Měření nitroočního tlaku | Moje zdraví

Měření nitroočního tlaku

Zelený zákal je onemocnění oka. Pokud jej neléčíme, dojde k nevratné degeneraci zrakového nervu a k možné ztrátě zraku. Glaukom, jak se zelený zákal rovněž nazývá, je nejčastější příčinou slepoty dospělých. Jeho hlavní příčinou je zvýšený nitrooční tlak.

Za normálního stavu je tlak v oku stabilní a během dne kolísá jen minimálně. Avšak zvýšená produkce či ztížení odtoku nitrooční tekutiny může vést k tlaku na oční nerv a způsobit jeho degeneraci či dokonce odumření. „Zrada“ spočívá v tom, že sami po velice dlouhou dobu nemusíte pociťovat žádné potíže – zvýšený nitrooční tlak nepůsobí žádný tlak a nijak se neprojevuje. Proto je velmi důležité v rámci prevence nechat si pravidelně zrak zkontrolovat u očního lékaře.

Měření nitroočního tlaku se provádí pomocí bezkontaktního tonometru.

Jak probíhá měření nitroočního tlaku 

Po příchodu do vyšetřovny vás lékař vyzve, abyste se posadili k přístroji a opřeli bradu a čelo o opěrky. Okem se přitom zaměříte na vytyčený bod. Lékař přiblíží přístroj docela blízko k vašemu oku (asi 11 mm) a upozorní vás, že nemáte mrkat, musíte se dívat do určeného bodu a že vám „foukne“ do oka. Toto „fouknutí“ vzduchu o určité síle potřebuje přístroj k tomu, aby vyhodnotil sílu odporu. Vyšetření trvá několik minut a je zcela nebolestivé.

Cena vyšetření

Vyšetření je v rámci prevence hrazeno ze zdravotního pojištění.

Co dělat před vyšetřením

Na vyšetření není potřeba se nijak zvlášť připravovat.

Co nedělat před vyšetřením

V den vyšetření a minimálně 2 hodiny poté se nedoporučuje nasazovat si kontaktní čočky.

V těhotenství

Měření nitroočního tlaku lze provádět během těhotenství.

 

Nejnovější články

Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.