Co znamená Movember: Knír upozorňuje na riziko rakoviny prostaty | Moje zdraví

Listopad ve znamení Movemberu aneb Knírem proti rakovině prostaty a varlat

Listopad ve znamení Movemberu aneb Knírem proti rakovině prostaty a varlat
Movember • Autor: Profimedia
12. listopadu 2022 • 14:00

Muži s knírem nemusí během listopadu nutně diktovat nový módní trend, nejspíš se jen připojili k mezinárodní iniciativě Movember. Ta má za cíl upozornil na prevenci ryze mužských nemocí. Konkrétně rakoviny prostaty a varlat.

Co je Movember?

Charitativní kampaň Movember probíhá už od roku 2003 a do světa se rozšířila z Austrálie. Jejím hlavním účelem je nejen apel na osvětu kolem karcinomu prostaty a varlat, ale také finanční podpora urologických pracovišť, která přispívají ke zlepšení léčby zmíněných onemocnění.

A proč „Movember“? Název v podstatě vystihuje celou akci, vznikl jednoduchým spojením anglických slov moustache (knír) a November (listopad).

Video se připravuje ...
Co je Movember?VIDEO 

Jaká jsou pravidla Movemberu?

Nejvýraznějším znakem akce Movember je nepochybně knír. Muži, kteří chtějí iniciativu viditelně podpořit, se 1. listopadu dohladka oholí a do konce měsíce si pěstují vousy pouze pod nosem. V tomto ohledu mají ale volnou ruku, knír může mít opravdu nejrůznější tvary.

Do akce se může zapojit kdokoli, tedy i někdo, komu knír neroste. Kampaň má mnoho doprovodných projektů, jako je Movember run. A pomáhat lze i jinak, na stránkách projektu je možné se zaregistrovat a uspořádat vlastní „Mo akci“.

Rakovina prostaty

Rakovina prostaty neboli karcinom předstojné žlázy není raritním onemocněním, v populaci je poměrně časté. K lékaři je proto vhodné přijít ještě předtím, než se projeví jakékoli příznaky. Okamžité vyšetření je ale třeba absolvovat, pokud se projeví:

  • časté a bolestivé močení
  • přerušovaný proud moči
  • krev ve spermatu a moči
  • bolestivá ejakulace
  • bolesti v zádech a bocích

Nebezpečí rakoviny prostaty spočívá především v tom, že se dlouho nemusí nijak projevovat. Právě proto nepodceňujte prevenci. Vyšetření kombinuje fyzickou kontrolu prostaty přes konečník a rozbor krve. Léčba probíhá hormonálně, pomocí chemoterapie a ozařování, někdy se ale lékaři bez chirurgického řešení neobejdou.

Rakovina varlat

Snadněji rozpoznatelnou nemocí je rakovina varlat. Pokud je odhalena včas, je velmi dobře léčitelná. K tomu je ale potřeba neignorování příznaků a rychlá diagnostika pomocí ultrazvuku a krevních testů. K lékaři vyrazte, pokud:

  • je ve varleti hmatná bulka
  • varlata bolí
  • projevují se bolesti zad bez zjevné příčiny

Léčba zpravidla probíhá chirurgicky, tedy odebráním vartele. Po odstranění varlete pak lékaři případně zahájí chemoterapii nebo radioterapii. Zároveň s ukončením léčby pak mohou pacienti podstoupit další zákrok, ryze estetický. Pokud si to muž přeje, může se odebrané varle kompenzovat protetickou náhradou.

Samovyšetření

Rakovina varlat se týká především mladších mužů, tedy věkové kategorie 15 až 40 let. Nejen lékaři tak v posledních letech upozorňují na důležitost samovyšetření. To by měli muži provádět pravidelně jednou za 4 až 5 týdnů a systematicky prohmatat varlata tak, aby si zapamatovali jejich velikost a tvar. Pokud narazí na odchylku, měli by bezodkladně kontaktovat svého praktického lékaře nebo urologa.

Umíte si správně „prohmatat“ varlata? Máme pro vás přesný návod • Autor: hlidackouli.cz

U karcinomu prostaty je situace složitější. Tam s prevencí musí pomoci odborník. A právě iniciativa Muži proti rakovině pod záštitou Movemberu nabízí seznam odborných pracovišť, kam se muži mohou obrátit s žádostí o preventivní prohlídku.

Autor: miv
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.