Diabetická neuropatie: Jak se starat o kůži, prevence, léčba | Moje zdraví

Kůže diabetika má svá specifika. Jak o ni pečovat, abyste se vyhnuli problémům?

4. května 2018 • 12:06

Suchá kůže, svědící pupínky, pomalu se hojící rány. Diabetická neuropatie se projeví i na kůži. Postaráte-li se o svou cukrovku včas, můžete se problémům s kůží vyhnout. Poradíme vám, jak na to.

V čem se liší kůže zdravého člověka a diabetika? "Kůže pacienta, který má diabetes kratší dobu nebo jej má i dlouhodobě dobře léčený a nemá žádné komplikace, se většinou vůbec neliší od kůže zdravých osob,“ říká MUDr. Martin Prázný, zástupce vedoucího Diabetologického centra VFN v Praze.

A dodává: „Nemá-li však cukrovku ‚pod kontrolou‘, to znamená vyrovnanou hladinu cukru v krvi, mohou se rozvinout komplikace včetně těch kožních. Kvůli horší citlivosti se mohou na dolních končetinách rozvíjet různé otlaky nebo i defekty a infekce, které mohou být v horším případě i život ohrožující nebo vést ke ztrátě končetiny.“

Cévy na povrchu

U pacientů, kteří mají dlouhodobě neuspokojivou kompenzaci diabetu, se rozvíjejí problémy s cévním řečištěm a prokrvením. Kvůli tomu může docházet k prodlouženému a zhoršenému hojení ran, defekty kůže se mohou snadněji infikovat, infekce se v nich udržuje déle a hůře se léčí antibiotiky.

„Při takzvané neuropatii, jedné z velmi častých komplikací diabetu, může být skutečně kůže v dolní části těla (nejčastěji na dolních končetinách) sušší, snáze se poškodí, hůře se hojí. V některých případech přispěje ke zhoršenému stavu kůže na dolních končetinách i uzávěr velkých tepen. V takovém případě je kůže bledá, velmi jemná a dochází i ke ztrátě ochlupení, potních a mazových žláz,“ vysvětluje lékař.

Jak udržet hladinu cukru v normě?

Jak bychom se mohli s nepříjemnými kožními problémy vypořádat, ale hlavně jim předcházet? „V souvislosti s diabetem je nejdůležitější udržet krevní cukr v normě. S tím souvisí pravidelné docházení na kontrolu k lékaři, užívání předepsaných léků, měření krevního cukru a dodržování dietních opatření. Samozřejmostí je dostatek fyzické aktivity. Jedině tak je možné účinně předcházet rozvoji diabetických komplikací,“ říká diabetolog.

Jakmile se už nějaké komplikace diabetu rozvinou včetně těch kožních, je obvykle velmi obtížné je léčit. Nejlepší cesta je jim vždy předcházet. „Masáže ani cvičení ke zlepšení kožních problémů obvykle nepomáhají. Cvičení je však velice důležité při léčbě od samého začátku, protože pomáhá udržet fyzickou kondici, pacienti zvládají více pohybu, který pomáhá k udržení normálního krevního cukru a přispívá ke správnému prokrvení,“ nabádá k prevenci docent Prázný.

Co diabetikům pomůže?

Plavání. Plavání lze doporučit jako jednu z forem fyzické aktivity. Pokud nemáte žádné problémy se srdcem, krevním tlakem a dýcháním, není třeba se obávat ani sauny. 

Máte-li nějaké problémy na kůži (oděrky, trhliny na suché kůži, infikované rány), pak byste do bazénu, rybníka nebo sauny neměli až do úplného zhojení ani vkročit.

Sprchování. Doma se sprchujte vlažnou vodou a používejte šetrná mýdla či sprchové gely: Přispějete tím k zachování normální ochranné vrstvy kůže. Vhodné prostředky najdete na pultech s dětskou kosmetikou.

Po sprše/koupeli se utírejte šetrně, není nutné se agresivně drhnout ručníkem. Stačí pokožku jen jemně osušit a pak nechat doschnout.

Dodržujte pitný režim. Jakmile hladina glykémie stoupá, buňky ztrácejí vodu, což se odrazí na pokožce: Ta začíná být dehydratovaná. K dehydrataci dochází rovněž proto, že diabetik častěji močí. Pijte proto dostatečné množství tekutin, nejraději vody a nápojů bez cukru a kofeinu

Vnitřní výživa. Mějte na paměti, že strava bohatá na ovoce, zeleninu a zelené listy povzbudí váš imunitní systém. V období nedostatku čerstvé zeleniny a ovoce si dopřejte doplňky s obsahem vitaminů C, B, A, nezapomeňte na probiotika pro dobrou funkci trávení. Jezte jídla bohatá na omega-3 mastné kyseliny (tofu a další formy sójových bobů, vlašské ořechy a lněná semínka). Tyto potraviny zmírňují zánět na kůži a vyživují ji zevnitř.

Autor: Markéta Ostřížková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.