Levandule lékařská | Moje zdraví

Levandule lékařská

Levandule lékařská uklidňuje a pomáhá při revmatických bolestech.

Popis

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) je velmi aromatický polokeř, který dorůstá do výšky až 120 cm. Lodyhy jsou na dřevnaté bázi, pokrývá je bílé ochlupení. Listy jsou vstřícné s podvinutým okrajem, dosahují délky asi šesti centimetrů a jsou kopinatého tvaru. Lichopřesleny květů jsou uspořádány na stopkatých klasech. Podkvětní listeny mají tvar kosočtverce nebo jsou obvejčité. Mají žilnatý charakter. Barva je hnědofialová. Květy jsou souměrné a krátce stopkaté a mají trubkovitý  kalich. Ušty jsou asymetrické, přívěsek má srdčitý tvar a je kadeřavý. Typická je pro něj fialová barva. Dvoupyská koruna je až 12 mm dlouhá, kolorit má rovněž fialový nebo namodralý. Tyčinky jsou přirostlé ke koruně nitkami. Semeník má čtyři díly. Tvrdky jsou hnědé.

Účinné látky

Levandule lékařská má nejvíce cenných látek především v květu. Najdete zde třísloviny, silice s terpeny, kumariny, flavonoidy a kyselinu rozmarýnovou. 

Použití

Díky svému aromatickému charakteru se využívá v podobě nálevů do koupele, samozřejmě je účinná v aromaterapii. V kosmetickém průmyslu je její využití vůbec všestranné. Vůně se zpracovává do parfémů, vonných olejů, krémů, mýdel i pracích prostředků. Ostatně, sušená levandule se může zavěsit i do šatníku. Provoní jej a vyžene moly. Levandule se využívá i v kuchyni, aroma prostupuje vůní provensálského koření.

Účinky na zdraví

Blahodárně působí na bolesti hlavy, je účinná při nespavosti, klidní při nervozitě, tiší nepříjemné pocity při závratích. Rovněž mírně snižuje krevní tlak, účinně působí na revmatické bolesti. Pomáhá také proti depresím, má povzbuzující účinky.

Výskyt

Levandule se nachází na slunných svazích, občas ji můžeme spatřit na hranici lesa. Najdeme ji v oblasti Středozemí, tradičně se pěstuje v jihovýchodní Francii v oblasti Provence. Lze ji pěstovat i v jiných oblastech Evropy, v truhlících se jí daří i u nás.

Sběr

Intenzivně kvete od poloviny června až do srpna. Sběr květů samotných se provádí ještě ve chvíli, kdy květy nejsou zcela rozvité. Sbírejte pouze květy s krátkým stonkem, případně stonek s listy. Nezastřihávejte dřevěnou část keře. Sběr levandule provádějte za slunného dne, tehdy má největší sílu.

Domácí recepty

Levandulové víno je nejen chutné, zklidní vás při stresu. Do keramické nádoby dejte hrst levandule a zalijte bílým nebo červeným vínem. Zavřete a nechte na tmavém místě týden louhovat. Poté sceďte a pijte jako víno.

Levandulová koupel osvěží mysl a zjemní pleť. Vezměte hrst sušené levandulové natě, kterou vařte půl hodiny v pěti litrech vody. Nechte trochu vychladnout a vlijte do teplé vody ve vaně (můžete nechat i natě) a užívejte si tu slast.

Levandulový cukr. 200 g krystalového nebo moučkového cukru smíchejte se lžičkou sušených levandulových květů, dejte do skleničky, dobře uzavřete a umístěte na tmavé místo. Po týdnu můžete krásně voňavý levandulový cukr použít na pečení moučníků, sušenek, zdobit jím dezerty nebo nápoje. Pokud u vás cukr v kuchyni nemá uplatnění, stejným způsobem si také můžete vyrobit třeba med.

 

Autor: Aneta Šimonková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.