultace.

Jediný, kdo by se měl sportování vyhnout, jsou lidé s výrazným zvýšením tlaku, kteří mají navíc komplikovanou nemoc. U nich by se měl nejdříve stabilizovat krevní tlak. 

U těch, co mají jen zvýšené hodnoty, by naopak pohyb měl být lékem první volby spolu se snížením váhy, skončením s kouřením a změnou stravovacích návyků. Jak vysvětluje MUDr. Petra Vysočanová z Interní kardiologické kliniky FN Brno, u řady mladých hypertoniků dokáže zdravý životní styl s pravidelným pohybem oddálit potřebu užívat léky i o řadu roků. Ideální je začít s pravidelnou fyzickou aktivitou minimálně 30–60 minut denně, optimálně 5x týdně.

Vhodnou fyzickou aktivitou je hlavně chůze, ale může to být i jízda na kole, plavání, kolektivní míčové sporty nebo jóga. Každý si může najít to, co ho baví, co dobře zvládne a co mu vyhovuje. I když při sportu srdce pracuje s vyšší zátěží, pracuje proti menšímu odporu, protože se cévy v pracujících svalech roztahují. Jistá omezení platí pouze pro tzv. „silové sporty“. Při silových sportech, jako je třeba vzpírání nebo kulturistika, mohou být svalové cévy při zátěži stlačené a dochází po dobu zátěže k významnému zvýšení systémového krevního tlaku. I tady lze najít pro rekreačního sportovce vhodnou cestu po poradě s jeho ošetřujícím lékařem za předpokladu dobré kontroly krevního tlaku. Pokud si pacient není jistý svojí tolerancí fyzické aktivity nebo mívá při zátěži potíže, je možné ověřit kontrolu krevního tlaku a toleranci zátěže například zátěžovým testem,“ vysvětluje MUDr. Vysočanová.

Tipy, jak snížit tlak i bez léků, najdete zde.

Čeho se vyvarovat? 

Trénovaný jedinec s dobrou kontrolou tlaku si může dovolit téměř vše. „Zcela nevhodné je užívání některých látek zvyšujících výkonnost, které se bohužel někdy objevují i mezi amatéry. Také nadměrné užívání „energetických“ nápojů není vhodné ani u zdravých lidí, ale u hypertonika může vést k významnému zvýšení krevního tlaku,“ varuje doktorka Vysočanová.

Pokud se chcete sportu věnovat intenzivně, případně závodně, přeměřte si svůj krevní tlak a zajděte se nejdříve poradit s lékařem. Vhodné je i kompletní vyšetření sportovním lékařem. Závodníci, kteří musí užívat léky ke kontrole krevního tlaku, to musí se sportovním lékařem konzultovat vždy. Některá běžně užívaná antihypertenziva mohou vést k porušení antidopingových pravidel, protože jsou zařazena do Seznamu zakázaných látek a metod dopingu.

Více informací o hypertenzi, měření tlaku, ale také poradnu lékaře najdete na www.krevnitlak.cz

Kolik lidí trápí krevní tlak?  

Vysoký krevní tlak, hypertenze, je celoživotním onemocněním, které v průběhu života zasáhne cca 40 % obyvatel ČR. Patří mezi civilizační choroby, což ovšem neznamená, že bychom se s ním měli smířit a tak říkajíc si na něj zvyknout. Naopak, vždy je třeba ho léčit. 

O tom, proč je vysoký tlak nebezpečný, čtěte zde.

Problém ale je, že mnoho lidí o svém problému ani neví. „Vysoký krevní tlak často probíhá zcela bez příznaků, a proto bývá dlouho nerozpoznaný. Jeho diagnóza je velmi snadná, stačí pravidelné měření krevního tlaku. Buď u praktického lékaře, nebo doma, některým z přístrojů vhodných pro domácí měření krevního tlaku,“ říká doktorka Petra Vysočanová.

Jak si správně vybrat domácí tlakoměr? Čtěte zde.

Návod, jak si správně měřit tlak, najdete zde.

Hodnota krevního tlaku se udává pomocí dvou čísel. Vyšší hodnota, systolický krevní tlak, je dána stahem levé srdeční komory a vyjadřuje, jakou silou je krev vypuzena ze srdce do cév celého těla a jakou silou působí na cévní stěnu. Druhá, nižší hodnota, diastolický krevní tlak, je dána odporem cévního řečiště. Čím jsou tyto hodnoty vyšší, tím více poškozují srdce a cévy nemocného.

Normální hodnota krevního tlaku je u zdravého člověka kolem 120/80 mm Hg, za vysoký tlak se označuje alespoň dvakrát naměřená hodnota vyšší než 140/90 mm Hg a nízký tlak představují dlouhodobé hodnoty pod 100/60 mm Hg.

Autor: Alžběta Javorková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.