Mrtvice zabije ročně přes osm tisíc lidí. Jak tomu předejít? | Moje zdraví

Mrtvice zabije ročně přes osm tisíc lidí. Jak tomu předejít?

30. března 2021 • 06:00

Při cévní mozkové příhodě, která bývá laicky označována též jako mrtvice, je přerušen průtok krve mozkem. O tom, zda pacient bude mít vážné poškození nebo dokonce zemře, pak rozhoduje čas. U infarktu jsou to hodiny, ale u mozkové mrtvice jenom minuty.

Redakce časopisu a webu Moje zdraví se spojily, aby společně podpořily projekt Chraň se na podporu prevence některých závažných onemocnění, která v době koronavirové pandemie zapomínáme hlídat. Projekt vznikl ve spolupráci s iniciativou Loono (www.loono.cz). Ta sdružuje tým mladých lékařů, studentů medicíny a dalších profesionálů, kterým záleží na tom, aby se lidé více zajímali o prevenci. 

Dnes vám přinášíme článek o prevenci cévní mozkové příhody (mrtvice), která dlouhodobě patří mezi nejčastější příčiny úmrtí v Česku.

Osm až devět tisíc lidí zemře ročně na mozkovou mrtvici. Vyplývá to z nejaktuálnějších dostupných dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky. I když jde o poměrně vysoké číslo, ve srovnání s relativně nedávnou dobou se situace zásadně zlepšila. Například ještě v roce 1995 měla cévní mozková příhoda na svědomí 18 139 životů. Je to dáno jednak zlepšením péče, ale také vyšší informovaností pacientů. Ta by ale mohla být ještě lepší.

Jak poznáte mozkovou mrtvici?

Mnoho lidí první příznaky podceňuje. Většinou totiž nejsou provázeny žádnou bolestí. Průvodní jevy cévních mozkových příhod mohou být odlišné podle toho, která oblast mozku je postižena. Nejčastěji jde o slabost (ochrnutí) jedné poloviny těla, popřípadě poloviny obličeje.

Nemocný není schopen ovládat ruku nebo nohu. Podobně jako při takzvaném přeležení končetiny při spánku. To je obdobné, ale pouze krátkodobé, nezávažné a omezené jen na jednu končetinu.

Jaké jsou typické příznaky cévní mozkové příhody:

  • oslabení či porucha hybnosti končetin na jedné či obou polovinách těla
  • porucha mimiky tváře (často na jedné straně) – typický spadlý koutek úst
  • obtíže s vyjadřováním nebo obtížné vyslovování
  • závratě
  • porucha vidění – například zamlžené vidění, často na jednom oku
  • dvojité vidění
  • bolest hlavy v kombinaci s dalšími příznaky pocit na zvracení nebo zvracení
  • zmatenost

„Popsané potíže mohou spontánně odeznít, stagnovat nebo se naopak prohlubovat. Odborníci ovšem zásadně varují před tím, aby člověk čekal například na to, až problémy samy odezní. Vždy je nutné co nejrychleji kontaktovat lékaře! Doslova minuty mohou pacienta dělit od smrti nebo vážných trvalých následků,” varuje mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Vlastimil Sršeň.

Nemocní často nejsou schopni sami rozpoznat závažnost svého stavu. Jsou tak odkázáni na to, že příznaky poznají jejich blízcí, kolegové či kolemjdoucí. Zcela nevhodné je uložit nemocného do postele a čekat na odeznění příznaků. Zásadní chybou je i návštěva obvodního lékaře, protože pak se pacient dostane do nemocnice až za několik hodin. Přivolaná záchranka je nejlepší řešením, protože lékaři jsou schopni pomoc nemocnému už po příjezdu a pak ještě po cestě v sanitce. Rozhodně jsou mnohem rychlejší než jakýkoli automobil, který pojede do nemocnice a ještě bude hledat vjezd na správné oddělení.

Co je to mozková mrtvice

Cévní mozková příhoda je způsobena porušením cévního zásobení mozku krví. V 90 % případů jde o nedokrvenost čili přerušení toku krve do některé části mozku. Pouze 10 % případů je způsobeno krvácením, prasknutím mozkové cévy. Bez krve, a tedy i bez kyslíku, vydrží mozkové buňky přibližně jen pět minut, poté začínají odumírat. Pokud se tedy přívod krve a kyslíku do mozku rychle neobnoví, může dojít k vážnému trvalému poškození, nebo dokonce i smrti.

Nemoci oběhové soustavy jsou vůbec nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Mezi nimi mají hned po ischemické chorobě srdeční na svědomí nejvíce životů cévní mozkové příhody. VZP v loňském roce vydala za péči o pacienty, které mozková příhoda postihla, 2,2 miliardy korun. Riziko onemocnění lze přitom do značné míry snížit zdravým životním stylem. 

Další podrobné informace si můžete přečíst v aktuálním čísle časopisu Moje zdraví, které koupíte na stáncích. Předplatné pořídíte z pohodlí vašeho domova na www.ikiosek.cz/mojezdravi nebo přes predplatne.cnc@cpost.cz.

Obálka aktuálního čísla časopisu Moje zdraví. • Autor: CNC

Partnerem projektu Chraň se je nezisková organizace Loono. Odbornou garantkou je MUDr. Martina Čermáková. • Autor: Loono.cz

Autor: Alžběta Javorková
 
Video se připravuje ...

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.