Rakovina prostaty: Problém, který lze řešit, pokud se odhalí včas | Moje zdraví

Rakovina prostaty: Problém, který lze řešit, pokud se odhalí včas

Rakovina prostaty: Problém, který lze řešit, pokud se odhalí včas
Jan se rozhodl podstoupit vyšetření prostaty, aby motivoval další muže • Autor: Nadační fond Muži proti rakovině
12. listopadu 2021 • 14:00

Na rakovinu prostaty v Česku umírá asi 1 500 mužů ročně. Je nutná důkladnější osvěta, volají urologové. 

Na rakovinu prostaty v Česku zemře přes 1 500 mužů každý rok a toto číslo neklesá. Urologové říkají, že by velkou část z nich mohli zachránit, kdyby se u nich nádor odhalil včas.

Plošný screening

Urologové nevzdávají jednání o plošném screeningu s Ministerstvem zdravotnictví. Diskuzi přetrhla pandemie nemoci covid-19. Specialisté na léčbu chorob vylučovací soustavy a mužských pohlavních orgánů připomínají, že v zemích, kde plošný screening zavedli, klesla úmrtnost na karcinom prostaty až o 20 %. V tuzemsku si diagnózu rakoviny prostaty každoročně vyslechne přibližně 8 000 mužů, agresivní nádory má 10–15 % z nich. „Nádory prostaty se obvykle týkají mužů po padesátce, zprvu se nijak neprojevují, jsou tzv. asymptomatické. Přibližně 70 % těchto nádorů roste pomalu, ale když už se ohlásí obtížemi, může být na kompletní odstranění pozdě. To se týká asi 20 % pacientů,“ říká prof. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D., MBA, předseda České urologické společnosti (ČUS) ČLS JEP.

Vhodně zvolená léčba

Aby měl plošný screening smysl, musí v dané zemi fungovat minimálně 10–15 let. Teprve pak se v počtech prohlídek na jeden zachráněný život dostávají lékaři na slibné hodnoty. „Na jednoho zachráněného je třeba léčit šestnáct pacientů. A ne všem léčba prospěje, u části z nich roste nádor natolik pomalu, že vzhledem ke svému věku obvykle zemřou na něco úplně jiného. Naopak nasazení agresivní terapie jim může uškodit. Je tedy nesmírně důležité vybrat ty, které má smysl léčit, a ty, kde je naopak lepší nádor pozorně a pravidelně sledovat bez větších zásahů,“ vysvětluje prof. MUDr. Milan Hora, Ph.D., MBA, přednosta Urologické kliniky FN Plzeň, místopředseda ČUS.

Varovné signály

Nádorové onemocnění se zprvu obvykle nijak výrazně neprojevuje, později muži pociťují potíže při močení, mají krev v moči, mohou mít ale také bolestivou ejakulaci nebo potíže s erekcí.

Podle urologů nyní žije v Česku přibližně 60 000 mužů, kteří se s nádorem v nějaké fázi léčí nebo léčili. Nejvíce nemocných je v Praze, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji.

Obecně platí, že vyšší riziko výskytu je ve vyspělých zemích. Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi je Česko šesté, co se počtu nemocných týče. Ve světě je na třináctém místě.

Autor: Valentina Lebová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.