Co způsobuje bolest hlavy při sexu? | Moje zdraví

Proč při pohlavním styku bolí hlava? Může to být i aneurysma

Proč při pohlavním styku bolí hlava? Může to být i aneurysma
Bolest hlavy při sexu nepodceňujte • Autor: iStock.com
6. dubna 2018 • 06:00

Je to staré známé klišé. V nadsázce se říká, že pokud žena nemá chuť na pohlavní styk, řekne, že ji bolí hlava. No, faktem ale je, že někdy se o žertík jednat nemusí. Bolesti hlavy při sexu jsou totiž pro někoho životní realitou. Chcete vědět víc?

Podle odborníků se mohou bolesti hlavy a krku projevovat méně či více během celé doby pohlavního styku. Někdy se ale objeví velmi náhle před či během orgasmu. Bohužel dodnes není zatím moc jasné, co bolesti hlavy při sexu vlastně způsobuje. Vědci ale usuzují, že v některých případech mohou zmiňované problémy souviset s prodlužováním krevních cév a zvyšováním krevního tlaku během pohlavního styku. Bolest může být spojena i se svalovými kontrakcemi v hlavě a na krku, ke kterým může dojít před orgasmem. Pokud jste navíc k migrénám náchylní, můžete mít větší riziko jejich výskytu i při „příjemných aktivitách“.

Kdy jít s bolestí hlavy k lékaři?

Bolesti hlavy spojené se sexem mohou pořádně otrávit chvilky vzájemného souznění. Jak se jich ale vyvarovat? Pozor, důležitá informace. Pokud vás náhle při sexu začne bolet hlava a jedná se o první takový stav, který jste u sebe kdy zaznamenali, je dobré vyhledat lékaře, který může zjistit, co bolesti způsobuje. Zda se nejedná jen o symptom nějakého závaznějšího problému, jako je například aneurysma. Lékař vám následně může předepsat takzvaný betablokátor či jiné léky na migrénu. Podle jejich typu je pak můžete užívat pravidelně či jen před milováním. Lékař vám může nabídnout i klasické léky proti bolesti.

Co to je aneurysma?

Vraťme se ale ještě ke zmíněnému pojmu aneurysma. Že nevíte, co to je? Jedná se takzvanou výduť dutého orgánu a u pacienta se může vyvinout jako důsledek některých předchozích onemocnění, jako je například syfilis či infarkt. Faktem zůstává, že u některých pacientů je aneurysma vrozené, zde je prevence velmi problematická.

U řady pacientů se ale s komplikacemi dá bojovat. Rozhodně je velmi důležité dbát na pravidelný pohyb, takže návštěva fitness centra je na místě. Samozřejmě byste měli dodržovat i pravidelný a hlavně vyvážený jídelníček. Aneurysma ale můžou způsobit i přílišné kouření či stres. Měli byste si také udržovat ke své výšce přiměřenou tělesnou váhu.

Jak nemoc propukne?

Pokud se moc nehýbeme, zvyšují se nám krevní tlak i hladina cholesterolu. Na stěnách cév se kvůli tomu začíná usazovat tuk, kvůli kterému jimi neprotéká tolik krve, kolik by mělo. Tukové usazeniny na stěnách cév je činní mnohem zranitelnějšími. Céva je v těchto místech velmi tenká a právě na těchto místech vzniká aneurysma, tedy výduť. Krev se tak „vydouvá“ ven. Ve vaku se následně začne nebezpečně hromadit krev.

Bolesti se sice objevovat mohou, ale i tak se dá s výdutí žít celý život. Problém nastává tehdy, pokud oslabená céva tlak krve nevydrží a praskne. Velmi nebezpečná je v tomto případě výduť mozkové tepny.Autor: Daniel Mareš
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.