Virtuální cesta magnetickou rezonancí. Jak se technologie stává šetrnější k pacientům | Moje zdraví

Virtuální cesta magnetickou rezonancí. Jak se technologie stává šetrnější k pacientům

Virtuální cesta magnetickou rezonancí. Jak se technologie stává šetrnější k pacientům
Autor: Philips Česká republika s.r.o.
10. října 2022 • 00:00
Prezentace klienta • 

Vyšetření magnetickou rezonancí se provádí za účelem objevení a zhodnocení případné choroby ve vyšetřované oblasti. Přestože vyšetření není nijak bolestivé, může být pro některé pacienty nepříjemné. Pokud pacient nedokáže zůstat v klidu, je nutné vyšetření opakovat, což nejenže prodlužuje dobu určení správné diagnózy, ale výrazně zvyšuje finanční náklady zdravotnických zařízení. Výrobci těchto přístrojů proto hledají cesty, jak takové vyšetření udělat pro pacienty co nejpříjemnější. Jedním z nejnovějších inovativních řešení je například speciální program Ambient Experience od výrobce Philips. „Pomocí moderních technologií a virtuální reality měníme průběh magnetické rezonance ve virtuální cestu, jejímž cílem je maximálně zpříjemnit prostředí pacienta během vyšetření, a tím minimalizovat počet nutných opakování, což uleví pacientovi i zdravotnickému personálu,“ říká Tomáš Vavrečka, ředitel Philips Česká republika.

Magnetická rezonance je nezbytným pomocníkem lékařů, díky němuž získávají přesné a komplexní výsledky. Přestože vyšetření není nijak bolestivé, není vždy příjemné. Doprovází jej hluk a pacient, který se během něj ocitá v uzavřeném prostoru tunelu magnetu, musí ležet nehybně a občas také na chvíli zadržet dech. Tyto podmínky mohou u mnoha pacientů vyvolávat stres, což ve výsledku může vést i k nutnosti přerušení vyšetření a jeho opakování.

Příjemným prostředím k většímu komfortu a efektivitě

Nové řešení společnosti Philips přináší pacientům o mnoho příjemnější zážitek z vyšetření. Palmy na pláži, horská krajina nebo delfíni plavající v průzračné vodě — pacient má možnost zvolit si vizuální a zvukovou stopu, která ho bude provázet vyšetřením od začátku až do konce. Vše je přenášeno dovnitř vyšetřovací místnosti na speciální monitor a do sluchátek. Pacient pak díky zrcadlům vidí zvolené zobrazení i se zvukovým doprovodem namísto uzavřeného prostoru tunelu magnetické rezonance.

V USA a Evropě je využíváno již přes 2 000 těchto přístrojů a výsledky ukazují jejich velký přínos. 9 z 10 pracovníků, kteří systém využívají, by jej doporučilo i ostatním nemocnicím. Většina respondentů potvrdila, že Ambient Experience kromě zmírnění strachu, dokáže navodit u pacientů klid a vede k lepší spolupráci mezi pacientem a zdravotnickým personálem. Zmírnění stresu pacientů následně pomáhá rychleji dojít k přesným výsledkům. V době, kdy zdravotnictví čelí odlivu personálu z důvodu jeho přetížení, jak ukázal i průzkum společnosti Philips Future Health Index 2022 – největší globální studie svého druhu, je právě důraz na efektivitu a komfort nejen pacientů, ale i lékařů klíčový. „Dnešní technologie přináší velkou škálu možností a funkcí, které mohou usnadnit a zefektivnit každodenní úkony zdravotnického personálu,“ míní Tomáš Vavrečka.

Autor: Philips Česká republika s.r.o.

Magnetická rezonance jako velké dětské hřiště

Děti jsou vůči jakýmkoliv lékařským manipulacím obzvláště citlivé a často nejsou schopné potlačit svůj strach. Neschopnost dítěte vydržet v klidu tak značně komplikuje provádění déletrvajícího vyšetření. Aby vyšetření bylo smysluplné, jsou malým pacientům v případě potřeby a po poradě s lékařem aplikovány sedativní prostředky nebo dokonce anestezie. Někdy však pro úspěšné absolvování vyšetření postačí jen jednoduché rozptýlení, které zaujme a promění nepochopitelný postup vyšetření ve hru. „U dětí zhruba do šesti let věku je velmi důležitá spolupráce s rodiči a jejich participace na přípravě malého pacienta na vyšetření. Těžko můžeme chtít po tříletém dítěti, zejména když neví, co ho čeká, aby leželo klidně nebo aby se nadechlo a po dobu několika sekund zadrželo dech,“ vysvětluje MUDr. Martin Kynčl, Ph.D., vedoucí lékař Kliniky zobrazovacích metod, 2. LF UK a FN v Motole.

Jednou z částí řešení Philips Ambient Experience je tzv. Pediatric Coaching, který umožňuje zlepšit pohodu nejmladších pacientů. Pomocí techniky virtuální hry pro přípravu dětí a jejich rodičů nabízí speciální aplikace možnost absolvovat celý postup on-line ještě před samotným vyšetřením. Ten nabízí dítěti možnost získat podporu virtuálního „kamaráda“: skenování může probíhat paralelně s hrou, což snižuje hladinu stresu a neklidu. Pro lepší efekt jsou v aplikaci použity technologie virtuální reality jako funkce Kitten Scanner. Je to model systému MR, kde se dítě cítí jako lékař, ne jako pacient. Dítě má možnost skenovat postavičky zvířat a podívat se, co se skrývá uvnitř každé z nich. To mění lékařský postup na poutavou hru a také pomáhá malým pacientům lépe pochopit, co se s nimi během vyšetření v přístroji pro MR děje. Touto zajímavou hrou je často možné zcela nahradit lékovou sedaci, a ve výsledku získat vysoce kvalitní snímky nezbytné pro přesnou diagnostiku stavu dítěte bez zbytečného stresu personálu, rodičů i dětí samotných. To je nesmírně důležité, obzvlášť když je nutné absolvovat tento typ vyšetření pravidelně.

Mezi postavičkami ze světa Disney

Díky spolupráci společností Philips a Disney v rámci péče o děti se mohou malí pacienti přímo během vyšetření ponořit pomocí adaptovaného řešení Ambient Experience do fascinujícího světa oblíbených pohádek a kreslených filmů. Samy si zvolí námět, který se bude promítat na obrazovku uvnitř magnetické rezonance. Můžou to být dokonce i oblíbené postavičky od Disney: dobrodružství Mickeyho Mouse, mořská víla Ariel, Aladdin a princezna Jasmína na kouzelném létajícím koberci, Spiderman, který zdolává mrakodrap, a mnoho dalších známých a oblíbených postav. „Disneyovské příběhy vytvořené speciálně pro Philips posouvají vyšetření ještě o úroveň výš, protože postavičky mají role průvodců a připravují děti na jednotlivé kroky vyšetření,“ říká MUDr. Darja Máslová z Kliniky zobrazovacích metod 2. LF UK a FN Motol. „Společnost Philips podle mého názoru na děti myslí skvěle a dodává speciální cívky přizpůsobené dětskému věku, čemuž jsou přizpůsobeny i protokoly. Vždy je velkou výhodou, když protokoly a sekvence mohou nastavit aplikační technici výrobce právě pro vyšetřování dětí. Přístroje pro MR nebo CT už dneska skýtají neskutečné možnosti, jen je potřeba o nich vědět a umět je přenést do praxe,“ dodává MUDr. Kynčl.

 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.