7 největších mýtů o čočkách! Mohou se v oku ztratit?
Zdaleka ne všichni uživatelé kontaktních čoček mají alespoň základní znalosti o této pomůcce. Může vám trvale poškodit zrak? Nebo: může se v oku ztratit?
Nejčastější nepravdou, která je s čočkami spojována, je, že poškozují zrak, že oko v nich nemůže „dýchat“. Ano, poškodit zrak můžou, ale jen v případě, že je nepoužíváte správně. Jinak je nošení kontaktních čoček zcela bezpečné. Nedostatečná hygiena při aplikaci čoček může způsobovat časté oční infekce, záněty spojivek. V některých případech může docházet k prorůstání cév rohovky. To se může například stát, pokud máte nasazené čočky dlouhodobě více než 16 hodin denně nebo v nich spíte. Jaké další informace byste o čočkách měli mít? Co je mýtus a co pravda?
1 Vhodné kontaktní čočky si můžete vybrat sami v obchodě nebo v drogerii
Není to pravda. Obzvlášť napoprvé rozhodně navštivte očního lékaře nebo specializované kontaktologické centrum. Nevybíráte si pečivo nebo krém, ale zdravotní pomůcku pro korekci očních vad. Nemůžete si vybrat ty správné čočky přímo pro vás jen podle dioptrií, které máte v brýlích. Čočky mají jinou ohniskovou vzdálenost, a navíc potřebujete znát průměr a zakřivení rohovky oka.
2 V kontaktních čočkách můžu klidně plavat
Ano! Ale počítejte s tím, že čočka při styku s vodou může nabobtnat. Pokud ji v oku ponecháte, případně se s ní půjdete znovu koupat, bakterie budou dál bujet a v extrémních případech to může skončit rohovkovým vředem, transplantací rohovky nebo dokonce slepotou. Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini radí: „Pokud člověk chce plavat s kontaktními čočkami, doporučuje se kombinace jednodenních kontaktních čoček, které po plavání hned jejich nositel vyhodí, a plaveckých brýlí. Důležité také je nemnout si ve vodě oči.“
3 V kontaktních čočkách můžu občas i spát
Je pravda, že většině uživatelů kontaktních čoček se občas stane, že v nich usnou, lékaři ale před tím varují. „Spaní v kontaktních čočkách opravdu není bezpečné. I když spíte v čočkách méně než jednou týdně, riziko infekce se zvyšuje až 6,5krát,“ varuje primářka z Oční kliniky DuoVize MUDr. Lucie Valešová.
4 Kontaktní čočka se může v oku ztratit
Tak toho se opravdu bát nemusíte, anatomicky to není možné. Maximálně se vám může kontaktní čočka zaseknout pod horním víčkem, pokud nebude dostatečně zvlhčená. Ale nikam dál se nedostane, oční bulva je potažena tenkou blánou, která znemožňuje, aby se cokoli dostalo za oko.
5 Na řízení auta je lepší mít čočky
Ano, je to pravda, oproti brýlím máte díky čočkám ostré i periferní vidění, což se za volantem opravdu hodí. Nezapomeňte ale na brýle sluneční, aby nedošlo k nebezpečnému oslnění. Slunce je vůbec nepřítel očí, a i když máte v oku čočku, noste sluneční brýle. Ultrafialové záření je pro lidské oko nejnebezpečnější. Může například přispívat k rozvoji šedého zákalu.
6 Mám astigmatismus, pro mě čočky nejsou
Není to pravda. Díky pokroku v posledních letech už astigmatismus není překážkou k nošení kontaktních čoček. Dokonce čočky mnohdy pomáhají mnohem lépe tuto oční vadu korigovat. Astigmatismus je dnes možné odstranit také laserovou operací.
7 Když mi dojde roztok na čočky, můžu použít i čistou vodu
Zapomeňte na tuhle radu. Jak již bylo řečeno, voda a čočky se nesnášejí. „Čočky v obyčejné vodě mohou nabobtnat a izotonický roztok je živná půda pro jakékoliv bakterie, pokud neobsahuje dezinfekční prostředek,“ vysvětluje primářka Valešová. Proto mějte vždy u sebe zásobu roztoku a pouzder na čočky.