Trpíte sezónními depresemi? Možná za to může barva vašich očí
Oko je do duše okno, praví staré přísloví. A je pravda, že některá onemocnění se zračí i v očích pacienta. Lékaři v poslední době zkoumají souvislost mezi barvou duhovky a sezónními depresemi. Pokud totiž máte tmavší duhovky, může vaše tělo produkovat více melatoninu a kvůli němu jste náchylnější k sezónním afektivním poruchám.
Někteří lidé se na dlouhé zimní večery těší, pro jiné jsou spojeny se ztrátou chuti cokoliv dělat. S úbytkem slunečního záření mohou citlivější lidé pociťovat únavu, špatnou náladu, zvýšenou potřebu odpočívat a někdy i vyšší chuť na sladké. Tato takzvaná sezonní deprese bývá přechodný stav, který se skutečnou depresí nemá nic společného.
Sezónní deprese se vyznačuje tím, že člověka potkává v určitém období roku. Skutečná deprese se projevuje mnohem závažněji: Kromě sklíčenosti a nedostatku energie se nemocný cítí apatický, bez síly a sebevědomí, mívá poruchy koncentrace, pocity viny a bezcennosti, poruchy spánku, ztrátu chuti k jídlu, snížení libida.
V odborném časopise Open Access Journal of Behavioral Science & Psychology byla nedávno publikována studie, podle které jsou lidé se světlýma či modrýma očima k sezónní depresi méně náchylnější než lidé s tmavými duhovkami. Do výzkumu se zapojilo 175 vysokoškolských studentů z jižního Walesu a Kypru s průměrným věkem 24 let. Autoři práce u testovaných jedinců sledovali změny jejich nálady, tělesnou váhu, chuť k jídlu, kvalitu a množství spánku i sociální aktivitu.
Světlejší duhovky jsou citlivější na světlo
Důvodem může být právě množství světla, které oči jednotlivce dokážou zpracovat – tvrdí to hlavní autor studie a hostující profesor psychologie na Univerzitě Jižního Walesu – Lance Workman. Světlejší duhovky jsou prý citlivější na světlo – to znamená, že nemusí přijímat a zpracovávat okolní obrazy (vnější jevy) tak, jak je jejich retinální buňky absorbují. Lidé se světlejšíma očima mají v těle méně melatoninu, což je hormon, který nám pomáhá usnout.
A příliš mnoho melatoninu či nerovnováha melatoninu a serotoninu (jiného hormonu regulujícího náladu), můžou hrát roli v tom, proč jsme v podzimních a zimních měsících letargičtí, nevrlí – zkrátka bez nálady. Autoři studie ale zároveň dodávají, že se jedná jen o jednu práci, a výše uvedené tak samozřejmě neplatí pro všechny, takže i modroocí mají své problémy. Už dřívější výzkumy uvádí, že modré oči se vyskytují u lidí, kteří žijí dále od rovníku – to naznačuje fakt, že se během vývoje lidského druhu mohli naši předci proti depresím, a tím pádem i kratším a tmavým dnům v našem podnebném páse adaptovat.
Autoři studie ale podotýkají, že barva očí samozřejmě není jediným faktorem, který určuje, zda nás uchvátí deprese. Člověk, který prosedí osm hodin v temné kanceláři, poté jede metrem domů a na čerstvém vzduchu je maximálně hodinu denně, má samozřejmě vyšší pravděpodobnost propuknutí deprese než ten, který chodí na procházku za každého počasí.
Chcete se deprese zbavit?
Ono totiž i když je pod mrakem, psychice vycházka pomůže. I ve městě si zajděte do jakéhokoliv parku. Různé studie tvrdí, že i 15 minut mezi stromy dokáže člověka dostatečně nabít a vůči různým splínům je pak mnohem odolnější.