Drží vaše dítě dietu? Může to u něj spustit poruchy příjmu potravy | Moje zdraví

Drží vaše dítě dietu? Může to u něj spustit poruchy příjmu potravy

Drží vaše dítě dietu? Může to u něj spustit poruchy příjmu potravy
Dieta zahájená v dětství může spustit mentální anorexii a bulimii. • Autor: iStock.com
2. března 2022 • 14:00

Odmítá vaše dítě jíst? Do budoucna mu hrozí nejen řídnutí kostí nebo problémy s otěhotněním, ale paradoxně také obezita. Mnoho na pohled hubených dívek je ve skutečnosti obézních už v pubertě, kdy nejčastěji naskakují do kolotoče drastických diet a následných jojo efektů.

Lékaři varují: pětina dívek na prahu dospělosti má podváhu a některé z nich i sklony k anorexii nebo bulimii. Číslo pochází z aktuálního průzkumu agentury STEM/MARK a lékařů ze 3. interní kliniky – kliniky endokrinologie a metabolismu 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Uskutečnil se na základě měření body mass indexu (BMI) u více než tisíce dívek a žen a vyplynulo z něj, že pouze 8 % slečen ve věku 18–19 let má nadváhu (BMI 25–30) a 5 % je obézních (BMI nad 30); to jsou nejnižší čísla v celé populaci českých žen. (Jak poznat u dítěte poruchy příjmu potravy čtěte zde.) Pro zajímavost: na opačném pólu je 34 % obézních šedesátnic, celkově trpí nadváhou či obezitou zhruba 50 % žen.

Video se připravuje ...
Kila pod kontrolou: Vyvážená strava a jak k ní přimět celou rodinu?VIDEO 

Podvýživa dopadá na celý organismus. Může se například manifestovat poruchou krvetvorby (chudokrevnost), poruchou ukládání vápníku do kostí (hrozí osteoporóza), zhoršením chrupu (zvýšená kazivost a předčasná ztráta zubů), snížením celkové obranyschopnosti organismu.

Vlasy jsou nekvalitní a vypadávají, pleť je suchá, zažloutlá, přítomny jsou celková slabost a zvýšená citlivost vůči chladu. Dále může docházet k narušení menstruačního cyklu až vymizení menstruace. U bulimiček při opakovaném vyvolávání zvracení hrozí poškození jícnu. V důsledku zvracení a užívání projímadel a léků na odvodnění vzniká nerovnováha tělesných tekutin a solí. Projímadla narušují přirozený proces trávení a vyprazdňování, dívky si na ně časem vypěstují závislost.

Růstový spurt velí jíst

„Puberta je obdobím růstového spurtu. Aby dívčí tělo bylo fit, potřebuje vyváženou a pestrou stravu,“ zdůrazňuje MUDr. Radka Jedličková z endokrinologické a obezitologické ambulance ENDOCARE v Praze 4. „Dostatek bílkovin, minerálů a vitaminů je přitom třeba konzumovat již během let před nástupem puberty, která u dívek v našich zeměpisných šířkách obvykle začíná mezi 9. a 11. rokem života,“ upozorňuje lékařka.

Dívky v tomto věku se však snaží příjem potravy spíše omezovat. Důvodem je fakt, že po zahájení produkce pohlavních hormonů se jim tuk více ukládá v oblasti hýždí, pasu, boků a prsů. Dochází k přirozené proměně dítěte v mladou ženu, to je však mnohdy přijímáno negativně a pocity nespokojenosti ústí do pokusů držet radikální diety. Jde o špatné řešení.

„Drastické diety vedou ke ztrátám zásobního glykogenu a na něj vázané vody. Dochází k přechodu organismu do ,šetřicího‘ stavu, charakterizovaného snížením bazálního metabolismu. Následně i po mírném navýšení příjmu stravy se vše ukládá do tukových zásob a nastává přibírání a známý jojo efekt,“ vysvětluje doktorka Jedličková.

Dieta je cesta k nadváze

„V poradně mám dospělé obézní ženy s denním příjmem energie ve výši pouhých 3 až 4 tisíc kilojoulů (běžný příjem je u žen 6–7 tisíc kJ, v závislosti na tělesné váze, množství svalové hmoty a fyzické aktivitě – pozn. red.), které navzdory této kalorické restrikci nehubnou – je to důsledek opakovaných přísných diet, často zahájených právě v pubertě. Jediným řešením obezity je v tomto případě ženy ,rozjíst‘ a přidat pravidelnou pohybovou aktivitu,“ doplňuje obezitoložka.

