Vědci zjistili: Kdo má sestru je šťastnější a umí řešit konflikty | Moje zdraví

Vědci zjistili: Kdo má sestru je šťastnější a umí řešit konflikty

Vědci zjistili: Kdo má sestru je šťastnější a umí řešit konflikty
Sesterské vztahy jsou komplikované • Autor: iStock.com
22. března 2018 • 06:00

Kdo se narodil do rodiny, která mu dala sestru, vyhrál už na začátku života. Mít sestru totiž podle odborníků znamená, že budete v životě lépe komunikovat, spolupracovat, naučíte se soucitu a empatii. A navíc budete šťastnější. Nevěříte? Přečtěte si výsledky studie.

Ta, která má sestru, asi zná rvačky a hádky o nový svetr, o soukromí, někdy i o stejného kluka. Ale taky si určitě vybavíte, jak jste se jedna druhé svěřovaly, pomáhaly si a navzájem "se kryly" před rodiči. Pokud jste muži, tak navíc máte výhodu, že vás naučila trochu více porozumět ženskému světu.

Odborníci z Univerzity Brighama Younga tvrdí, že mít sestru je výhoda, protože sestry pomáhají rozvíjet sociální dovednosti, jako jsou komunikace či umění kompromisů. „Dokonce i malý konflikt může podpořit zdravý vývoj,“ tvrdí Alex Jensen, jeden z výzkumníků.

Proč je výhoda mít sestru?

Studie z roku 2010 publikovaná v časopise Journal of Family Psychology ukázala, že sestry zlepšují vaše duševní zdraví a zvyšují sebeúctu. Ano, mít ségru prý chrání sourozence před pocity osamělosti, strachem a pocity viny. Na rozdíl od bratrů jsou to ony, které po smrti rodičů udržují rodinu v kontaktu.

Díky sestrám máte větší soucit a naučí vás, jak řešit konflikty a komunikovat. Sestry propagují pozitivní společenské chování, jako jsou soucit, láska a altruismus. Díky nim jsme soucitnější a máme větší empatii. „Dokonce i konflikty jsou díky sestrám pozitivnější,“ tvrdí šéfka studie Laura Padilla-Walker.

Ukázalo se, že sestra nevědomě učí sourozence zvládat lépe konfliktní situace a také to, jak se lépe udobřovat.

Výzkumníci zjistili, že bratři, kteří vyrůstají se sestrami, jsou lepší při komunikaci se ženami než ti, kteří měli jen bratry nebo byli jedináčky. „Mít sestru může být do budoucna velmi přínosné, zvláště pokud vedle sebe vyrůstají dvě opačná pohlaví,“ tvrdí Jeffrey Kluger.

Sestra vás učí, jak být nezávislí a ambiciózní

Průzkum provedený britskými psychology v roce 2009 ukázal, že lidé, kteří vyrůstali alespoň s jednou sestrou, byli odhodlanější a nezávislejší než ti, kteří vyrůstali pouze s bratry nebo sami.

Tentýž průzkum zjistil, že sestry mohou pomoci svým sourozencům dosáhnout vnitřního klidu a harmonie. Lidé, kteří měli aspoň jednu sestru, byli schopní lépe se vyrovnat s problémy v životě a zažívali také méně stresu. Byli také šťastnější a optimističtější než jejich protějšky bez sester. „Ženy otevírají komunikační kanály a dokážou lépe vnímat emoce, což je základem dobrého psychického zdraví,“ říká Tony Cassidy.

Co všechno mohou sourozenci prožít? Podívejte se na tohle VIDEO:

Video se připravuje ...
Holčička pomazala svého bratra burákovým máslemVIDEO 

 

 

Autor: aši
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.