Nadměrné pocení: Co ho způsobuje a co pomáhá? | Moje zdraví

Jak zabránit pocení? Pomáhají spreje, léky, operace i botulotoxin

Jak zabránit pocení? Pomáhají spreje, léky, operace i botulotoxin
Nadměrné pocení: Co ho způsobuje a co pomáhá? • Autor: iStock.com
7. července 2023 • 14:00

Pocení je přirozený a životně důležitý proces. Faktem ovšem také je, že nás hodně obtěžuje a hlídáme si, aby ho naše okolí nezaregistrovalo. Pomáhá nám v tom kosmetika nebo různé metody řešení tohoto problému. 

Bez pocení bychom dlouho nepřežili. Udržuje nám stabilní tělesnou teplotu a obranné vlastnosti kůže, zvlhčuje se tak a ochlazuje povrch těla. Tímto způsobem z organismu odcházejí látky, které mu škodí a nemůže se jich zbavit jinak. 

Video se připravuje ...
Víte, jak nebezpečný dokáže být úpal?VIDEO 

Tento složitý mechanismus řídí nervová soustava a hormonální systém. Pocení je vegetativní reakcí spojenou se stresem či silnou emocí. Potíme se tedy nejen v teplém počasí, ale i u zubaře, na zkoušce, v rozpacích nebo ve vzteku…

Pocení, které není způsobeno horkem či tělesnou námahou a je častější nebo silnější než obvykle, může být známkou četných chorobných stavů. A vypocením se zase některá onemocnění léčí. Způsobeno může být rovněž hormonální poruchou (běžné je v klimakteriu). Někdy je pak nutné navštívit praktického lékaře nebo endokrinologa, který odhalí příčinu a doporučí nápravu. 

Noční pocení může být způsobeno samozřejmě nevhodnou teplotou v místnosti, kde spíte, ale také příznakem nemoci. Zejména pokud je spojeno s chudokrevností a úbytky na váze, měli byste navštívit lékaře. Ten vám v první fázi udělá test krve CRP, dále pak rentgen plic či utrazvuk břicha.

Co pomáhá proti pocení?

Potíme se všichni, někdo méně, jiný více. Druhý případ je často nepříjemný nejen pro postiženého, ale i pro jeho okolí. Bývá to totiž spojeno s nepříjemným pachem. „Zdravé“, tedy běžné pocení se dá vyřešit jednoduše: dodržováním hygienických zásad, jako jsou pravidelné sprchování, častá výměna oblečení, výběr oděvů z přírodních materiálů a používání deodorantů či antiperspirantů.

Deodorant zamezuje zápachu, druhý pocení potlačuje. Doporučuje se také vyřadit faktory, které frekvenci pocení zvyšují: kofein, nikotin, hodně kořeněná jídla, pokrmy obsahující česnek, kmín, kari či cibuli, jejichž aromatické silice přecházejí do kůže a z ní pak do okolí.

To však pořád hovoříme jenom o silnějším vylučování potu. Opravdu nadměrné pocení může člověka pěkně potrápit. Tady už nejde o to, že nám pot občas trochu poničí oblečení nebo pošramotí účes. Hyperhidróza, tedy nadměrné pocení vzniká zvýšenou činností potních žláz. Postižení jedinci svůj stav zpravidla vnímají jako velmi stresující. Může mít dopad na jejich psychiku i společenské postavení. Jejich problém se naštěstí dá docela úspěšně řešit – škála možností je poměrně široká, od léků až po chirurgický zákrok.

Léky proti pocení

Farmakologická léčba nabízí anticholinergika – léky blokující tvorbu potu. Je-li příčinou silného pocení špatný tok lymfy, pomoc nabízí přístroj na tlakovou masáž Lymfoven. Další možností je využití iontoforézy, při níž se dlaně a chodidla namáčejí do elektrolytického roztoku a po zapnutí přístroje kožním povrchem procházejí ionizované látky.

Jinou možnost představuje zákrok nazvaný transtorakální sympatektomie, při němž se přeruší hrudní nervová vlákna zodpovědná za přenos vzruchů na potní žlázy. Krajním chirurgickým řešením je odstranění potních žláz. Největší oblibu si v poslední době získala injekční aplikace botulotoxinu (klobásový jed), kterou se blokují vegetativní nervy a činnost neurotransmiteru acetylcholinu zodpovědného za přenos vzruchů. Zákrok není bolestivý, účinek vydrží asi 5 měsíců a poté lze ošetření zopakovat.

Alergie na deodoranty

Deodoranty a antiperspiranty mohou u osob s citlivou pokožkou individuálně vyvolat alergické reakce. Hlavně kůže v podpaží se může podráždit a svědit, někdy se objeví červené pupínky, jež se změní až v mokvající puchýřky. Někdy kůže v oblasti podpaží může reagovat vyrážkou, tzv. kontaktní dermatitidou. Kontaktní dermatitidu vyvolanou deodoranty a antiperspiranty zapříčiňují v nich obsažené chemické látky.

Nejčastějším alergenem, který spustí takovou reakci, bývá parfemace (parfémové složky, esenciální oleje nebo biologická aditiva). Při dráždění kůže mohou sehrát značnou roli také aditiva, která usnadňují pronikání přípravku do kůže (např. alkohol).

Riziko alergické reakce se proto značně snižuje u neparfémovaných deodorantů a antiperspirantů nebo u těch, které neobsahují alkohol. Než použijete nový deodorant, raději ho nejdřív zkuste na předloktí, abyste zjistili, jak bude vaše pokožka na nový produkt reagovat.

Typy pocení

  • Primární nadměrné pocení – příčina není známá, často je dáno dědičně. 
  • Sekundární nadměrné pocení – bývá příznakem nějakého onemocnění, návštěva lékaře je nutná. 
  • Fokální hyperhidróza –- nadměrné pocení je omezeno na určité místo: 

- podpaží 
- dlaně rukou 
- plosky nohou 
- obličej 
- záda nebo jiná místa těla 

Autor: Jana Nová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.