Štíhlá, a přesto obézní

„Nevhodný způsob regulace tělesné váhy je často podporován autoritami z časopisů a internetu (modelky, herečky), zatímco přirozené autority (rodiče, učitelé, trenéři) ustupují do pozadí,“ říká lékařka. „Své udělají i vrstevníci,“ dodává. Ve škole a na party „frčí“ tučný a výživově chudý fastfood, pochutiny typu chipsů a cukrovinek, sladké nápoje a alkohol, zatímco nutričně vyvážené obědy ve školní jídelně jsou pro smích. Důsledkem je negativní změna ve složení těla ve prospěch tukové tkáně na úkor svalové hmoty. Tato změna nemusí být vidět (dívka není obézní na pohled), ve skutečnosti však již rostou kardiovaskulární a jiná rizika spojená s usazováním tuku. Viditelný vzestup váhy pak téměř jistě vyvolá potřebu zhubnout.

Nejlepším způsobem regulace tělesné váhy nejen u dívek v pubertě je podle obezitoložky pravidelné sportování. Pohyb se postará o zdravý, přirozený hlad a také o psychickou pohodu a tím pomáhá předcházet poruchám příjmu potravy. „Je jedno, jaký sport dívka zvolí. Dobrý je jakýkoli, který ji zabaví a zažene nudu. Rodiče mohou nabídnout osobní příklad a co nejpestřejší spektrum pohybových aktivit. Je však pozdě začínat se zdravým stravováním a výchovou k pohybu v rodině, až když jde dívka do puberty. Vztah k pohybu se formuje ve dvou rozhodujících obdobích: mezi 1. a 3. rokem života a pak v předškolním věku 5 až 7 let, kdy dítě objevuje hry,“ připomíná lékařka.

Doktorka Jedličková rozvoj obezity a jejích komplikací u dětí přirovnává k jízdě na bobové dráze. „Při narození už dítě obézních rodičů s cukrovkou 2. typu vinou genetiky sedí v pomyslných bobech, které se vlivem nezdravého stravování a nedostatečné pohybové aktivity rozjíždějí stále rychleji. Cestou míjejí milníky v podobě cukrovky, vysokého krevního tlaku, dyslipidémie – poruchy ve složení spektra krevních tuků. V dolní části dráhy je vysoké kardiovaskulární riziko a úplně na konci srdeční infarkt nebo cévní mozková příhoda. Vystoupit z pomyslných bobů nelze, ale můžeme je zbrzdit, a to zdravým stravováním a pohybem,“ uzavírá doktorka Jedličková.

Zatímco výskyt nadváhy a obezity u českých dětí celkově stále stoupá a přibývá dětí s vyšším stupněm obezity, ve věkové kategorii 18–19 let se zvyšuje počet dívek s podváhou.

Dívka v pubertě potřebuje:

Bílkoviny: 40–50 g denně, z toho 2/3 ze živočišných zdrojů (libové maso, ryby, mléko, mléčné výrobky, vejce), 1/3 z rostlinných zdrojů (luštěniny, obiloviny).

Tuky: 80–110 g denně (asi 30 % celkového denního příjmu energie). Přednost mají rostlinné oleje a másla, tuky v ořeších a semenech. Živočišné tuky (máslo, sádlo, tuk v mase, mléce a mléčných výrobcích) by měly tvořit maximálně 1/3 příjmu všech tuků za den. Mnoho tuku obsahují a zcela nevhodné jsou smažené pokrmy, smetanové mléčné výrobky, polevy a náplně cukrovinek a cukrářských výrobků a většina uzenin (výjimkou jsou šunky s vysokým, tedy 90% a větším, podílem masa).

Sacharidy: 300–400 g denně (60 % denního příjmu energie). Je dobré soustředit se na zdroje zároveň bohaté na vlákninu, tedy celozrnné pečivo a cereálie, zeleninu, ovoce, luštěniny. Z bílého pečiva, sladkostí a slazených nápojů by mělo pocházet jen 10 % celkové denní potřeby sacharidů. (Zdroj: www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2011/04/15.pdf)

Drastické diety v dospívání mohou být důvodem neúspěchu v hubnutí a jojo efektu v dospělosti – tělo stresované nedostatkem posílí své „střádavé“ geny a do zásob „na hubené časy“ ukládá vše, čeho se mu s potravou dostane. Pravidelný pohyb je nejlepší metodou regulace tělesné váhy. A to jak ve smyslu prevence obezity (spalování energie), tak předcházení poruchám příjmu potravy (zdravý pocit hladu). Na druhu sportu v prevenci obezity až tak nezáleží. Jakýkoli je lepší, než když vaše dcera tráví volný čas tlacháním s přáteli v provozovnách rychlého občerstvení.

Inspirace pro zdravé hubnutí: www.zijzdrave.cz; www.yesneyes.cz 

Autor: Dita Váchová
 

Nejhledanější nemoci

Víte, co přesně vás čeká na vyšetření, které vám lékař předepsal? Zjistěte, co které znamená.