Cukrovka u dětí: Příznaky, léčba a další podstatnosti diabetu | Moje zdraví

Moje dítě má cukrovku: Rady pro rodiče diabetiků

Moje dítě má cukrovku: Rady pro rodiče diabetiků
diabetes u dětí • Autor: istockphoto.com
1. června 2022 • 06:00

Dětí s diagnózou diabetu stále přibývá. Ať už jde o cukrovku 1., nebo 2. typu, jasné je jedno – péče o diabetické dítě je náročná a kompromisy nejsou moc povoleny. Co všechno se musíte naučit, abyste svému dítěti i přes jeho onemocnění umožnili plnohodnotný život?

Vznik diabetu 1. typu nesouvisí s tím, je-li dítě štíhlé, nebo ne. Dokonce nesouvisí ani s tím, zda mělo, nebo nemělo rádo sladké. Prostě vzniká nezávisle na tom, co jedlo, jaké byly jeho zvyklosti.

Video se připravuje ...
Lékař: Zrada cukrovky je ta, že často se zjistí náhodněVIDEO 

Za diabetes 1. typu nikdo nemůže. Organismus dítěte přestal vyrábět inzulin. „Inzulin si člověk vyrábí ve speciálních buňkách (beta-buňkách), které jsou roztroušené v milionu mikroskopických ostrůvků ve slinivce břišní. Před tím, než se diabetes 1. typu u člověka projeví, začne beta-buněk v ostrůvcích ubývat. Výroba inzulinu v těle se postupně snižuje,“ vysvětluje přednosta Pediatrické kliniky 2. lékařské fakulty UK a FN Motol MUDr. Jan Lebl.

Úbytek beta-buněk probíhá skrytě po měsíce či léta. A pak stačí jen velmi málo, například angína nebo chřipka, aby se nedostatek inzulinu v těle projevil. „Počet nově zjištěných případů dětí s diabetem 1. typu již asi od roku 2008 nenarůstá, jde o 16 až 18 nových pacientů na 100 tisíc obyvatel. Co se naopak mění? Nemoc postihuje čím dál menší děti. Už ne malé školáky a děti v době dospívání, ale i batolata, a dokonce kojence,“ upřesňuje neradostnou statistiku odborný asistent Dětské kliniky Lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Hradec Králové MUDr. David Neumann.

Příznaky diabetu u dětí

K nejčastějším příznakům nově vzniklého diabetu patří především častější močení: Dítě se najednou začne pomočovat po suchém intervalu, často chodí v noci na toaletu nebo se pomočí do postele. Na onemocnění ukazují i další příznaky, jako jsou zvýšená žízeň, ztráta hmotnosti, zvýšená únavnost či nechutenství.

Další řada signálů je poměrně široká – od těžké únavy a celkové slabosti přes rychle klesající hmotnost až po zrychlené dýchání, bolesti břicha, zvracení, nebo dokonce celkový kolaps. Jakmile u svého dítěte pozorujete některý z výše zmíněných příznaků, měli byste urychleně navštívit praktického lékaře, jenž odebere moč k dalšímu vyšetření.

„V případě nálezu glukózy v moči je nezbytné vyšetření v nejbližší specializované diabetologické ordinaci,“ radí lékař. Seznam diabetologických center, kde vám poradí a pomohou, najdete například na stránkách České diabetologické společnosti ČLS JEP.

Jaké jsou hladiny glykemie?

Inzulin řídí v těle hospodaření s krevním cukrem (glukózou), který je nejdůležitějším zdrojem energie pro všechny buňky lidského těla. Glukózu tělo získává především z potravy. Z trávicího traktu se glukóza vstřebává do krve a s ní pak koluje krevním oběhem a nabízí se buňkám jako zdroj energie. Co se nezužitkuje, ukládá se do zásob na „horší časy“ a vrací se do krve, až když je energie zapotřebí.

Hladina glykemie u zdravého člověka neklesne pod 3,3 mmol/l a nalačno nestoupne nad 6 mmol/l.
Krátce po jídle je sice o trochu vyšší, do hodiny však opět klesá. Chybí-li v těle inzulin, glykemie stoupá velmi rychle a velmi vysoko (někdy i nad 30 mmol/l). A veškerý „sladký“ potenciál je buňkám v těle k ničemu – bez inzulinu z něj totiž neumějí využít ani pomyslnou kapičku. Léčba diabetu 1. typu je tedy především o dodávce chybějícího inzulinu. Dodávce celoživotní, ve formě injekční.

Diabetická dieta

Každý diabetik by se měl rozumně zamyslet nad tím, jakou potravou sytí své tělo. Za dítě musejí převzít zodpovědnost rodiče. Diabetická dieta podle odborníků dovoluje jíst téměř vše; na čem tady doopravdy záleží, je vhodná skladba potravin a jejich množství.

Jídlo by ideálně mělo být rozděleno do 6 denních dávek: kromě tří hlavních jídel ještě dopolední a odpolední svačina a druhá večeře před spaním. O jídelním plánu se dozvíte od dietní sestry. Vhodné jednotky jídla se vyjadřují v tzv. výměnných neboli chlebových jednotkách. Dietní sestra vám podle vašich rodinných jídelních zvyklostí poradí, kolik výměnných jednotek má obsahovat každé jednotlivé jídlo.

Hladinu glykemie ovlivňuje také tělesná aktivita dítěte.Svaly při větší fyzické námaze potřebují více energie a odebírají glukózu z krve, proto je záhodno mít připravenou dávku inzulinu. Někdy se nemusí podařit dávku inzulinu správně odhadnout – při jeho nadbytku vzniká hypoglykemie, nebo dokonce ketoacidóza. I na tato nebezpečí vás lékař v předstihu upozorní a naučí vás, jak jej můžete zvládnout.

