6 důvodů, proč jste i po osmi hodinách spánku stále unavení | Moje zdraví

6 důvodů, proč jste i po osmi hodinách spánku stále unavení

6 důvodů, proč jste i po osmi hodinách spánku stále unavení
Autor: istock.com
13. ledna 2019 • 06:00

Jste přes den unavení, i když si hlídáte, abyste spali 8 hodin? Máte ráno často pocit, že nezvládnete vylézt z postele? Usínáte přes den? Tady je 6 hlavních příčin, proč váš spánek není ani po osmi hodinách dostatečně osvěžující.

Dehydratace

Bez dostatečného příjmu tekutin nám totiž klesá krevní tlak. Dehydratace zpomaluje proudění kyslíku do mozku, a vy se tak klidně i po 8 či více hodinách spánku cítíte stále unavení. Takže pokud jste si vědomi, že před spaním moc čisté vody nevypijete, napravte to. Množství vypité tekutiny je samozřejmě individuální pro každého člověka. Průměrně byste ale měli alespoň třikrát denně navštívit toaletu. Plnou sklenici vody si nechte i na nočním stolku u postele, ráno či v noci vám přijde vhod.

Nedostatek minerálů

Možná máte v těle nedostatek minerálů. Hořčík například hraje zásadní roli při udržování hladiny glukózy v naší krvi a je užitečný i pro správné fungování svalů. Takže jeho nedostatek může způsobovat pocity letargie. Abyste se těmto problémům vyhnuli, měli byste jíst potraviny s vysokým obsahem hořčíku, jakou jsou ořechy nebo listová zelenina.

Štítná žláza

Štítná žláza produkuje hormony, které stojí i za kontrolou našich pocitů ospalosti a hladu. Problémy se štítnou žlázou ale není možné diagnostikovat bez lékaře. Jedině ten díky krevnímu testu zjistí, zda netrpíte takzvanou hypotyreózou.

Alkohol

Více než polovina lidí žijících západním stylem života si dá průměrně třikrát až čtyřikrát týdně skleničku nějakého alkoholického nápoje. Po náročném dni se sice můžete dobrým drinkem uvolnit. Je pravda, že alkohol může pomoci s usínáním, následný spánek ale není příliš kvalitní. Takže i když spíte svých osm hodin, spánek není kvůli alkoholu tak osvěžující.

Syndrom spánkové apnoe

Syndrom spánkové apnoe postihuje 3 až 7 procent populace. Pacienti v noci lapají po dechu a pociťují ztížené dýchání nebo se nemohou nadechnout. Někteří se těmito obtížemi opakovaně probouzejí, jiní si to neuvědomují nebo nepamatují. Důsledkem je mimo jiné i nekvalitní spánek a pocit únavy přes den. Neléčená spánková apnoe zvyšuje riziko srdečně cévních onemocnění a způsobuje i případnou náhlou smrt. Pokud netušíte, proč jste přes den unavení, konzultujte problém se svým lékařem.

Deprese

Na vině nekvalitního spánku mohou být i pocity úzkosti a deprese. Sice znovu spíte osm hodin, ale často se probouzíte a kvůli napětí, které z nějakého důvodu pociťujete, se nemůžete dostat do nejhlubší fáze spánku – REM.

Autor: Daniel Mareš
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.