Pomáhá proti stárnutí a chrání zdraví. Tento dětský nápoj mají pít i dospělí
Kakao vůbec není nápoj jen pro děti. Může prospět i dospělým. Asi tušíte, že když se chystáme mluvit o tom, co může přinést kakao pro vaše zdraví, nebude řeč o rozpustných nápojích, kterým sice říkáme stejně, ale které ve skutečnosti jsou spíše sladké než kakaové. Kvalitní kakao přitom svědčí mozku i srdci a možná i snižuje riziko vzniku rakoviny.
ČLÁNEK JE GARANTOVANÝ ODBORNÍKY:
Možná pijete kafe, aby vám to lépe myslelo, ale ve skutečnosti může vašemu mozku mnohem lépe prospět teplé kakao. Studie – jako například tahle – prokázaly, že kakao pomáhá zlepšit pozornost, pracovní paměť a obecně prospívá činnosti mozku.
Pomáhá se soustředěním
Dokáže pomoct i lidem, kteří trpí například potížemi se soustředěním kvůli nevyspání. Může například přispět k tomu, že člověka nepostihne neurodegenerativní onemocnění, i když sám o sobě tomu tento nápoj samozřejmě zabránit nedokáže.
Kakao se do Evropy i jinam do světa postupně dostávalo z Jižní Ameriky. Od poloviny 19. století se díky průmyslové revoluci kakaový prášek vyrábí ve velkém. Základní surovinou jsou kakaové boby, plody stromu Theobroma cacao.
Kakaový prášek má spoustu předností, ale je to podobné jako s čokoládou: musí být co nejhutnější. Aby se dalo mluvit o jeho zdravotních přínosech, musí napoj obsahovat nejméně 72 procent kakaového prášku. Když v něm místo toho bude tuk nebo cukr, už to bude spíš sladkost než cokoli jiného. Nemusíte ho jen pít. "Kakao dokáže navozovat pocity štěstí. Obsahuje totiž látky, které uvolňují endorfiny. Toto platí pro nepražené kakao v té nejlepší bio kvalitě. Skvělé jen tak na zobání, do smoothies či dezertů," uvádí lektorka zdravého životního stylu a specialistka na zdravé stravování Kamila Metzová, podle níž patří kakao mezi superpotraviny.
Chrání před rakovinou a chronickým zánětem?
Kakaový prášek obsahuje železo, zinek a selen. Tyto minerály jsou zásadní například pro správnou činnost našeho imunitního systému. Těžit z toho mohou i lidé, kteří podstupují náročnou terapii, jakou je například ozařování při léčbě rakoviny.
Ukázalo se, že selen obsažený v kakau snižuje množství vedlejších účinků radioterapie. Několik dalších studií se zabývá přímo možností, že konzumace kakaa snižuje riziko vzniku zhoubných nádorů, chronického zánětu a mírní dopady oxidačního stresu, protože obsahuje látky, jako jsou katechiny a prokyanidiny, které mají protektivní účinek.
Kakaový prášek je totiž bohatý na teobromin, který pomáhá snižovat záněty a může vás chránit před nemocemi, jako jsou srdeční choroby, rakovina a cukrovka. Zinek navíc napomáhá hojení ran. Mezi další přínosné látky, které obsahuje kakao, patří hořčík, který pomáhá chránit naše nervové buňky a brání svalovým křečím.
Srdce v kondici
Flavonoly (typ flavonoidů nacházející se v hořké čokoládě či v kakau) navíc chrání srdce, protože snižují krevní tlak, zlepšují průtok krve a zabraňují poškození buněk. Kakaový prášek také obsahuje polyfenoly – antioxidanty, které pomáhají zlepšit hladiny cholesterolu a cukru v krvi a snižují riziko vzniku srdečních onemocnění.
Hubne se po kakau? Kakao nebo kakaový prášek mají samy o sobě nízký obsah tuků a sacharidů, takže po nich nepřiberete, i když samy o sobě nijak nevedou ani k hubnutí. Existují nicméně studie, podle nichž může kakao urychlovat metabolismus, a naopak zvyšovat pocit plnosti. A tato odborná práce zase doložila snižování množství tuku v játrech díky konzumaci kakaového prášku, byť zatím jen u myší.
Kakao samo o sobě neobsahuje mnoho cukru ani tuku. Většina komerčních čokoládových výrobků jich však obsahuje spousty, sahejte proto po těch, které obsahují alespoň sedmdesát procent kakaa.