Čistění jazyka jako prevence špatného dechu a paradentózy. Nezapomínáte na něj? | Moje zdraví

Čistění jazyka jako prevence špatného dechu a paradentózy. Nezapomínáte na něj?

Čistění jazyka jako prevence špatného dechu a paradentózy. Nezapomínáte na něj?
Čištění jazyka má své důvody • Autor: iStock.com
4. února 2020 • 12:00

Čistíte si zuby dvakrát denně a nezapomínáte na mezizubní kartáčky? Výborně, ale zapojte do své dentální hygieny i čištění jazyka. Proč?  Má to své důvody.

Stejně jako naše zuby, tak i jazyk je místem, kde se mohou usazovat bakterie. Je totiž tvořen chuťovými pohárky a jinými jazykovými strukturami, v nichž se bakterie velice snadno schovávají. Nahromaděním těchto látek na povrchu jazyka je vytvářen biofilm, kde se bakterie drží. „Je obtížné zabít bakterie v biofilmu, protože například při pouhém vyplachování úst jsou zničeny jen vnější buňky biofilmu,“ říká stomatolog John D. Kling a doplňuje: „Buňkám pod povrchem se stále daří a tyto bakterie mohou vést ke špatnému dechu, a dokonce k poškození zubů. Z tohoto důvodu je nutné bakterie fyzicky odstranit kartáčováním nebo čištěním.

K tomuto názoru se připojuje i většina odborníků z oblasti stomatologie. Přestože si tedy vzorně čistíte zuby, bakterií se zcela nezbavujete. Ty, které zůstanou na jazyku, se velmi rychle, během několika hodin, prostřednictvím slin šíří zpět na zuby. A kazivost zubů je jen jedním z problémů, které vás můžou čekat. Čemu můžete zamezit? A jak ho správně vyčistit?

Jak si čistit jazyk?

Dentální hygienici doporučují začít na zadní straně jazyka a postupovat směrem k otvoru úst, jemně kartáčovat celou horní plochu a poté velmi dobře propláchnut vodou. Jako alternativu nebo pro důkladnější čištění můžete použít škrabku na jazyk. Prodává se ve většině drogerií, je obvykle vyrobena z měkkého, ohebného plastu a dokáže jemně odlupovat tenkou vrstvu hlenu z jazyka. Neškrábejte příliš tvrdě, protože by to mohlo poškodit povrch jazyka a způsobit krvácení. Výzkum prováděný na College of Dentistry na Universitě v New Yorku potvrdil, že použití škrabky na jazyk dvakrát denně po dobu sedmi dnů snížilo celkový výskyt bakterií Streptococci Mutans a Lactobacilli v ústech. A mezi další důvody, proč jazyku věnovat pozornost, patří například paradentóza nebo zápach z úst. A proč čistit jazyk?

Odstraňuje škodlivé nahromadění zápachu 

Lidský jazyk je velký orgán, který funguje jako hostitel pro většinu bakterií. „Pravidelné kartáčování jazyka znamená, že můžete účinně eliminovat bakterie způsobující zápach, které se hromadí na jazyku a způsobují halitózu. Prevencí proti zápachu je spousta, a pokud je příčina skutečně pouze v ústech, pak základem je dobrá a pravidelná hygiena tvořená mezizubními kartáčky, čištěním jazyka a ústními vodami,“  doporučuje MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská. Čištěním jazyka a správnou dentální hygienou špatný dech většinou zmizí. Pokud ne, poraďte se se svým zubním nebo praktickým lékařem. „Váš problém může být vážnější. Špatný dech může být způsoben zubním kazem, infekcí v ústech, nose, dutinách nebo krku, ale i léky, a dokonce i rakovinou nebo cukrovkou,“ varuje stomatoložka Christine Frank.

Snižuje riziko onemocnění paradentózou 

Hromadění bakterií na jazyku může vést k onemocnění dásní a dalším onemocněním, která se šíří po celém těle. Pokud není léčeno, zánět může postoupit k onemocnění parodontu, což je onemocnění celé oblasti dásní. Pokud nezastavíte první stupeň onemocnění parodontu, gingivitidu, může se rozvinout v parodontitidu, chronické zánětlivé onemocnění týkající se tkání, vazů a kostí, které leží kolem zubů a podpírají je.

Zlepšuje chuť

Kartáčováním jazyka a odstraněním nahromaděného plaku se odstraní nečistoty z chuťových pohárků a budete si moci vychutnat jídlo opravdově, neboť jazyk začne mnohem lépe rozlišovat mezi hořkým, sladkým, slaným a kyselým.

Snižuje riziko kvasinkové infekce v ústech

Soor je kvasinková infekce způsobená houbou rodu Candida, způsobená přemnožením kvasinek v ústech. Když se bakterie v ústech nahromadí v nadměrném množství, na jazyku se objeví bílé skvrny. Antimykotické léky a pastilky tento problém dokáží vyléčit a pravidelné čištění jazyka by mělo zabránit jeho návratu.

Zvyšuje imunitu

Jazyk je součástí první linie obrany našeho imunitního systému. Škrábání nebo kartáčování jazyka zabraňuje vstřebávání toxinů do těla, což posiluje celkovou imunitní funkci.

Autor: Petra Kubalová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.