Chcete vědět, co je dobré jíst, pokud máte vy nebo vaše dítě cukrovku? Podívejte se na naše video.

Jak se měří glukometrem?

Léčení diabetu je dnes usnadněno díky možnosti domácího měření glykemie. K tomu slouží glukometr, který změří glykemii z kapičky krve z prstu (součástí soupravy je malé kopíčko). Měřit „cukr“ glukometrem se dítě naučí celkem snadno, kontroly by mělo provádět před snídaní, obědem, večeří a před spaním. Někdy je zapotřebí přidat ještě další měření.

Vyšetření ketolátek (ketonů) v moči pomocí proužků by se mělo provádět každé ráno nebo přesáhne-li hladina glykemie 13 mmol/l; měření slouží k odhalení počínající ketoacidózy.

Cukrovka 2. typu u dětí

Dětí s diabetem 2. typu, tedy diabetem, který je nejčastější u dospělých a pojí se s nezdravým životním stylem, přibývá, ale je jich stále poměrně málo.

„Počet dětských pacientů se zvláštními geneticky danými typy diabetu, takzvanými MODY, roste, ale hlavně proto, že tento typ diabetu umějí lékaři lépe diagnostikovat. Děti s DM 2. typu jsou obvykle obézní a nedojdou do nejzávažnějších stavů – zrychlení dýchání, zvracení a bezvědomí,“ dodává MUDr. Neumann.

Typické časné příznaky – zvýšené močení a pití – však platí i pro tyto děti. Někdy se mohou přidružit i další příznaky jako snížení vnímání sladké chuti, suchá svědící kůže, stav podobný chřipce, ztráta ochlupení nohou. Rány se mohou pomaleji a hůře hojit. Myslíte, že se to vašeho dítěte nemůže týkat?
Pokud má výše uvedené příznaky a potýká se s nadváhou, možná byste jej pro jistotu měli nechat otestovat. V mezičase se můžete naučit, jak lze pomoci dítěti, aby shodilo na váze a tím se snížilo riziko vzniku onemocnění.

Děti s diabetem musejí být zodpovědnější

Zařídit život tak, aby byl pro malého diabetika co nejpohodlnější, není vůbec lehká záležitost. Rodiče musejí být neustále ve střehu; v každém ročním období může dojít k „vykolejení“ z již těžce naučených rituálů – v zimě stačí nachlazení, v létě dlouhé skotačení s dětmi v bazénu a všechno je rázem jinak. Naučit se vše zvládat je záležitostí velké osobní disciplíny.

Na co by měli rodiče diabetických dětí nejvíce dbát, čeho si všímat? „Podle mého názoru je to otázka správné výchovy dítěte, vedení k odpovědnosti přiměřené věku, posilování zdravé osobnosti a charakteru dítěte, správných vzorů v rodině a tak dále. To totiž určí, jak dítě s diabetem zvládne samostatný život. Obecně se doporučuje, že děti s diabetem musejí pravidelně jíst, měřit si glykemie a nezapomínat na injekce inzulinu. Pravidelné kontroly u ambulantních specialistů jsou samozřejmostí,“ uzavírá lékař.

Další rady pro život dětí s diabetem najdete v článku na Maminka.cz

Jak si píchat inzulin?

Inzulin se píchá podkožně. Mezi vhodná místa na těle patří přední strana stehna, horní zevní čtvrtina zadečku, zevní strana paže, přední stěna bříška. Správnou techniku vás naučí zdravotní sestřička. Pod dohledem si dokážou píchnout injekci již 5leté děti, ale spíše jen v klidném domácím prostředí; obvykle samy to zvládají děti 9leté, ale i tak pod dohledem například učitele. Vodítko najdete také v knize Abeceda diabetu od prof. Jana Lebla. Inzulin se skladuje v chladničce při teplotě od +2 do +8 °C. Dlouhodobé vystavení příliš nízkým či vysokým teplotám jej znehodnotí!

Jak poznat diabetes u dětí a jak s ním žít?

Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí v ČR (www.diadeti.cz) pomáhá dětem už od roku 1990. Podporuje také informační kampaň o diabetu zaměřenou na děti. Světlo světa již spatřily informační letáky a plakáty s popisem možných příznaků onemocnění, které jsou k dispozici v mnoha pediatrických ambulancích.

Existuje i animovaný výukový film pro děti, jež cukrovkou právě onemocněly. Formou srozumitelnou dětem objasňuje podstatu cukrovky, léčbu a s ní spojené nepříjemnosti. Průvodce filmem, „doktor Hodný“, provází děti tímto obdobím a mimo jiné jim vysvětluje, proč mají podstupovat někdy i bolestivé výkony. DVD je doplněno deníkem diabetika.

Studie, kterou provedli vědci z Univerzitní nemocnice Charité v Berlíně, ukázala, že děti s diabetem 1. typu, jež tráví svůj volný čas před televizní obrazovkou, mají horší kontrolu své cukrovky a vyšší glykemii oproti aktivnějším dětem. Studie byla provedena s 296 dětskými pacienty. Jedním z důvodů tohoto stavu může podle vedoucí výzkumu Angely Gallerové být i skutečnost, že děti u televizní obrazovky mnohem častěji mimo pravidelná jídla „uzobávají“ různé pochutiny. Ke stabilizaci glykemie jsou přitom zapotřebí pravidelné dodávky inzulinu, podávané nejlépe v době jídla.

Autor: Markéta Ostřížková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.