Starší ženy nechodí ke gynekologovi. Rakovinu jako důvod neuznávají | Moje zdraví

Starší ženy nechodí ke gynekologovi. Rakovinu jako důvod neuznávají

Starší ženy nechodí ke gynekologovi. Rakovinu jako důvod neuznávají
Ženy by měly navštěvovat lékaře preventivně minimálně jednou ročně • Autor: iStock.com
18. ledna 2018 • 06:00

Ke gynekologovi přirozeně chodí ženy nejčastěji ve svém plodném období. Nejprve pro antikoncepci, pak kvůli těhotenství. Během těchto let jim lékař provádí cytologická vyšetření pro včasné zjištění rakoviny děložního čípku. S obdobím menopauzy ale návštěvy na gynekologii řídnou a ženy se přestávají o své zdraví starat. Což je ale veliká, mnohdy až fatální, chyba.

Svou dceru určitě kontrolujete, zda chodí na pravidelné prohlídky ke gynekologovi. Bavila jste se o tom ale někdy se svojí maminkou? Podle výzkumů totiž mnohé ženy po menopauze zcela přestanou chodit na preventivní prohlídky, a jsou tak mnohem více ohroženy rakovinou děložního čípku. Zeptejte se tedy i své maminky, jak je na tom!

Přibližně 1000 českých žen ročně slyší od lékaře diagnózu: rakovina děložního čípku. Celosvětově se jedná o čtvrté nejrozšířenější nádorové onemocnění u žen. Odborníci napříč medicínským spektrem se shodují: Čím dříve se na onemocnění přijde, tím větší naděje je na vyléčení. Zcela zásadní roli v ochraně ženského zdraví hraje tedy prevence. A zatímco mladé ženy jsou v tomto směru poměrně odpovědné, u starší generace to tak není. 

Preventivní prohlídky dokáží zachránit život

Z řady výzkumů vyplývá, že dnešní ženy, jejichž věk se pohybuje okolo dvaceti a třiceti let, se o své zdraví velmi zajímají a prevenci nepodceňují. Informovanost týkající se očkování mladých dívek, které se doporučuje před zahájením sexuálního života, je vysoká a maminky dnes své dcery nechávají očkovat. Více o očkování proti viru HPV najdete ZDE.

Avšak zeptejte se své maminky nebo i babičky, zda chodí pravidelně ke gynekologovi. Odpovědi se budou lišit, ale z většiny úst uslyšíte: „Vždyť já už tolik nemusím, jsem po přechodu, po operaci, v mých letech, co bych u gynekologa dělala?“ Bránila se rakovině! 

Preventivní prohlídky jsou důležité u všech nádorových onemocnění, ale v případě rakoviny děložního čípku je prevence dokonce nutností, protože v počátečních stádiích onemocnění nemusí pacientka pociťovat žádné příznaky. „Děložní hrdlo je snadno přístupné při gynekologickém vyšetření a časně objevené přednádorové stavy lze úspěšně vyléčit,” popisuje prof. MUDr. David Cibula, CSc., vedoucí Onkogynekologického centra VFN v Praze. 

V České republice se úmrtnost žen na rakovinu děložního čípku snižuje, ale je ještě stále vysoká. Dnes umírá zhruba 140 žen za rok. „A to proto," jak říká MUDr. Cibula, „že ženy chodí pozdě. Pravidelné kontroly u mladých dívek jsou časté díky hormonální antikoncepci, pro kterou si ke svému gynekologovi chodí. Tam je to v pořádku. Ale pravidelnost prohlídek u žen starších 45 let ubývá a u žen starších 60 let, tam je jich ještě méně. V tom vidíme hlavní oblast, na které je potřeba zapracovat.“

Cytologické vyšetření rakovinu vždy neodhalí

Téměř všechny nádory děložního čípku jsou způsobeny přetrvávající infekcí lidským papilomavirem (HPV). Až 80 % žen se během svého života s touto infekcí setká, ale ve většině případů se jejich tělo ubrání samo. Žena začíná být v ohrožení, pokud infekce přetrvává. Proto je tak důležité odhalit ji včas. Běžně užívané cytologické vyšetření rozliší pouze přítomnost změněných buněk. Až 30 % žen s infekcí HPV má výsledek cytologického vyšetření negativní.

„Běžně užívané cytologické vyšetření odhalí pouze přítomnost změněných buněk. K odhalení viru HPV je potřeba provést HPV DNA test, který spolehlivě odhalí přítomnost všech typů HPV včetně vysoce rizikových,“ uvádí prof. MUDr. David Cibula, CSc. Co se při příští gynekologické prohlídce na tento test svého lékaře zeptat? 

Článek vyšel v původním znění na ženy.cz.

 

 

 

Autor: Petra Kubalová
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.