Mikrobiom úst prozradí, jak jste na tom se zdravím. Jak ho posilnit, aby tělo bylo v rovnováze? Přestaňte kouřit a zaměřte se na zdravé bakterie! | Moje zdraví

Mikrobiom úst prozradí, jak jste na tom se zdravím. Jak ho posilnit, aby tělo bylo v rovnováze? Přestaňte kouřit a zaměřte se na zdravé bakterie!

Mikrobiom úst prozradí, jak jste na tom se zdravím. Jak ho posilnit, aby tělo bylo v rovnováze? Přestaňte kouřit a zaměřte se na zdravé bakterie!
Mikrobiom úst • Autor: iStock.com
30. prosince 2021 • 06:00

Nejčastěji se o něm hovoří v souvislosti s našimi střevy, avšak stejnou důležitost pro zdraví mají i bakterie v našich ústech. Mikrobiom je nedílnou součástí lidského zdraví a jeho obranyschopnosti. Díky své velikosti naše zdraví ovlivňuje ve velké míře. Jak v něm udržet zdravé bakterie?

Co to vlastně mikrobiom je? „Jde o mikroorganismy neboli soubor bakterií, kvasinek, hub, virů a protozoí (prvoků) vyskytujících se v lidském těle i na něm. Odhaduje se, že se jedná asi o 100 bilionů organismů, přičemž zdravý mikrobiom je zásadní pro naše zdraví,“ vysvětluje MDDr. Jana Karbusická, zubní lékařka a odborná garantka značky SPLAT.

Video se připravuje ...
Jak pečovat o dětský chrup?VIDEO 

V případě střevního mikrobiomu (střevní mikroflóry) se tyto mikroby podílejí kromě trávení také na vývoji imunitního systému a zasahují do mnoha tělních funkcí. „Rozmanitost mikrobiomu hraje roli při rozvoji obezity, zánětlivých, nádorových, metabolických, psychických, alergických, autoimunitních a v neposlední řadě kardiovaskulárních onemocnění,“ dodává zubní lékařka.

Orální mikrobiom neboli prostředí v našich ústech

Miliony mikroorganismů žijí také v našich ústech, kde ulpívají na jazyku, dásních, zubech, ale dostanou se třeba i na tváře. Přátelské bakterie jsou pro naše zdraví prospěšné. Problém nastává tehdy, když se v ústní dutině přemnoží škodlivé bakterie. „Kromě potíží, jako jsou zubní kazy, záněty dásní či parodontitida, mohou škodlivé bakterie v ústech způsobit záněty kloubů, pohlavního ústrojí, onemocnění srdce, či dokonce zápal plic,“ tvrdí Ing. Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa. To potvrzuje i řada nových výzkumů, podle kterých existuje například souvislost mezi onemocněním dásní a Alzheimerovou chorobou. Vše je totiž propojeno díky krevnímu oběhu, do kterého se bakterie ze sliznic přes krevní cévky dostanou.

Kouření je velký problém nejen pro ústa

Dentální hygiena má zásadní vliv na bakterie v našich ústech, což potvrzuje i Zuzana Heiník Bělová. „Zuby si čistíme nejen proto, aby byly krásné a měli jsme svěží dech. Správnou dentální hygienou můžeme ovlivnit mikroby v ústech, a tím třeba i to, jestli budeme trpět cukrovkou nebo jinými chorobami,“ říká specialistka na péči o zuby a ústa. Podle odborníků na náš mikrobiom prokazatelně působí také kouření, které má podle nich obrovský vliv na složení ústní mikroflóry. MDDr. Jana Karbusická k tomu dodává, že kouření narušuje složení bakterií i pH v ústech. Mikrobiální rovnováhu a naše zdraví dále narušuje nezdravá strava, některé léky, alkohol, stres, ale třeba i posedlost čistotou. Pozor, na orální mikrobiom má vliv i kouření v minulosti.

Přineste si přátelské bakterie do úst

Přímá a nejdůležitější cesta je váš jídelníček. Základem je správná strava, která by měla být postavená na průmyslově nezpracovaných potravinách se zaměřením na tu rostlinnou. Vyhýbejte se kyselým nápojům. Důležité je snížit množství cukru. „Bakterie v ústech přeměňují cukry na organické kyseliny, které odvápňují zubní sklovinu. Při časté konzumaci sladkých jídel a především nápojů vystavujete zubní sklovinu účinkům cukrů po delší dobu a zvyšujete tak riziko vzniku zubního kazu,“ vysvětluje zubní lékařka. Pokud kouříte, přestaňte.

A v neposlední řadě si zvolte zubní pastu podporující přátelské bakterie. „Ústní hygiena je základem veškeré péče o ústní dutinu, přičemž druh zubní pasty hraje klíčovou roli. Ideální jsou přírodní zubní pasty a přírodní ústní vody, které podpoří prospěšné bakterie v ústech a potlačí ty škodlivé,“ doporučuje Zuzana Heiník Bělová a dodává, že pro zdraví ústní dutiny je důležité navštěvovat pravidelně zubního lékaře a dentální hygienistku.

Autor: Petra Kubalová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.