Skrytý poklad z vaší kuchyně: S jakými nemocemi vám pomůže čaj z bobkového listu?
Bobkový list je nedílnou součástí mnoha jídel. A to nejen u nás, ale také ve světě. Funguje sice jako vynikající dochucovadlo, vážit bychom si ho ale měli i pro jeho účinky. Ty snadno využijeme tak, že z bobkového listu připravíme čaj. S jakými neduhy nám pomůže a jak ho připravit?
Listy vavřínu vznešeného nám nejsou neznámé, bobkový list naleznete v přihrádce s kořením v českých i zahraničních kuchyních. Díky chuti a vůni ho přidáváme do omáček, polévek, k pečeným masům nebo ho vkládáme do zavařovacích sklenic mezi okurky. Můžeme ho ale využít i jinak.
Jak uvařit čaj z bobkového listu?
Příprava „bobkového čaje“ je jednoduchá! Nebudete potřebovat nic, co v kuchyni běžně nemáte.
- do půl litru vřící vody přihoďte 3 až 4 bobkové listy
- na mírném plameni nechte vařit dalších 5 minut nebo nechte 10 minut louhovat pod pokličkou
- čaj sceďte nebo jednoduše vyndejte bobkové listy a nechte mírně vychladnout
- ochutit ho můžete medem nebo citronovou šťávou
Jaké má čaj z bobkového listu účinky?
Odborníci se shodují, že bobkový list má opravdu blahodárné účinky. Obsahuje totiž velké množství prospěšných alkaloidů, silic a hořčin, které naše tělo potřebuje. Kromě toho v něm najdeme i kyselinu listovou, železo, hořčík, draslík, selen, měď, zinek a vitaminy A, C nebo B.
Čaj z vavřínu se zpravidla používá k mírnění nejrůznějších zánětů a k podpoře imunity. Díky uklidňujícím účinkům pomůže i se spaním či zmírněním stresu. Obklady z bobkového listu lze ale také použít na kožní problémy nebo otoky.
Na co čaj z bobkového listu použít?
Na klouby
Látky z bobkového listu vám pomohou i s bolestmi kloubů. Ať už trpíte revmatem nebo jiným onemocněním, zkuste ke konvenční léčbě přidat i terapii vavřínem.
Proti cukrovce
Pokud máte zvýšený cukr v krvi a existuje riziko, že se u vás rozvine diabetes druhého typu, sáhněte po bobkovém listu také.
Proti zánětu
O protizánětlivých účincích vavřínu se ví už dlouho. Pokud tedy hledáte podpůrnou léčbu, zkuste pravidelné popíjené čaje z bobkového listu zařadit do svého pitného režimu.
Na ledviny a močový měchýř
Jestliže trpíte na ledvinové kameny nebo časté záněty močového měchýře a klasický urologický čaj už nemůžete vidět ani z dálky, vyměňte ho za čaj z bobkového listu. Obsažené látky chrání močový měchýř podobně a navíc pomáhají s rozpouštěním ledvinových kamínků.
Na podporu trávení
Látky obsažené v bobkovém listu také pomáhají s optimalizací trávení. Pomohou vám tedy nejen s nadýmáním, ale také s bolestmi žaludku či nechutenstvím.
Na kašel
Pokud vás trápí kašel, můžete odvar z bobkových listů inhalovat. Postup přípravy odvaru je totožný přípravou čaje. Přelijte ho do širšího hrnce a přes hlavu si přehoďte ručník a pár minut vdechujte teplou páru. Díky uklidňujícím účinkům vám inhalace může pomoci i s bolestmi hlavy.
Na dnu
Jelikož bobkový list bojuje proti zánětu a zlepšuje vitalitu kloubů, pomůže vám i během záchvatu dny.
S čím bobkový list kombinovat?
Pokud vám čaj z bobkového listu nechutná, můžete k němu přidat další ingredience, které jsou pro vás atraktivnější. Do výluhu můžete přidat jablko, skořici, hřebíček nebo jiné aromatické bylinky, které máte rádi.
Jak často „bobkový čaj“ pít?
Pokud máte potíže s trávením, dopřejte si malý šálek 3x denně před jídlem. Jinak stačí vypít dva hrnky teplého čaje během dne. Například ráno a večer.
Má čaj z bobkového listu nežádoucí účinky?
Nic se nesmí přehánět. O dlouhodobém užívání jakékoli bylinky byste se měli poradit se svým lékařem nebo lékárníkem. Na pozoru by se měly mít také těhotné ženy, ty by se měly poradit především se svým gynekologem.