Průvodce menstruací pro začátečnice: Na co se připravit a proč se není třeba bát | Moje zdraví

Průvodce menstruací pro začátečnice: Na co se připravit a proč se není třeba bát

Průvodce menstruací pro začátečnice: Na co se připravit a proč se není třeba bát
Autor: istock.com
21. června 2020 • 06:00

Co všechno je dobré o menstruaci vědět? Jaké otázky mají mladé dívky, které se na tuto změnu připravují? Kdy měsíčky vlastně začínají a co dělat, pokud máte potíže? 

Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky spojené s menstruací. Týká se už dívek ve věku 12 let, v současnosti se totiž průměrný věk první menstruace pohybuje okolo 12 let a 6 měsíců. Dříve přitom děvčata menstruovala později, ještě v padesátých a šedesátých letech 20. století to bylo zhruba v 13 a půl letech. 

Přečtěte si o šesti příčinách, proč může vynechat menstruace.

Dřívější nástup menstruace pravděpodobně souvisí s moderním životním stylem, zejména stravovacími návyky dětí. Například u obézních děvčat může menstruace nastat dříve, protože tuková tkáň ovlivňuje tvorbu pohlavního hormonu estrogenu. S obezitou, chronickým stresem i vlivy chemikálií z okolí dokonce vědci spojují i jev zvaný předčasná puberta. Kvůli předčasné pubertě může první menstruace nastat třeba u sedmiletých či osmiletých dívek.

Jak poznám, že se blíží první menstruace?

Nástup první menstruace kromě tělesné váhy ovlivňuje i výška či množství vody v těle a samozřejmě také genetika. Proto je dobré zeptat se na věk první menstruace mámy a případně i babičky. Tato informace může napovědět, kdy zhruba první měsíčky očekávat. „Příchod první menstruace lze rozeznat i díky četným indiciím. Jde například o počínající růst tělesného ochlupení, zvětšování prsou, pobolívání v podbřišku a někdy lze pozorovat i hlenovitý výtok z pochvy. Obvykle je možné první menstruaci čekat zhruba tři roky poté, co dívce začala růst prsa, nebo asi půl roku až rok poté, co se objevil poševní výtok,“ vysvětluje gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.

Co je premenstruační syndrom neboli PMS?

Jde o emocionální, psychologické a fyzické symptomy, které dívky a ženy pociťují. Jak již název syndromu napovídá, projevuje se v období před menstruací, a to několik dnů nebo dokonce i týden či dva: „Mezi typické příznaky patří náhlé změny nálad, přecitlivělost, plačtivost nebo podrážděnost, zvýšená citlivost prsou, bolest v podbřišku a křeče, bolest kloubů a svalů, zhoršení akné, ale například i zvýšená chuť k jídlu, především na sladké. Míra těchto projevů se různí, některé ženy je sotva zaregistrují, jiným v daném období vážně zhoršují kvalitu života. Výrazné symptomy PMS je proto vhodné řešit s lékařem,“ uvádí gynekolog.

Co v těle při menstruaci probíhá? 

Stejně jako za samotnou pubertou i za menstruací stojí hormony, konkrétně ženské pohlavní hormony estrogen a progesteron, které se tvoří ve vaječnících. Tyto hormony způsobí, že se sliznice – také se jí říká děložní výstelka či endometrium – uvnitř dělohy začne zvětšovat. Zvětšená sliznice čeká na oplozené vajíčko, které by se v ní uhnízdilo. Pokud ale žádné vajíčko oplodněno není, a tedy se ani ve sliznici neuchytí, začnou se určité vrstvy děložní sliznice odlupovat a společně s krví a hlenem odcházejí z těla pryč, což se projeví právě jako menstruační krvácení.

Co je to ovulace?

Ovulací nazýváme jednu část menstruačního cyklu. Je to doba, kdy se z vaječníků uvolní zralé vajíčko a následně putuje vejcovodem směrem k děloze. Během své cesty může být oplodněno spermií, čímž dojde k těhotenství. Ovulace, tedy uvolnění vajíčka, sama o sobě trvá jen pár vteřin. Vajíčko může být oplodněno tedy až po ní a vzhledem k jeho krátké životnosti je oplodnění schopné jen méně než 24 hodin. Obvykle k ovulaci dochází kolem 14. dne menstruačního cyklu, průměrně tedy asi 14 dní před samotnými měsíčky.

Proč menstruaci doprovází křeče v podbřišku? 

Menstruační křeče patří mezi jedny z nejběžnějších projevů menstruace. Způsobují je obvykle kontrakce dělohy, která se tak snaží vypudit odlupující se děložní výstelku. Ulevit od křečí mohou léky proti bolesti typu ibuprofenu, ale také například teplé obklady přiložené na podbřišek, různé bylinné čaje či mírná fyzická aktivita nebo masáž podbřišku. Pomoci může i zvýšený přísun hořčíku nebo doplňky stravy s fytoestrogeny a dalšími vitamíny, minerály a extrakty, které napomáhají stabilizaci hormonálních hladin a ulevují i od dalších nepříjemných projevů menstruace.

Budu už od prvního krvácení menstruovat pravidelně? 

I když o menstruaci slýcháte jako o každoměsíční záležitosti, v prvních několika letech nemusí být pravidelná ani zdaleka. Pokud se tedy měsíc po prvních měsíčcích nedostaví další krvácení, není třeba panikařit. Po dvou až třech letech po první menstruaci by však už celý cyklus měl být stabilizovaný a krvácení by mělo přicházet každých čtyři až pět týdnů. Pokud je i po této době menstruace dál nepravidelná, je vhodné navštívit lékaře. Samotná délka menstruačního krvácení je opět poměrně individuální záležitostí a obvykle se pohybuje v rozmezí 3 až 7 dnů. Objem ztracené krve během jedné menstruace není nijak vysoký, průměrně je to 20 až 80 ml.

Autor: Alžběta Javorková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.