Čekanka obecná
Čekanka obecná (Cichorium intybus) je snadno dostupná, vytrvalá bylinka. V přírodě ji nepřehlédnete především díky její výrazné modré barvě. V lékařství je prospěšná zejména pro játra, žlučník a slinivku, má také močopudné účinky.
Popis
Čekanka obecná je vytrvalá, až jeden metr vysoká bylina s tuhým stonkem. Kvete od července do října, přičemž její květy jsou 3–4 cm široké, obvykle jasně modré, mohou se ale objevit odchylky ve zbarvení, a to od bílé až po bledě růžovou.
Účinné látky
Kořen čekanky obsahuje zejména látky ze skupiny sacharidů, zejména pak inulin, což je zásobní rostlinný polysacharid, a fruktooligosacharidy. Dále v něm najdeme seskviterpenické laktony, polyfenolické sloučeniny, vitaminy, minerály, manitou a latex.
Účinky na zdraví
- podporuje látkovou výměnu
- je prospěšná pro játra, žlučník a slinivku
- pomáhá při žloutence a dalších onemocněních jater
- je užitečná při potížích s ledvinami a močovými cestami
- působí mírně projímavě, má močopudné účinky
- příznivě ovlivňuje činnost srdce a cévní systém
- čistí krev, snižuje hladinu krevního cukru
- podporuje tvorbu mléka při kojení
- má protizánětlivé a antibakteriální účinky
- při vnějším použití působí hojivě
Výskyt
Rostlinky je možné nalézt ve volné přírodě poměrně hojně v okolí cest, polí, luk, lesů a strání. Až na úplné výjimky lze říci, že čekance se daří kdekoli na světě.
Sběr
Sbíráme květ, nať i kořen. Kořen sbíráme na podzim a ihned jej ve stínu sušíme. Při umělé teplotě sušíme maximálně při 50 °C. Květ sbíráme za slunečného počasí v odpoledních hodinách a sušíme stejně jako kořen. Sušením na světle ztrácí bylinky svou typickou modrou barvu.
Domácí recepty
Zklidňující oční voda
Asi dvě lžíce sušených čekankových květů přivedeme k varu ve 250 ml vody, odstavíme a necháme luhovat 15 až 20 min. Užíváme jako oční vodu při zánětech očí, pálení, slzení a únavě očí. Čekanku lze doplnit i květy chrpy, a to v poměru 1:1.