Ledvinové kameny: Jak se léčí, rozpouští a jak poznat příznaky? | Moje zdraví

Ledvinové kameny

Ledvinové kameny (nefrolitiáza) patří do širší skupiny onemocnění tzv. urolitiázou (močové kameny), což je obecně přítomnost kamenů (litiázy, konkrementů) v močových cestách. Čím jsou ledvinové kameny nebezpečné a jak se léčí?

Ledvinové kameny se mimo jiné mohou projevit občasnými tlakovými bolestmi v bederní krajině, častým či bolestivým močením a také přítomností krve v moči. 3–4x více jsou tvorbou kamenů postiženi muži než ženy. Nejčastější výskyt bývá v produktivním věku, výjimkou ovšem nejsou ledvinové kameny u dětí nebo naopak u lidí ve vysokém věku.

Postihuje

muži
ženy
děti

Projevuje se

ledviny, močové cesty

Příznaky ledvinových kamenů

  • bolesti v bocích
  • bolest vystřelující do tříšel
  • bolest zad v oblasti beder
  • bolest břicha
  • zvracení
  • pocení

Rozsah projevů při postižení močovými kameny může být od zcela asymptomatického (bezpříznakového) stavu až po bolesti právě charakteru ledvinové koliky. Šíře možných obtíží závisí na poloze kamene a také na jeho velikosti.

Ledvinové kameny jsou bez příznaků, když se nachází v ledvině a nebrání plynulému odtoku moči. Jejich přítomnost se pak dá prokázat přítomností krvi v moči, a to následkem poranění výstelky močových cest kamenem.

Když se kámen dostane z ledviny do užšího prostoru močových cest, projevuje se velmi silnou bolestí v boku, která vystřeluje do třísla. Jedná se o tzv. koliku, kolikovitou bolest. Jde o bolest proměnlivé intenzity vznikající mimo jiné při nesnadném průchodu kamene močovodem, kdy dochází k jeho podráždění či dokonce ucpání, což je stav značně nebezpečný.

V závislosti na poloze kamene v močovodu může bolest z bederní krajiny vyzařovat do břicha, podbřišku i do varlete. Bývá provázena nauzeou, zvracením, pocením, neklidem. Pacient s ledvinovou kolikou by v každém případě měl vyhledat lékařskou pomoc, může totiž dojít ke zhoršení funkce až k vážnému poškození ledvin.

Jak ledvinové kameny vypadají? Podívejte se do naší fotogalerie ⇓

 

Léčba ledvinových kamenů

Léčba močových kamenů se liší v závislosti na jejich poloze, velikosti, složení, dále na zdravotním stavu a míře spolupráce pacienta a mnoha dalších faktorech. Terapii můžeme rozdělit na konzervativní (neoperační) a operační.

Do neoperačních metod patří kromě jiných postupů rozpouštění kamenů, takzvaná disoluce (vhodné pouze u kamenů z kyseliny močové, které rozpustit lze), a dále usnadnění průchodu kamene vývodným močovým systémem podáváním léků uvolňujících stah hladké svaloviny vnitřních orgánů (spasmolytika) spolu s léky proti bolesti (analgetika).

Mezi operační možnosti léčby patří drcení kamenů rázovou vlnou (LERV), kdy dochází k zaměření kamene pomocí ultrazvuku či rentgenu a k následnému drcení bez nutnosti celkové narkózy. Dále se využívá takzvaná perkutánní extrakce konkrementu (PEK), tedy rozdrcení a odsátí kamene nástrojem zavedeným do kalichopánvičkového systému ledviny přístupem přes kůži na boku, to vše v celkové narkóze.

Pro kameny v močovodu se mimo jiné využívá endoskopické metody URS – ureteroskopie, probíhající zpravidla také v celkové narkóze.

Bylinky

S rozpuštěním některých ledvinových kamenů mohou pomoci bylinky. Vhodný je například čaj z přesličky rolní. 1 lžíci natě dejte do 200 ml studené vody, 5 minut povařte, 15 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2x denně po dobu 2 týdnů.

Pomoci může také čaj z natě a listu kopřivy dvoudomé. 2 čajové lžičky přelijte 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2x či 3x denně.

Pro lepší propláchnutí ledvin ke každému čaji vypijte 1 sklenici vody.

Homeopatika

Z homeopatie sáhněte po léku Berberis vulgaris. Ten je účinný jak při léčbě ledvinových kamenů, tak i při akutní bolesti a prevenci recidivy.

Vyšetření

Ideálně bychom měli jít k lékaři, jakmile pociťujeme dlouhodobé, byť nijak výrazné potíže kupříkladu s močením nebo pobolíváním v bedrech. Je důležité se také nechat vyšetřit v případě krve v moči – tzv. hematurii. Kameny totiž nevznikají ze dne na den, tvoří se postupně i po delší čas a „rostou“ v závislosti na různých faktorech. Někteří lidé však mohou mít obavu z vyšetření, protože mají strach, že bude nepříjemné.

Jakým způsobem tedy vlastně probíhá? Nejprve samozřejmě proběhne zhodnocení celkové anamnézy následované fyzikálním vyšetřením (prohmatání břicha, bederních krajin), dále se provádí vyšetření moči a krve (tedy odběry). K samotnému potvrzení ledvinových kamenů, jejich velikosti a uložení se používají takzvané zobrazovací metody, tedy ultrazvuk (sonografie), rentgen či CT (výpočetní tomografie).

Prevence ledvinových kamenů

V každém případě je lepší tvorbě kamínků předcházet. To ovšem předpokládá, že se zamyslíme nad svým životním stylem, skladbou jídelníčku, samozřejmě s přihlédnutím k „rodovým“ predispozicím. Zcela jistě pak neškodí v rámci prevence odstranit z našeho talíře určité potraviny, které tvorbu kamínků (podle typu) podporují.

Obecně je třeba dbát na dodržování zdravého životního stylu včetně dostatečného příjmu tekutin po celý den, tedy rozhodně ne nárazově. Co se týče množství, uvádějí se minimálně dva litry denně s pestrým zastoupením, tedy střídat čistou vodu, která je nejvhodnější, s čajem, ovocnými šťávami, minerálními vodami a v neposlední řadě nízkostupňovým pivem.

Dále je na místě výrazně omezit příjem živočišných bílkovin a naopak zvýšit příjem vlákniny, omezit příjem solí (včetně skrytých – obsažených v hotových výrobcích a polotovarech) a tvrdého alkoholu, více než vhodné je redukovat tělesnou hmotnost při obezitě a rozhodně dbát na pravidelný pohyb.
 

Autor: redakce Moje zdraví, miv
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.