Těhotenství a diabetes | Moje zdraví

Těhotná diabetička: Častější komplikace při porodu

Těhotná diabetička: Častější komplikace při porodu
Děti, které mají matku diabetičku, mohou trpět různými vývojovými vadami • Autor: istockphoto.com
31. srpna 2017 • 06:00

V České republice ročně porodí více než 200 diabetiček 1. typu. Zároveň se neustále zvyšuje procento těch, jež jsou léčeny pro těhotenský diabetes. A to nemluvíme o ženách, které mají diabetes 2. typu. Cukrovka umí do života těhotné i plodu zasáhnout radikálně.

Diabetiček 1. typu je v běžné populaci asi 0,4 %. Pokud má diabetes 1. typu matka, stoupá riziko pro dítě cca na 2–3 %, je-li nemocný otec, ocitá se dítě až v 6% riziku. Jsou-li diabetiky oba rodiče, stoupá šance, že se i dítě narodí stejně postižené, na 10–15 %. 

Diabetička 1. typu má, co se týče plánování rodiny, celkem jasno – ví, že vyrovnaná glykemie rovná se významné snížení rizika postižení dítěte, a proto je zapotřebí hlídat si hladinu krevního cukru v ideálním případě 2–3 měsíce před plánovanou graviditou. Diabetes může být diagnostikován až během těhotenství, pak je nezbytné co nejdříve dostat krevní cukr do normálu. Většina diabetiček nemusí mít z těhotenství obavy a může se klidně připravovat na narození potomka. Důležité je ovšem na těhotenství se připravit, nejlépe jej zkonzultovat se svým lékařem. 

Přesto není od věci si zopakovat, s jakými potížemi by se diabetička během gravidity mohla setkat. Počátek téměř každého těhotenství je provázen častými nevolnostmi a někdy i zvracením. Tělo se stává citlivějším na inzulin. Z těchto důvodů se častěji mohou objevovat hypoglykemie. Jen výjimečně se u žen s diabetem 1. typu setkáváme s tzv. autonomní neuropatií, která se v těhotenství projeví závažným a opakovaným zvracením. 

Děti diabetiček mívají vyšší porodní váhu. Proto bývá těhotenství ukončeno císařským řezem častěji než za běžných okolností. Cukrovka zasahuje do výše krevního tlaku, mohou se přidružit potíže s ledvinami atd. Diabetes může komplikovat i hojení porodních trhlinek. Těhotná diabetička je ve zvýšeném riziku zánětu močových cest či poševních infekcí.

Pro plod pak může cukrovka znamenat vyšší riziko vrozených vývojových vad, jež postihují srdce, kostní aparát, nervový systém i vnitřní orgány plodu. Nedostatečně kontrolovaný diabetes matky může souviset s poporodními komplikacemi u dítěte (například nízkým krevní cukrem nebo nízkými hodnotami vápníku a hořčíku v krvi). Novorozenci diabetiček mívají delší novorozeneckou žloutenku. Proto musí být těhotenství diabetiček sledováno častěji a důkladněji, především ultrazvukem a dalšími metodami. 

Pojďme na rady jak pokud možno co nejvíce předejít možným komplikacím. Pokud se cítíte na početí dítěte a váš zdravotní stav ani lékař tomu nebrání, měla byste ze všeho nejdříve srovnat svou hladinu krevního cukru. Proto je dobré plánovat těhotenství s větším časovým předstihem a kontrolovat onemocnění s větší intenzitou.

Lékaři doporučují častější monitoring glykemie, nejlépe před každým jídlem (hladina glykemie by se měla pohybovat nalačno do 5 mmol/l a glykemie po jídle do 7,5 mmol/l; hladina „dlouhého cukru“ – glykovaného hemoglobinu – by měla být v rozmezí 40–50 mmol/mol). Nedaří-li se kompenzace diabetu dosáhnout běžnou inzulinovou léčbou a správnou životosprávou, doporučuje se přechod na inzulinovou pumpu, díky níž můžete dosáhnout stabilizace. Samozřejmostí je vyšetření očního pozadí, funkce ledvin, štítné žlázy ad. 

Existuje několik důvodů, kvůli kterým by diabetička neměla riskovat – jak život svůj, tak i dítěte. Patří mezi ně například závažné postižení funkcí ledvin, arteriální hypertenze léčená více než 3 druhy léků, již vzniklé postižení sítnice nebo postižení velkých cév, například stav po infarktu myokardu.

Co se týče „dlouhého cukru“, není těhotenství doporučeno při hodnotách HbA1C nad 75–80 mmol/mol. Při takovéto hladině je vyšší riziko vzniku vývojové vady u dítěte. Pokud se rozhodnete pro pokračování gravidity, je k odhalení možné vývojové vady prováděno speciální krevní a ultrazvukové vyšetření. 

Co se děje s tělem diabetičky po porodu?

Přestože se těhotenství vyvíjí podle plánu, může se stát, že vás přijmou do porodnice pár dní před termínem porodu. A to i za situace, kdy je vše v pořádku. Těhotenství by nemělo trvat déle než 39 týdnů. Jestliže se porod nerozbíhá spontánně, lékaři jej vyvolají pomocí léků. Během porodu nesmíte jíst, ale budete dostávat infuzi glukózy a inzulin, aby se udržela hladina glykemie. Po porodu se vše vrací k normálu. Spotřeba inzulinu klesá na původní dávku. Jako těhotná diabetička byste měla docházet do specializované těhotenské poradny.

V Praze jsou tyto poradny na Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF UK a VFN, ve FN Motol a v ÚPMD v Podolí, ale najdete je i v dalších městech. Kompletní seznam diabetologických těhotenských poraden je uveden například na internetových stránkách: www.tehotenskacukrovka.cz. Obrovský díl práce čeká především vás, proto byste se na své těhotenství měla – zejména po metabolické stránce – připravit co nejlépe. Stále platí jedna úměra: čím dříve se pro těhotenství rozhodnete, tím lépe – jak pro vás, tak pro vaše miminko.

Autor: Markéta Ostřížková
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.