Jídla, která vám zhoršují menstruaci. Co raději vynechte? | Moje zdraví

Jídla, která vám zhoršují menstruaci. Co raději vynechte?

 • Jídla, která vám zhoršují menstruaci. Co raději vynechte?
  Autor: istock.com
  13. srpna 2019 • 06:00

  Menstruaci prožívá každá žena jinak. Některé mají silně nepříjemné pocity v době před příchodem, jiné o blížící se menstruaci ani neví a nejhorší přijde potom. Křeče, zadržování vody, nafouknutí a ještě divné chutě. Stravou se dá ovlivnit leccos. Víte, kterými jídly si menstruaci můžete nevědomky zhoršovat?

  Ať vás již trápí nepříjemný premenstruační syndrom nebo bolestivá menstruace, strava je jednou z věcí, která má na vaše obtíže zásadní vliv. Některá jídla dokáží totiž ještě přitížit. Na jaké potraviny bychom si tedy v tomto období měly dát pozor?

  Sůl

  Během menstruace v těle zadržujeme více vody než obvykle. Proto bychom se měly vyhnout potravinám, které tento proces ještě více podporují. Těmi jsou zejména zjevně slaná jídla, jako jsou brambůrky, ale také třeba polotovary, uzeniny nebo jídla z fast foodů. Sůl totiž napomáhá zadržování vody v těle, která se shromažďuje mimo jiné právě v oblasti břicha.

 • Káva

  Asi to neslyšíte ráda, alespoň během prvních pár dní byste měla být s kávou obezřetná. Kofein má povzbuzující účinky, což má ale bohužel vliv i na bolest, která se může znásobit. Kromě toho i kofein pomáhá zadržovat vodu v těle. Jestliže tedy trpíte na bolesti či křeče, vyměňte kávu za čaj, nejlépe ženský, který naopak pomáhá bolesti mírnit.

 • Cukr

  Je to nefér, že zrovna v období, kdy máme pocit, že si čokoládu skutečně zasloužíme, bychom ji měly spíš vynechat. A co víc, ideálně všechna jídla, která obsahují jednoduché cukry. Už takhle totiž hladina cukru v krvi během menstruace připomíná horskou dráhu. Cukr navíc může vyvolávat záněty a má tendenci zvětšovat křeče. Nemluvě o tom, jak během měsíčků vypadá pleť a co na ní může cukr ještě napáchat. Jestli vás honí mlsná, sáhněte proto raději po čerstvém nebo sušeném ovoci.

 • Tučné maso

  Během menstruace je třeba dát také pozor na jídla, která obsahují nasycené mastné kyseliny. Ty jsou obsaženy hlavně v tučném mase a uzeninách. Tento tuk totiž obsahuje kyselinu arachidonovou, která produkuje prostaglandiny, které mohou způsobit děložní stahy a křeče. Kromě toho může vést konzumace tučných mas k nadýmání a větší citlivosti prsou během menstruace.

 • Alkohol

  Alkohol rovněž zadržuje v těle vodu, takže pokud máte problém s tím, že si připadáte nafouklá, raději se mu během měsíčků vyhněte. Pokud ale skleničce z jakéhokoliv důvodu nakonec neodoláte, snažte se ji vychutnávat co nejdéle, případně každou deci vína důkladně prokládejte sklenicí vody, abyste zůstala hydratovaná.

 • Bílá mouka

  A zase ten cukr! I když to na první pohled nevypadá, i v bílém pečivu nebo v těstovinách se skrývá rafinovaný cukr. Pokud tedy neodoláte porci špaget carbonara nebo čerstvému rohlíku, počítejte s tím, že se vám rozhodí hladina cukru v krvi, což může ovlivnit křeče. Ostatně bílému cukru byste se měla vyhnout i z dalších důvodů, zejména pokud trpíte častými kvasinkovými záněty. Cukr totiž snižuje hladinu pH intimního prostředí, což má vliv na množení bakterií.

 • Mléko

  Kromě toho, že mléko a mléčné výrobky mohou nadýmat, tak během menstruace také zhoršují křeče. Obsahují totiž kyselinu arachidonovou, která stimuluje prostaglandiny, jež menstruační křeče zintenzivňují. Klasické kravské mléko můžete vyměnit třeba za sójové.

 • Co jíst?

  Může se zdát, že byste během menstruace měla v podstatě zůstat o hladu, abyste předešla bolestivým křečím, zadržování vody či nadýmání. Ale to se vám jenom zdá. Existují i potraviny, které vám od těchto obtíží pomůžou. Hormonální rozkolísanost vám srovná sója, křeče zmírní čerstvé ovoce a zelenina, které obsahují hořčík a draslík (třeba banány), a vláknina pomůže od zadržování vody v těle.

   

Autor: redakce Moje zdraví
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.