Mrtvice zabije ročně přes osm tisíc lidí. Jak poznat první příznaky? | Moje zdraví

Mrtvice zabije ročně přes osm tisíc lidí. Jak poznat první příznaky?

Mrtvice zabije ročně přes osm tisíc lidí. Jak poznat první příznaky?
Mozková mrtvice často přichází z plného zdraví • Autor: istock.cz
10. října 2023 • 05:00

Při cévní mozkové příhodě, která bývá laicky označována též jako mrtvice, je přerušen průtok krve mozkem. O tom, zda pacient bude mít vážné poškození nebo dokonce zemře, pak rozhoduje čas. U infarktu jsou to hodiny, ale u mozkové mrtvice jenom minuty.

Osm až devět tisíc lidí zemře ročně na mozkovou mrtvici. Vyplývá to z nejaktuálnějších dostupných dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky. I když jde o poměrně vysoké číslo, ve srovnání s relativně nedávnou dobou se situace zásadně zlepšila. Například ještě v roce 1995 měla cévní mozková příhoda na svědomí 18 139 životů. Je to dáno jednak zlepšením péče, ale také vyšší informovaností pacientů. Ta by ale mohla být ještě lepší.

Jak poznáte mozkovou mrtvici?

Mnoho lidí první příznaky podceňuje. Většinou totiž nejsou provázeny žádnou bolestí. Průvodní jevy cévních mozkových příhod mohou být odlišné podle toho, která oblast mozku je postižena. Nejčastěji jde o slabost (ochrnutí) jedné poloviny těla, popřípadě poloviny obličeje.

 

Nemocný není schopen ovládat ruku nebo nohu. Podobně jako při takzvaném přeležení končetiny při spánku. To je obdobné, ale pouze krátkodobé, nezávažné a omezené jen na jednu končetinu.

Jaké jsou typické příznaky cévní mozkové příhody:

  • oslabení či porucha hybnosti končetin na jedné či obou polovinách těla
  • porucha mimiky tváře (často na jedné straně) – typický spadlý koutek úst
  • obtíže s vyjadřováním nebo obtížné vyslovování
  • závratě
  • porucha vidění – například zamlžené vidění, často na jednom oku
  • dvojité vidění
  • bolest hlavy v kombinaci s dalšími příznaky pocit na zvracení nebo zvracení
  • zmatenost

Popsané potíže mohou spontánně odeznít, stagnovat nebo se naopak prohlubovat. Odborníci ovšem zásadně varují před tím, aby člověk čekal například na to, až problémy samy odezní. Vždy je nutné co nejrychleji kontaktovat lékaře.

Nemocní často nejsou schopni sami rozpoznat závažnost svého stavu. Jsou tak odkázáni na to, že příznaky poznají jejich blízcí, kolegové či kolemjdoucí. Zcelatec nevhodné je uložit nemocného do postele a čekat na odeznění příznaků. Zásadní chybou je i návštěva obvodního lékaře, protože pak se pacient dostane do nemocnice až za několik hodin.

Přivolaná záchranka je nejlepší řešením, protože lékaři jsou schopni pomoc nemocnému už po příjezdu a pak ještě po cestě v sanitce. Rozhodně jsou mnohem rychlejší než jakýkoli automobil, který pojede do nemocnice a ještě bude hledat vjezd na správné oddělení.

Co je to mozková mrtvice

Cévní mozková příhoda je způsobena porušením cévního zásobení mozku krví. V 90 procentech případů jde o nedokrvenost čili přerušení toku krve do některé části mozku. Pouze 10 % případů je způsobeno krvácením, prasknutím mozkové cévy. Bez krve, a tedy i bez kyslíku, vydrží mozkové buňky přibližně jen pět minut, poté začínají odumírat. Pokud se tedy přívod krve a kyslíku do mozku rychle neobnoví, může dojít k vážnému trvalému poškození, nebo dokonce i smrti.

 

Nemoci oběhové soustavy jsou vůbec nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Mezi nimi mají hned po ischemické chorobě srdeční na svědomí nejvíce životů cévní mozkové příhody. 

Autor: Alžběta Javorková
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.