Podzimní deprese? Nic takového podle odborníků neexistuje | Moje zdraví

Podzimní deprese? Nic takového podle odborníků neexistuje

Podzimní deprese? Nic takového podle odborníků neexistuje
Autor: iStock.com
13. září 2022 • 06:00

Podzim je pomalu za dveřmi a s ním i nálada tak trochu „pod psa“. Pokud i vám energie ubývá, do ničeho se Vám nechce a máte pocit, že na vás jde „depka“, pak zbystřete. Podle odborníků totiž nic takového neexistuje a hledat za tím vážné psychiatrické onemocnění opravdu nemusíte. 

Slovo deprese jsme si zvykli používat jako nálepku na různé změny nálady. Často o ní hovoříme, když panuje pošmourné počasí. Málo slunce a světla však vůbec není jedinou situací, kdy se lidé cítí hůře než obvykle. U některých se stav zhoršuje na jaře. Nedokážou se totiž vyrovnat s tím, že všechno kolem nich kvete, příroda se probouzí, a jim přesto není dobře na duši.

Video se připravuje ...
Jídla, která vám pomohou k lepší náladěVIDEO 

Deprese je ale oproti běžnému splínu a jakémusi zpomalení těla velmi vážný stav. Nelze jej ovládnout, zahnat tabulkou čokolády, koupí nových bot či běháním v podzimním listí. Pokud jen ztrácíte na akčnosti, chce se vám polehávat, o depresivní stavy nejde, jedná se o sezónní záležitost projevující se pocity smutku, podrážděností nebo únavou.

Člověk může mít v různých ročních obdobích různou náladu. Na častější špatné náladě během podzimu a zimy má, kromě hektického životního shonu před Vánoci, podíl i redukce denního světla a tím způsobená změna biologických rytmů. S úbytkem světla také tělo začíná produkovat větší množství melatoninu – jednoho z nejdůležitějších spánkových regulátorů. „Nedostatek spánku podporuje sklony k depresím, úzkostným stavům, problémům s pozorností, pamětí a má vliv na celkové zhoršení mozkových funkcí i oslabení imunity,“ popisuje Libor Činka.

Pohyb pomáhá

Špatná podzimní nálada může být ovlivněna i nedostatkem pohybu venku. I ten může regulovat produkci melatoninu. Pravidelným pohybem venku se totiž člověk cíleně vystavuje světlu ve vyšší intenzitě. „Jednou z metod, jak zaplašit podzimní chmury, je pohyb. Ideální může být chůze v přírodě, nordic walking, jóga nebo pilates. Zkrátka jakýkoliv pohyb, který nám udělá dobře na těle a hlavně na duši. Špatnou náladu ale zažene i obyčejný úsměv nebo vzpřímené držení těla. Existují studie o tom, že pokud se člověk usměje, jeho endokrinní systém začne vylučovat hormony štěstí i přesto, že to tak v danou chvíli necítí. Za několik málo okamžiků se tak bude cítit lépe doopravdy. Totéž umí zařídit i vzpřímená pozice těla. Chce-li se člověk cítit lépe, měl by dávat pozor na choulení se v ramenou, které na náladě nikdy nepřidá,“ uvádí Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Video se připravuje ...
Sedm návyků lidí, kteří milují pohybVIDEO 

Když jde o depresi

„Na rozdíl od depresivní nálady, která se čas od času objeví u každého a souvisí například se špatným počasím, je deprese velmi závažné duševní onemocnění, jehož léčba je poměrně zdlouhavá a vyžaduje pomoc odborníků. Depresivní stavy v krajním případě mohou vést až k sebevraždě a rozhodně nejsou vyvolány pouze změnou ročního období. Žádné podzimní splíny na člověka na podzim nevyskočí jako klíště, pouze dojde k zesílení už probíhající deprese,“ vysvětlil hypnoterapeut Libor Činka.

Hodně Čechů se pak podle něj uchyluje ke zdánlivě rychlému řešení v podobě léků. To je ale velký omyl, léky problém nevyřeší, jen jej utlumí. „Světoví psychoterapeuti mají už mnoho desetiletí náskok a přinášejí vhodnější řešení, než je braní antidepresiv,“ říká Činka. 

Klíčem k řešení je podle něj například systemická psychoterapie, která může být zásadně urychlena pomocí hypnoterapie a ericksonovského přístupu, který spočívá v nalezení minulých zdrojů řešení uložených v podvědomí. „Hypnoterapie je schopná proniknout nejhlouběji do nitra psychiky a překonat problémy podobně, jako odvirování počítače vede k nastolení správné funkce,“ říká Libor Činka.

Autor: Alžběta Javorková
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.