Záněty močových cest: Jak se jich vyvarovat a co skutečně pomáhá? | Moje zdraví

Záněty močových cest: Jak se jich vyvarovat a co skutečně pomáhá?

Záněty močových cest: Jak se jich vyvarovat a co skutečně pomáhá?
Záněty močových cest • Autor: iStock.com
25. března 2022 • 14:00

Záněty močových cest častěji trápí ženy, ale ani muži se jim nevyhnou. Zvláště v chladných měsících může obyčejné prochladnutí skončit bolestmi a pálením při močení, zvýšenou teplotou a krví v moči. Jak se proti infekci bránit?

Odborníci odhadují, že se infekce močových cest objevují zhruba u 3–5 % populace v mladším věku a u 10–30 % starších jedinců. Častější postižení žen než mužů je dáno kratší močovou trubicí žen a jejím vyústěním blízko konečníku, který je zdrojem bakterií způsobujících zánět.

Video se připravuje ...
Jak se chránit před zánětem močových cest a jaké jsou jeho příznaky?VIDEO 

Ten se projevuje pocitem nutnosti močení, i když je močový měchýř prázdný, pálením a bolestí při močení, příliš častým močením, bolestí v podbřišku, pocitem plnosti a tlaku, někdy se objevuje krev v moči a teploty. Velmi nepříjemné pocity, se kterými má dle studií v České republice zkušenost každá druhá žena. Některé údaje uvádějí dokonce až 70 % žen. Z toho přibližně u 15 % se záněty vracejí opakovaně. Abychom se zánětům vyhnuli, můžeme podniknout preventivní kroky a díky nim se i opakovaných zánětů zbavit. Lékaři doporučují myslet na tyto oblasti.

Neprochladnout a zlepšit imunitu

Prostydnutí patří mezi rizikové faktory vzniku zánětu močových cest, proto dbejte na to, abyste neprochladli – zejména od pasu dolů. Nesedejte si tedy na studené povrchy a noste oblečení, jež zakryje oblast ledvin.

Zároveň je dobré nejen v zimních měsících myslet na podporu obranyschopnosti, neboť celková imunita organismu hraje důležitou roli, proto se ji snažte co nejvíce posílit. Zajistěte tělu dostatečný přísun vitaminů, a to především vitaminu C. Ten pomáhá okyselit moč a močový měchýř potom není vhodným prostředím pro výskyt bakterií, které zánět močového měchýře způsobují.

Hodně pijte a nezadržujte moč

Díky dodržování pitného režimu dochází k proplachování močových cest a tím se nebezpečí vzniku infekce snižuje. Vodu můžete prokládat urologickými čaji nebo čaji z česneku, libečku, kopřiv nebo pampelišek. Pokud budete dostatečně pít, zajistíte tím také pravidelné vyprazdňování. Díky tomu se vyplavují choroboplodné zárodky a neudržují se na stěnách močového měchýře. Jestliže zadržíte moč na dlouhou dobu, zvyšujete tím riziko infekce močového ústrojí.

Doplňte jídelníček o močopudné potraviny

K účinným zbraním při boji proti zánětům močových cest patří brusinky. Jejich konzumace přispívá rovněž k prevenci tohoto onemocnění. Brání totiž patogenním bakteriím držet se na stěnách močového měchýře a zamezují tím vzniku infekce. Konzumovat je můžete v jakékoliv formě, ať už čerstvé, sušené, v džusu, čaji, nebo formou doplňků stravy. Kromě brusinek odborníci doporučují užívat též probiotika. Své zdraví můžete ovlivnit i volbou správného jídelníčku. Zařaďte do něj více močopudných (takzvaně diuretických) potravin, jako jsou petržel, celer nebo okurky.

Správná hygiena je základ

Nejčastějším typem bakterií, které infekce vyvolávají, je Escherichia coli, která vyvolává až 85 % případů onemocnění. Běžně se nachází ve střevní mikroflóře, ale může se dostat i do močových cest a nadělat v nich „paseku“. Proto je velmi důležité dodržovat správnou intimní hygienu. Nezapomeňte také na každodenní hygienu zevního genitálu. Pozor i na spodní prádlo. Tanga jsou sice sexy, ale jejich nošení může také napomáhat vzniku infekce.

Po pohlavním styku si odskočte na toaletu

Ke správné hygieně patří i vymočení bezprostředně po pohlavním styku. Ne nadarmo se zánětům močových cest přezdívá „líbánková cystitida“! Tím pomůžete tělu odplavit většinu bakterií z močové trubice. Toto pravidlo by měly dodržovat zejména ženy, u kterých se objevují záněty opakovaně.

Nestyďte se a při potížích vyhledejte lékaře

Urologické obtíže patří stále mezi témata, o kterých se lidé stydí otevřeně hovořit. Často proto záněty přecházejí, a to rozhodně není správné. Může dojít až k závažným komplikacím, jako je například poškození ledvin.

Autor: Petra Kubalová, Valentina Lebová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.