Pět samovyšetření, které by měla dělat každá žena. Jak často? | Moje zdraví

Pět samovyšetření, které by měla dělat každá žena. Jak často?

Pět samovyšetření, které by měla dělat každá žena. Jak často?
Autor: istock.com
11. srpna 2019 • 06:00

Jednou za rok na preventivní gynekologickou prohlídku, jednou za dva roky k praktickému lékaři. Preventivní vyšetření dokáží odhalit případné potíže včas a tím i značně zvýšit úspěšnost léčby. O tom ostatně nikdo nepochybuje. Existuje ale i řada dalších vyšetření, na která se není třeba objednávat. A každá žena by je měla absolvovat sama. Není to nic složitého, začít můžete už dnes. Tady je návod, jak na to.

1. Prohlédněte si prsa

Jak často? Jednou za měsíc

Znát svá prsa se vyplatí. Zní to možná zvláštně, ale vy sama nejlépe dokážete odhalit změnu. Samovyšetření samozřejmě není stoprocentní a neodhalí úplně všechno, takže mamografické vyšetření tedy nenahradí. To je ale ženám v České republice hrazeno od 45 let věku jednou za dva roky. Za tu dobu se mohou ve vašich prsou odehrát změny, které by právě samovyšetření mohlo odhalit.

Co sledovat?

Zaměřte se na změny v prsou jako drobné prohlubně, zvrásnění kůže, zarudnutí, otok, výtok z bradavky, vyrážka nebo bolest. Ženy, které svá prsa sledují, se shodují, že nejčastěji mají chvilku na samovyšetření při sprchování nebo večer při převlékání.

Více o příznacích rakoviny prsu čtěte zde:

2. Zkontrolujte kůži

Jak často? Jednou za měsíc

Kožní nádory jsou nejčastějším typem rakoviny. Jsou ale také nejlépe viditelné, proto se sledování pokožky vysloveně nabízí. Jde totiž o čas. Melanom je totiž jedním z nejrychleji metastázujících nádorů. Včasné odhalení tedy může doslova zachránit život.

Co sledovat?

Prohlížejte každý centimetr vašeho těla. Nezapomeňte i na místa, která obvykle nevystavujete přímému slunci  kůže pod prsy, oblast genitálií i chodidla. Sledujte i změny na pokožce hlavy. Tam pochopitelně dohlédnete jen se zrcátkem, stejně jako na záda nebo zadní stranu nohou. Můžete ale zapojit i ochotného člena rodiny a prohlédnout se navzájem.

„Samovyšetření kůže doporučujeme každému, zvlášť pečliví by měli být lidé se světlou pokožkou, zrzavými a světlými vlasy, s množstvím pih a ti, u kterých se dříve objevila prekancerózní léze,“ říká americká lékařka Earlexia Norwood.

Více o změnách na kůži čtěte zde:

3. Změřte si obvod pasu

Jak často? Každé tři až čtyři měsíce

Vážíte se možná několikrát do měsíce, obvod pasu přitom o vašem zdraví napoví mnohem více. „Tuk hromadící se v oblasti břicha totiž zvyšuje riziko, že se u vás v budoucnu objeví nemoci srdce, mrtvice nebo cukrovka. Tuk na břiše je větší zdravotní problém, než když se vám nahromadí jinde na těle. Tvar postavy připomínající jablko je nebezpečnější než tvar hrušky,“ vysvětluje Earlexia Norwood. Obecně platí, že ženy s obvodem pasu menším než 89 centimetrů jsou na tom zdravotně lépe než ty, které mají 90 cm více. Širší pas zkrátka představuje zdravotní riziko.

Co sledovat?

Pokud máte více než 90 cm, začněte s pravidelným cvičením a změňte stravu. Příklad zdravého jídelníčku najdete například zde. Pas změřte znovu za tři měsíce. Pokud se hodnota nezmenší, navštivte výživového poradce nebo svého lékaře a zvažte vaše možnosti.

 

4. Sledujte svůj pulz

Jak často? Jednou měsíčně

Příliš rychlý pulz může souviset se zvýšenou činností štítné žlázy (hypertyreózy) nebo s různými srdečními problémy. Existuje jednoduchý způsob, jak ho změřit: Položte ukazováček a prostředníček na stranu krku (nebo na zápěstí) a počítejte údery během 15 sekund. Číslo pak vynásobte čtyřmi a vyjde vám vaše tepová frekvence.

Co sledovat?

Klidová tepová frekvence u zdravého dospělého člověka by se měla pohybovat v rozmezí 60 až 100 tepů za minutu. Hodnoty kolem 110 nebo 120 nejsou už běžné. Měření opakujte, zapisujte a nedělejte závěry jen z jednoho čísla. Pokud máte delší dobu vyšší hodnoty, zajděte k lékaři.

 

5. Změřte si výšku

Jak často? Jednou za rok

Měření výšky alespoň jednou ročně je jednoduchý způsob, jak si hlídat hustotou kostí.

Co sledovat?

Pokud se zmenšujete, mohlo by to souviset s řídnutím kostí, tedy osteoporózou.

Silné kosti si můžete udržovat stravou s dostatkem vápníku, jezte mléčné výrobky, špenát a brokolici. Ne každé cvičení vaše kosti ocení. Plavání je třeba dobré pro srdce, ale kostem nepomáhá. Vhodná je chůze, jogging a posilování svalstva se zátěží. Údaje si zapisujte.

 

Autor: Pavla Skurovcová
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.