Rakovina penisu: Příznaky, projevy, léčba, prognóza | Moje zdraví

Rakovina penisu: Můžete jí zabránit dostatečnou hygienou?

Rakovina penisu: Můžete jí zabránit dostatečnou hygienou?
Nestyďte se navštívit lékaře, možná si tím zachráníte život • Autor: iStock.com
12. května 2018 • 09:23

Rakovina penisu je v evropských a anglosaských podmínkách poměrně vzácná nemoc, celosvětově se však objevuje mnohem častěji. Některé zdroje o ní také hovoří jako o „nemoci z nedostatku mýdla“. Co je na tom pravdy?

Pravda je taková, že muži, kteří mají obřízku (odtud ten nižší výskyt v evropských a anglosaských zemích), mají větší pravděpodobnost, že se jim rakovina penisu vyhne. V židovských komunitách, kde jsou obřezaní všichni z náboženských důvodů, tato nemoc dokonce není hlášena vůbec.

Způsobuje tedy předkožka rakovinu? Jistěže ne. Pod předkožkovou se však shromažďuje bílá hmota, takzvané smegma, které se musí pravidelně odstraňovat, aby nedráždilo kůži a nezpůsobovalo záněty. Pokud si žalud a předkožku pravidelně nemyjete mýdlem, může dojít k poruše kožních buněk a vzniku rakoviny.

Rakovina penisu však může být způsobena i virem HPV, který se přenáší pohlavním stykem. U žen způsobuje rakovinu děložního čípku. Proti tomuto viru se už dnes můžete očkovat.

Můžete rakovině penisu předejít?

Dostatečná hygiena a dalo by se říci, že i obřízka. Rozhodně je doporučována obřízka mužům se zúženou předkožkou (takzvanou fimózou), kteří nemohou žalud dokonale ošetřovat a ke vzniku rakoviny jsou náchylnější.

Příznaky rakovinu penisu

Rakovina penisu se většinou v první fázi projevuje jako červené ložisko na žaludu penisu. Může se však objevit kdekoliv na těle penisu. Poté prostupuje jako jiné formy rakoviny do lymfatických uzlin a tam metastázuje. Nejbližší jsou uzliny v tříslech, které se mohou posléze zvětšovat, to je však až v dalších fázích rakoviny, která je těžko léčitelná. Platí proto, že pokud najdete na penisu jakýkoliv vřídek nebo bulku, urychleně navštivte lékaře, nejlépe urologa nebo dermatologa, podle povahy problému. 

Co vás čeká u lékaře?

Lékař může mít podezření na rakovinu penisu už po první prohlídce pacienta. Diagnózu potvrdí až biopsie, lékař si také vyžádá vyšetření ultrazvukem a CT v případě, že již předpokládá metastázy v uzlinách.

Přijde muž o penis?

Primární léčbou je chirurgické odstranění nádoru a poté radioterapie či chemoterapie. Záleží na stádiu rakoviny. Některé nádory lze odstranit laserem, v ojedinělých případech je nutné amputovat muži celý penis. Je velmi důležité, aby pacient s rakovinou přišel k lékaři včas, protože jen tak je možné zachovat všechny funkce penisu.

Autor: Kateřina Erbsová
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.