Co signalizuje bolest jednotlivých zubů? Špičáky žlučník, osmičky srdce | Moje zdraví

Co signalizuje bolest jednotlivých zubů? Špičáky žlučník, osmičky srdce

 • Co signalizuje bolest jednotlivých zubů? Špičáky žlučník, osmičky srdce
  Bolesti zubů mohou signalizovat větší problémy • Autor: iStock.com
  29. prosince 2021 • 06:00

  Každá bolest má svůj důvod. Zuby nejsou výjimkou. Může se jednat o drobný zánět, ale i začínající dysfunkce nějakého orgánu nebo části organismu. Opravdu orgány dokážou promlouvat prostřednictvím zubů? A co vám vypoví o těle bolest jednotlivých zubů?

  O tom, že nemocné orgány v těle mohou nepříznivě působit na stav zubů, není pochyb. Otázkou spíše je, do jaké míry a jestli je to vždy platné. „Nemyslím si, že se dá na zuby v tomto směru stoprocentně spolehnout, avšak například při krevních onemocněních je často pozorováno krvácení z dásní či popraskané ústní koutky. U onemocnění trávicího traktu zase bývá různě zbarvený povlak jazyka, vznikají afty a signálem bývá i zápach z úst,“ tvrdí MDDr. Jana Karbusická, zubní lékařka a odborná garantka značky SPLAT. Úzkou spojitost mezi vnitřními orgány a zuby vidí zejména alternativní medicína. „Čínská medicína třeba říká, že při vytržení zubu dochází zároveň k oslabení orgánu, který je k zubu přiřazen. Pokud je tedy nutné zub pro jeho špatný stav vytrhnout, měl by se pak člověk o to více zaměřit na posílení příslušného orgánu – například vhodnou stravou,“ vysvětluje zakladatelka a instruktorka pražských Domů jógy Věra Vojtěchová.

  Video se připravuje ...
  Kdy začít s čištěním zubů u dětí?VIDEO 

  Bolest řezáků signalizuje zánět ledvin či prostaty

  Věříte-li tomu, že zuby skutečně dokážou signalizovat různá onemocnění, zpozorněte v případě, že vás začnou trápit řezáky. Bolest řezáků horní a dolní čelisti může naznačovat, že se v těle rozvíjí bakteriální zánět ledvin, močového měchýře či zánět středního ucha.

 • Co může znamenat dlouhodobá bolest špičáků?

  Pokud pociťujete dlouhodobou bolest špičáků, je dost možné, že trpíte žloutenkou typu A, B nebo C. Alternativní medicína uvádí spojitost také s akutním zánětem žlučníku. Jestliže se bolest objevuje v zubech mezi stoličkami a špičáky, může jít o nerovnováhu střevní mikroflóry, zápal plic nebo kolitidu. Obecně jsou špičáky velmi specifické zuby, které jsou hojně spojené s očním systémem. Říká se jim oční zuby, protože když rostou, bolest může vystřelovat až do očí.

 • Šestky se ozývají při potížích se štítnou žlázou

  Bolest v dolních šestkách může být projevem arteriosklerózy a jiných problémů s cévami nebo arteriemi. Oproti tomu horní šestky upozorňují na možný zánět lícních dutin, mandlí, onemocnění hrtanu, prsních žláz, na potíže se štítnou žlázou či na zánět vaječníků a sleziny. Při bolesti horních šestek může jít také o zánět nosních dutin a hltanu.

 • Osmičky hlásí problémy se srdcem

  Jestliže vás dlouhodobě trápí osmičky neboli zuby moudrosti, jde o signál vysílaný přímo od srdce – a to doslova. V osmičkách se totiž zrcadlí kardiovaskulární potíže. Bolest osmičky nejčastěji trápí, když rostou. „Většina lidí za svůj život řeší problém s tzv. zuby moudrosti, které umějí pěkně potrápit.  Osmičky mohou potrápit jednak tím, že se zub moudrosti do úst ,nevejde‘, je překrytý dásní a okolo jeho korunky se tak začnou vytvářet záněty, které mohou přejít až v otok s horečkou, tento stav se nazývá dentitio difficille a může být velmi bolestivý,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská. Jsou-li bolesti neúnosné, je dobré se poradit se svým zubařem a v případě dalších doprovodných obtíží, jako je tíha na prsou, velká únava a další, je dobré se nechat pro jistotu vyšetřit i u kardiologa.

 • Trápí vás dolní stolička? Zaměřte se na střeva

  Ačkoliv pro to neexistuje odborný průzkum, v praxi se poměrně často stává, že při déletrvajícím onemocnění tlustého střeva se to nepříznivě projeví na dolní stoličce. Pravděpodobná je prý také anémie, žaludeční vředy či chronický zánět slinivky. Zubní lékařka MDDr. Jana Karbusická k tomu však dodává, že to neplatí paušálně. „Bolavý či jinak nemocný zub nemusí být vždy předzvěstí onemocnění nebo špatného orgánu. Navíc to může fungovat i obráceně. Například při některých kožních, očních či revmatologických onemocněních se pátrá po ložiscích zánětu v ústech, která by tyto nemoci mohla způsobit,“ říká zubní lékařka a na závěr dodává, že zdraví chrupu a celého těla závisí na tom, jak se o ně staráme a především na našem celkovém životním stylu. Parodontózou jsou ohrožení více kuřáci, protože tabák snižuje proudění krve do tkání dásní a zároveň urychluje tvorbu zubního plaku, který spouští záněty. Kouření nemoc celkově velmi urychluje. Parodontóza není dědičná, na což se vymlouvá mnoho pacientů. Dědičná může být pouze rychlost, jakou parodontóza postupuje. Vznik parodontózy mohou ovlivňovat i různá onemocnění, například diabetes. A obecně nemoci, které oslabují imunitu.

Autor: Petra Kubalová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.